خبر خوب رئیس‌جمهور برای جاماندگان سهام عدالت

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت اولیه رئیس جمهور جهت اختصاص سهام برای جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال خبر داد.

به گزارش بورسان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از موافقت اولیه رئیس‌جمهوری و ارجاع موضوع به سازمان برنامه و بودجه جهت اختصاص سهام برای جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال خبر داد. به گفته پورابرهیمی، پیش‌بینی این است که یکی از اقدامات مهم مجلس و دولت در نیمه دوم امسال تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالتی باشد که چند میلیون از جمعیت کشور را پوشش می‌دهند.

جاماندگان از سهام عدالت چه کسانی هستند؟

با وجود تخصیص سهام عدالت به 49 میلیون نفر، اما اطلاعات سال‎های اخیر نشان می‎دهد که این تخصیص چندان نیز عادلانه نبوده و نزدیک به 20 میلیون نفر از افراد 6 دهک‌ پایین درآمدی از دریافت سهام عدالت بی نصیب مانده‌اند.

حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از افراد کمیته امداد که بخشی از آنها از روز اول جا مانده‌اند و برخی در طول مسیر اضافه نشدند و حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هم از تحت پوششان بهزیستی در حال حاضر فاقد سهام عدالتند. در مجموع 6 میلیون نفر تحت پوشش این دو نهاد حمایتی قرار دارند که از این تعداد 3.5 میلیون نفر فاقد سهام عدالت هستند.

جزئیات واگذاری سهام عدالت به جاماندگان

حقایقی درباره واکسن کرونای سینوفارم

همچنین حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیز در سال‌های ۸۴ - ۸۵ دعوتنامه سهام عدالت دریافت کرده‌اند، اما سهامی به نام آنها واگذار نشده است که در این طرح جزو جاماندگان از سهام عدالت هستند؛ نخستین اقدام ما تعیین تکلیف این مهم بوده است.

تغییرات جدید برای ثبت‌نام واکسن کرونا

چالش‌های پیش‌روی جاماندگان از سهام عدالت

از سال گذشته اعلام شد که حداقل به 7 میلیون نفر از 20 میلیون جامانده، سهام عدالت اختصاص یابد. از این رو پیشنهاد ثبت نام جاماندگان سهام عدالت در کمیسیون تلفیق مطرح شد و اعضای این کمیسیون نیز با توجه به ماهیت عادلانه این پیشنهاد، با ثبت نام ۷میلیون جا مانده از سهام عدالت موافقت کردند.

با این حال اجرای این طرح با مشکلاتی همراه است. چراکه به گفته کارشناسان حجم اعظمی از شرکت‌هایی که تحت مالکیت دولت بودند از زمان اجرای قانون خصوصی‌سازی واگذار شده‌اند. از این رو حالا دولت چندان شرکتی برای واگذاری به جاماندگان سهام عدالت ندارد. در مقابل اما نمایندگان مجلس می‌گویند چنانچه دولت شرکت‌های سودآور ذیل قانون را به طور کامل واگذار کند، جاماندگان سهام عدالت نیز می‌توانند سهمی از این طرح عمومی داشته باشند.

چگونه وام بانکی برای بازنشستگی دردسرساز می‌شود؟

پیش از این، سید غنی نظری، نماینده مردم خلخال در این خصوص گفته بود: منابع مورد نظر طرح ثبت‌نام از جاماندگان سهام عدالت در بودجه ۱۴۰۰ دیده شده و عزم نمایندگان برای اجرای این طرح، جزم است. برای این منظور در بودجه، ۱۵۰هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی برای ثبت نام از جاماندگان در نظر گرفته شده است.

افزایش خیل جاماندگان به ابهامات سهام عدالت

تلاش برای سهامدار کردن جاماندگان سهام عدالت در حالی در جریان است که حالا بعد از گذشته بیش از یک دهه از واگذاری سهام عدالت به بیش از 49 میلیون نفر همچنان تکلیف این افراد معلوم نیست و همچنان سهامداران نمی‌توانند کنترل دارایی خود را در دست داشته و از آن استفاده کنند.

ارزش اولیه سهام عدالت برای حدود 43 میلیون نفر نزدیک به 500 هزار تومان و برای حدود 6 میلیون نفر که غالبا جزو گروه‌های تحت پوشش هستند حدود یک میلیون تومان بود. اما با رشد بازار سرمایه، ارزش این دارایی نیز افزایش یافته و حالا به ترتیب به بیش 14 میلیون تومان و 26 میلیون تومان رسیده است.

سال گذشته در دو مرحله حدود 60 درصد از سهام عدالت برای 20 میلیون نفری که روش مستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کرده بودند، آزاد شد. با این حال فروش سهام عدالت برای حدود 10 ماه گذشته متوقف شده است و تنها درصد کمی از سهامداران موفق شده‌اند بخشی از این دارایی خود را بفروشند.

اما وضعیت برای حدود 30 میلیون سهامدار غیر مستقیم وخیم‌تر است و هیچ چشم‌انداز شفافی در خصوص چگونگی دسترسی آنها بر دارایی خود وجود ندارد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر