چرا قیمت لبنیات گران شد؟

چرا قیمت لبنیات گران شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: با توجه به افزایش قیمت شیرخام و سایر هزینه‌های تولید، کارخانه‌های محصولات لبنی راهی جز افزایش قیمت نداشتند.

سید محمد رضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی، با اشاره به علل گرانی قیمت لبنیات در بازار اظهار کرد: در شرایط فعلی اقتصاد و کاهش قدرت خرید خانوار، صنایع لبنی از این افزایش قیمت‌ها رضایت ندارند، چرا که اولا نخستین کسی که از افزایش قیمت ضرر می‌کند به دلیل کاهش مصرف، تولیدکننده است و دوم اینکه ما خود بخشی از مردم هستیم و مشکلات معیشتی مردم را درک می‌کنیم، اما به دلیل افزایش ماهانه هزینه‌های تولید از تولید‌کننده نمی‌توان انتظار داشت که کالای خود را کمتر از قیمت تمام شده در بازار عرضه کنند چرا که نتیجه آن تعطیلی کارخانه، بیکاری کارگران و کمبود کالاست.

وی افزود: طی ۶ ماه گذشته به رغم هشدارهای مکرر و تقاضا از دستگاه‌های مختلف، مسئولان ذی ربط اقدام به تصمیم گیری راجع به قیمت‌گذاری محصولات لبنی نکرده اند، با این وجود متهم کردن تولیدکننده به افزایش خودسرانه غیر منصفانه است.

بنی طبا ادامه داد: مسئولان وزارت جهاد و وزارت صمت طی ۶ ماه اخیر بر سر اعلام قیمت محصولات لبنی و شیرخام اختلاف داشتند. تا اینکه از نیمه تیرماه مسئولیت قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی با ابلاغ قانون تمرکز به وزارت جهاد بازگشت در ادامه وزارت جهاد به جای اعلام قیمت، نرخ خرید تضمینی هر کیلو شیرخام را ۶ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد که این امر بیانگر حداقل قیمت برای شیرخام است، درحالیکه در گذشته سقف قیمت اعلام می‌شد.

افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت شیرخام

این مقام مسئول از افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت شیرخام خبر داد و گفت: برمبنای نرخ ۴ هزار و ۱۵۰ تومان که مبنای محاسبه قیمت محصولات مشمول قیمت‌گذاری دولتی بود، قیمت شیرخام با بیش از ۵۰ درصد افزایش، ۶ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شد و از آنجا که ضریب تاثیر شیرخام در تولید محصولات لبنی ۶۵ درصد است، چطور می‌توان انتظار داشت که با افزایش ۵۰ درصدی قیمت شیرخام، ۴۰ درصدی حقوق و دستمزد، ۸۰ درصدی مواد بسته‌بندی و ۴۰ درصدی هزینه‌های سربار و... محصولات لبنی با قیمت آذر سال گذشته عرضه شود؟

وی ادامه داد: در سال حمایت از تولید و مانع زدایی ها، تولیدکننده نیمی از سال بلاتکلیف ماند که مسئولان به تصمیم برسند که با این وجود توصیف ما از این بلاتکلیفی ها، آزاد شدن قیمت بود چرا که به رغم‌نامه نگاری‌های متعدد به رئیس جمهور، سازمان‌حمایت، وزیر جهاد، وزیر صمت یک خط جواب دریافت نکردیم و این بدان معناست که گویی قیمت‌گذاری دستوری در دستور کار آقایان قرار ندارد که پاسخی نمی‌دهند.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی درباره اینکه قیمت‌گذاری محصولات لبنی آزاد شده یا خیر؟ بیان کرد: کارخانه‌ها زمانی می‌توانند به تولید ادامه دهند که سود و زیان آنها مشخص باشد. متاسفانه زمانیکه به رغم‌نامه نگاری‌های متعدد جوابی دریافت نکردیم، از این رو با استناد به قانون تجارت و آیین نامه قیمت‌گذاری محصولات داخل اقدام به قیمت‌گذاری کردیم و همواره آماده‌ایم در مقابل مراجع ذی ربط اسناد و مدارک تولید پیرامون قیمت تمام شده محصولات را ارئه دهیم. همینجا از کارشناسان رسمی دادگستری، سازمان حمایت، حسابرسان قسم خورده دعوت می‌کنیم تا مستندات قیمت تمام شده محصولات لبنی هر کارخانه‌ای که خواستند، بررسی کنند و نتیجه آن را به اطلاع عموم برسانند تا مشخص شود که آیا افزایش قیمت‌ها از سر طمع بوده یا از سر ناچاری تولیدکننده است؟

وی مسئولیت تولیدکننده را تضمین سلامت و کیفیت کالا و دسترسی عموم مردم به محصولات در کل کشور دانست و افزود: این مسئولیت نظام سیاست‌گذاری که از یک طرف هزینه‌های تولید را کاهش و از طرف دیگر قدرت خرید مردم را افزایش دهد، حال اگر نتیجه تصمیمات نظام سیاست‌گذاری برعکس بوده نمی‌توان تولیدکننده را پشت میز اتهام نشاند.

نرخ کنونی محصولات لبنی بر مبنای قیمت شیرخام

بنی طبا با بیان اینکه نرخ کنونی محصولات لبنی بر مبنای قیمت شیرخام ۵ هزار و ۷۰۰ تومان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است، گفت: با تصویب قیمت ۶ هزار و ۴۰۰ تومانی خرید به ازای هر کیلو شیرخام از پایان مرداد، عملا قیمت بالای ۶ هزار و ۶۰۰ تومان برای کارخانه‌ها تمام می‌شود که به معنی افزایش هزینه مجدد تولید برای کارخانه‌ها خواهد بود. البته افزایش قیمت‌ها اگر در بستر نظام عرضه و تقاضا انجام شود، کمتر از قیمت‌گذاری دستوری است زیرا کارخانه‌ها در شرایط عرضه و تقاضا با هم برای فروش بیشتر رقابت خواهند کرد و قیمت‌ها به تعادل خواهد رسید.

وی در واکنش به راهکار حمایتی معاون اول رئیس‌جمهوری در جهت کنترل قیمت بیان کرد: روز جمعه معاون رئیس‌جمهوری اعلام کرده که برای کنترل قیمت، تسهیلات در اختیار کارخانه‌های لبنی و دامداران قرار دهد، در حالیکه این راهکار اشتباه ۴ دولت قبلی است چرا که این تصمیم مانند آنچه در اختصاص ارز مرجع به نهاده‌های دامی شاهد بودیم، فساد زا و فاقد تاثیر برای کنترل قیمت است. ما همواره خواستار آن بوده و هستیم که هر گونه حمایتی از سوی دولت به طور مستقیم به دهک‌های محروم تخصیص داده شود. در صورت پذیرش این راهکار، کارخانه‌های لبنی حاضرند قیمت کالاهای اقشار آسیب پذیر و شیر رایگان مدارس را با حداقل سود یعنی حدود ۳ درصد تامین کنند.

بنی طبا در پایان تصریح کرد: براساس قانون، زمانیکه دولت تثبیت قیمت می‌خواهد، مابه التفاوت آن را باید پرداخت کند، توصیه ما حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تخصیص منابع آزاد شده به مصرف‌کننده به‌خصوص دهک‌های محروم است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر