بورسان آخرین تحولات نمادهای سرمایه‌گذاری استانی در بورس را بررسی کرد

تحمیل ۵۰ درصد زیان به دارندگان سهام عدالت غیرمستقیم

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان :‌ سهام عدالت سال گذشته پس از گذشت نزدیک به 15 سال در ظاهر تعیین تکلیف شد. افرادی که روش مستقیم را برای مدیریت پرتفوی خود انتخاب کرده بودند می‌توانستند بخشی از دارایی خود را به فروش برسانند. اما افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت انتخاب کرده بودند در نهایت سهامدار شرکت‌‌های سرمایه‌گذاری استانی شدند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز سال گذشته در بورس پذیرش شدند و در شرایط فعلی قابل معامله هستند. اما نکته جالب توجه افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند زیان بیشتری را متحمل شده‌اند.

با انتخاب روش مستقیم سهام عدالت افراد مدیریت دارایی خود را در اختیار داشتند و بر اساس مجوز قانونی می‌توانستند سهام برای فروش در سامانه ثبت کنند. حدود 20 میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کرده بودند و 29 میلیون نفر اما روش غیرمستقیم را انتخاب کردند. در روش غیرمستقیم سهام عدالت به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار شد و سهام این شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی میان سهامداران عدالت توزیع شد. به این ترتیب سهام شرکت‌های استانی به جای سهام شرکت‌های خرد در اختیار این افراد (سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند) قرار گرفت و پس از پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی این افراد امکان خرید و فروش سهام این شرکت‌ها را در بورس پیدا کردند.

ارزش روز‌ گذشته سهام عدالت هر شخص حدود 12 میلیون و 510 هزار تومان بود. اما در حقیقت این عدد ارزش سهام عدالت برای افرادی است که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند. به این معنی است که برای مثال این افراد تعدادی از سهام فولاد مبارکه،‌ ملی مس یا هلدینگ پتروشیمی فارس را در پرتفوی خود دارند که در صورت نیاز می‌توانند این سهام را به فروش برسانند. البته محدودیت در حجم فروش در روش مستقیم همچنان وجود دارد.

روش مستقیم بهتر بود؟

اما افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند حالا سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مالکیت سهام عدالت را در اختیار دارند. خالص ارزش دارایی‌های (NAV) این شرکت‌ها در حقیقت ارزش روز سهام زیرمجموعه این شرکت‌های سرمایه‌گذاری است. بر این اساس اگر خالص ارزش دارایی (NAV) 100 تومانی را دارا است که این عدد تقریبا معادل همان ارزش دارایی سهام عدالت افرادی است که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند (با فرض اینکه از روز نخست هیچ خرید و فروشی انجام نداده باشند).

اما نکته جالب توجه اینکه سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با اختلاف فاحشی کمتر از خالص ارزش دارایی (همان ارزش روز سهام عدالت) معامله می‌شود. برای مثال دیروز وسخوز (شرکت سرمایه‌گذاری استان خوزستان) در قیمت 576 ریال با صف فروش سنگین مواجه است و در حالی‌که خالص ارزش دارایی این شرکت 110 تومان است. شخصی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت انتخاب کرده است دارایی حدود 12 میلیون و 500 هزار تومان دارد. اما برای افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند و سهامدار شرکت سرمایه‌گذاری استانی هستند ارزش دارایی‌ سهام عدالت (برای مثال در وسخوز) حدود 6 میلیون و 500 هزار تومانی را دارا هستند.

گرچه این افراد توان فروش تمام دارایی خود را از طریق سامانه بورس دارند اما اختلاف فاحشی میان ارزش روز و قیمت دارایی وجود دارد. بر این اساس دارندگان سهام غیرمستقیم اگر به منابع مالی نیاز ندارند توصیه می‌شود نسبت به این موضوع و احتمال ارزندگی سهام خود تامل بیشتری داشته باشند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر