چرا در آستانه مذاکرات نرخ ارز صعودی شد؟

قیمت دلار در محدوده ترامپ

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: قیمت دلار به مرز ۲۹ هزار تومان رسیده و در سطوحی به سر می‌برد که از زمان ترامپ به این سمت تجربه نشده بود. این در حالی است که قرار است ۵ روز دیگر مذاکرات ایران با طرف‌های برجامی از سر گرفته شود. اما این خبر نه تنها آرامش را به بازار ارز برنگردانده، بلکه تقاضا در بازار ارز را تقویت کرده است.

با یک محاسبه سرانگشتی می توان علت تقاضای ایجاد شده را درک کرد. به نظر می‌رسد رسیدن به توافق زودرسی که مورد قبول طرف ایرانی باشد بعید است. چرا که طرف‌های غربی تاکید دارند مذاکرات پیش رو را در ادامه دورهای پیشین می‌بینند و ایران از آن جا که شرایط قبلی را قانع‌کننده ندیده فرمان گفتگوها را به دست دولت جدید سپرده است.

پارادوکس توافق

دولت سیزدهم از یک طرف به سوگیری‌های سخت‌گیرانه‌تر سیاسی شهره است و از طرف دیگر حمایت دیگر ارکان قدرت در کشور را داراست. به همین دلیل اگر مذاکره‌کننده‌گان فعلی با شرایط قبلی به توافق دست یابند احتمالا این نتیجه به سرعت مورد تایید مجلس قرار خواهد گرفت؛‌ اما در سوی مقابل وجهه ضدغربی و همچنین نقد دولت دوازدهم و حتی رای مجلس به استنکاف مسئولان قبلی از اجرای قانون سبب می‌شود تا چنین رویکردی از دولت جدید غیرقابل‌قبول به نظر برسد. بنابراین انتظار می‌رود که دولت رئیسی در مذاکرات دستاورد بیشتری نسبت به تیم ظریف-عراقچی داشته باشد. به این ترتیب است که احتمالا مذاکرات فرسایشی بیش از هر چیز محتمل است.

گزینه عدم توافق روی میز نیست

طی ماه‌های اخیر دولت شرایط بهتری را از لحاظ صادرات و همچنین دسترسی به منابع ارزی داشته است. در حالی که افراد نزدیک به دولت، این موضوع را به توانایی‌های دولت سیزدهم در همکاری با شرکای خارجی نسبت داده‌اند، اکثر کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده‌اند که دولت بایدن سخت‌گیری‌های به مراتب کمتری را نسبت به ایران اعمال کرده تا تمایل ایران به انجام مذاکرات را بیشتر کرده و همچنین گذر ایران از خط قرمزهای هسته‌ای را به تعویق بیندازد. با این حال در صورتی که گزینه عدم توافق به عنوان خروجی مذاکرات وین عنوان شود این آسان‌گیری‌ها به پایان خواهد رسید و شرایط سخت و بحران‌زده اقتصاد کشور به مراتب پیچیده‌تر خواهد شد. از سوی دیگر با این اتفاق آمریکا و شرکای غربی‌اش ایران را به سمت تقابل نظامی در منطقه هدایت خواهند کرد که آخرین سناریوی مورد انتظار طرفین است. بنابراین انتظار می‌رود حتی در صورتی که فاصله دو طرف بسیار زیاد باشد به این آسانی صحبت از عدم توافق به میان نیاید.

مذاکرات فرسایشی، حرکت بر لبه تیغ

بنابراین سناریوی محتمل مذاکرات طولانی است. با این حال مذاکرات طولانی می‌تواند تبعات سنگینی داشته باشد. در وهله اول اقتصاد کشور محتاج راه‌های فوری برای جبران کسری بودجه است و درآمدهای فعلی توان به آرامش رساندن اقتصاد را ندارد. بنابراین دور از انتظار نیست که در این سناریو دلار با کمی درنگ و تانی به سمت سقف تاریخی خود برود. چنین موضوعی به معنای آن است که دولت نخواهد توانست بر آرامش داخلی حساب باز کند و باید به سمت استفاده از اهرم‌های فشار خود برود. در این صورت احتمالا اولین واکنش غرب نیز پایان دادن به آسان‌گیری‌های خود در قبال ایران است و این موضوع می‌تواند چرخه‌ای از تورم و انتظارات تورمی بیشتر را فعال کند.
بنابراین دولت باید بتواند نه تنها راه گفتگوهای خارجی را باز بگذارد، ضمنا در داخل نیز با آرامش و صبر به حل مشکلات بپردازد. ناگفته پیداست که سرمایه اعتماد عمومی جامعه برای دولت چه میزان غیرقابل اتکاست. بنابراین دولت لازم دارد تا قابلیت اعتماد خود را جامعه اثبات کند. این مساله ساده نخواهد بود، چرا که می‌تواند به معنای مقابله با جبهه عظیمی از رانت‌خواری و فساد در کشور باشد. اگر دولت توان پیشروی در این مسیر را نداشته باشد باید بین توافق ناقص و تعمیق بحران به جستجوی نتیجه نشست.

قیمت دلار به ۳۲ هزار تومان می‌رسد؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر