چهارراه

چطور بفهمیم زمان مناسبی برای خرید طلاست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 30 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

در این قسمت از برنامه چهارراه در گفت‌وگو با سهراب اشرفی، کارشناس بازار طلا به نکات مهم در خرید طلا و سکه پرداختیم و همراه با آرمان علایی، عضو تحریریه بورسان قیمت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن، امکان‌پذیری این طرح و ریسک‌های آن بررسی شد.

فرمول ساده برای سنجش ارزندگی سکه

سهراب اشرفی، کارشناس بازار طلا با بیان اینکه برای خرید انواع سکه باید سکه‌ای را انتخاب کنیم که حباب قیمتی کمتری داشته باشد، راه ساده برای محاسبه سرانگشتی ارزندگی قیمت سکه را این چنین توضیح داد: اگر قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را ضربدر ۱۰ کنیم، اگر قیمت سکه بیشتر از آن بود خرید آن چندان منطقی به نظر نمی‌رسد، اما اگر کمتر بود ممکن است برای خرید مناسب باشد.
البته رقم به دست آمده دقیق نیست و تقریبی است. چراکه در مقایسه قیمت طلای ۱۸ عیار با طلای ۲۴ عیار سکه باید کارمزد ضرب سکه را نیز در نظر گرفت.
به گفته اشرفی بر اساس قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده که طبق آن مالیات از اصل طلا حذف شده است، طلا نیز می‌تواند گزینه خوبی برای متقاضیان سرمایه‌گذاری در سکه و طلا باشد.

حباب سکه چقدر است؟

هم‌اکنون با نرخ دلار ۳۰۶۰۰ تومانی، طلای جهانی ۱۸۰۵ دلار ارزش ذاتی سکه حدود ۱۳ میلیون تومان خواهد بود. بنابراین سکه ۱۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تومانی به میزان یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بر اساس تعاریف مرسوم حباب دارد. این رقم معادل نزدیک به ۱۰ درصد قیمت سکه است.
در نیم سکه ۱۸ درصد قیمت آن (معادل یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان) طبق تعاریف مرسوم حباب است. ربع سکه ۳۴ درصد (یک میلیون و ۶۴۵ هزار تومان) و سکه گرمی ۴۴ درصد (یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان) حباب دارند.

چرا سکه قبل ۸۶ را ارزان‌تر می‌خرند؟

اشرفی توضیح داد: هیچ تفاوتی از نظر عیار بین سکه‌های ضرب شده در قبل و بعد سال ۱۳۸۶ وجود ندارد اما با توجه به آنکه سکه‌های ضرب ۸۶ اکنون بورس اصلی معاملات را تشکیل می‌دهند، توصیه می‌شود متقاضیان این نوع سکه را خریداری کنند. به ویژه آنکه در زمان فروش سکه‌های ضرب‌شده در سال‌های پیش از ۸۶، خریدار فقط قیمت طلای آن را می‌پردازد.

به عبارتی اگر حباب سکه مثبت باشد تنها در سکه‌های ضرب ۸۶ قابل دریافت است.

راه‌های تشخیص سکه تقلبی

تشخیص سکه اصل از غیراصل اگرچه حتی برای متخصصان هم ممکن است دشوار باشد، اما با توجه به رنگ، وضوح ضرب (به ویژه در شیارها) و همینطور کیفیت ضرب تصویر حضرت امام روی سکه می‌توان آن را تشخیص داد.

مسکن ملی چند؟

در بخش انتهایی این قسمت از چهارراه آرمان علایی، عضو تحریریه بورسان توضیح داد که علیرغم آنکه قیمت قطعی برای واحدهای طرح نهضت ملی مسکن اعلام نشده است، اما برآورد می‌شود با سطوح کنونی قیمت مصالح و رشد متوسط حدودا ۵۰ درصدی هزینه دستمزد در ارزان‌ترین حالت ساخت هر متر مربع مسکن حمایتی حدود ۸ میلیون تومان تمام می‌شود.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
چگونه بفهمیم زمان مناسبی برای خرید سکه است؟
در خرید سکه مراقب چه مواردی باشیم؟
راه تشخیص سکه تقلبی
تاثیر ممنوعیت نگهداری ارز بر بازار طلا
قیمت و هزینه‌های ساخت طرح مسکن ملی
شیوه تامین مصالح مسکن ملی و آسیب‌های آن
تامین مالی مسکن ملی و ریسک‌های آن برای اقتصاد
پیشنهاد سردبیر