خرید و فروش در بازار خودرو در بلاتکلیفی اخبار لحظه‌ای

معاملات خودرو در شوک دستور رئیسی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : بازار خودرو در ده روز اخیر با چند خبر مواجه بود که سبب شد معامله‌گران به‌شدت بلاتکلیف شوند. از لغو قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت گرفته تا خروج خودروهای پیش‌فروش شده از رهن، از افزایش هماهنگ ایران‌خودرو و سایپا برای خودروهای کم‌تیراژ تا دستور لغو افزایش قیمت ازسوی رئیس‌جمهور. این‌ها کم بود تا اینکه امروز وزیر صمت خبر داد که قیمت‌گذاری خودرو لغو نشده و به ستاد تنظیم بازار سپرده شده است. یکی دیگر می‌گوید رئیس‌جمهور با اصلاح قیمت خودرو مخالف نیست، بلکه برای انجام این کار، مصوبه ستاد تنظیم بازار را الزامی دانسته است. همه این اخبار نشان می‌دهد که هر لحظه دست‌کم یک نفر در مورد بازار خودرو نظر داده یا اقدامی می‌کند که می‌تواند بازار را در یک گیجی طولانی فرو ببرد. حالا هم همین شده و بازار به‌طرز عجیبی ضرباهنگ افزایش قیمت خودرو را تجربه می‌کند، بی‌آنکه توجهی به دستور رئیس‌جمهور کند. البته نا گفته نماند که تنها بی‌توجهی به دستور نیست که عدم تمایل به کاهش قیمت‌ها را نمایندگی می‌کند، بلکه آواز بلند نرخ دلار هم بازار را به سوی مخالف هدایت می‌کند.

همهمه خبرهای متناقض

سیدجواد حسینی‌کیا، نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس خبر داده که وزیر صمت به مجلس برای افزایش قیمت خودرو احضار شده است. او گفته: «هرچند پس از گرانی کارخانه‌ای خودرو در هفته گذشته، رئیس‌جمهور دستور لغو افزایش قیمت‌ها را داد، اما از آنجا که رشد بهای خودرو بی‌ضابطه و بدون مجوز سازمان‌های مسئول انجام گرفته بود، وزیر صنعت، معدن و تجارت فردا برای ارائه توضیحات لازم به کمیسیون صنایع و معادن احضار شده است.» او تأکید کرده که «مجلس با افزایش قیمت خودرو مخالف است، زیرا با گران شدن کارخانه‌ای خودرو، بازار بیش از پیش ملتهب شده و بهای خودرو رشد افسارگسیخته‌ای خواهد داشت.»

در همین گیر و دار وزیر صمت در اظهارنظری جنجالی خبر می‌دهد که «بررسی قیمت‌گذاری خودروها به ستاد تنظیم بازار سپرده شده و این ستاد درباره این موضوع تصمیم‌گیری خواهد کرد.» و این یعنی فعلا خبری از لغو قیمت‌گذاری دستوری خودرو در میان نیست و فقط متولی ان تغییر کرده است؛ شاید هم تا زمانی‌که وظیفه شورای رقابت دوباره شفاف‌سازی شود و احتمالا بار دیگر خود افسار این بازار را به دست بگیرد.

تا این خبر آمد محمدمهدی شکورزاده، عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور به آن واکنش نشان داد و گفت «رئیس‌جمهور با اصلاح قیمت‌ها مخالفت نکرده، بلکه برای انجام این کار، مصوبه ستاد تنظیم بازار را الزامی دانسته است» و اظهار امیدواری کرد که «موضوع مصوبه ستاد تنظیم بازار به سرعت انجام شود و با اصلاح قیمت‌ها، گامی برای پایان واسطه‌گری و مهم‌تر از آن افزایش تولید برداشته شود.»

مشخص نیست امشب تا فردا صبح، دوباره چه خبر جدیدی بیاید که بازار را تحت تأثیر قرار دهد. فعلا باید در انتظار بود که بازار خودرو به قیمت‌گذاری خودرو در ستاد تنظیم بازار واکنش نشان دهد و احتمالا بر فشار قیمت‌ها بیفزاید.

در بازار خودرو چه خبر است؟

بازار خودرو در ده روز اخیر با چند خبر مواجه بود که سبب شد معامله‌گران به‌شدت بلاتکلیف شوند. علیرضا پورحسنی، فعال بازار خودرو در گفت‌وگو با «بورسان» با بیان این نکته می‌گوید: «نخست آنکه خودروسازان اعلام کردند که سند خودرو‌های پیش‌فروش شده از رهن خارج می‌شود که این خبر به تنهایی بازار را می‌توانست کاهشی کند، اما دو خودروساز به فاصله کمی، قیمت برخی از خودروهای کم‌تیراژ خود را افزایش دادند که همین اقدام، موجب جهش قیمت‌ها شد.»

حال پس از آنکه دستور رئیس‌جمهور مبنی بر توقف افزایش قیمت خودرو به میان می‌رفت، انتظارها این بود که قیمت خودرو کاهشی شود، اما براساس شواهد میدانی چنین نشد و بازار بی‌توجه به این دستور، به روند افزایشی خود ادامه داد.

بی‌توجهی بازار به دستور لغو افزایش قیمت خودرو

پورحسنی در این باره می‌گوید: «بازار خودرو با دستور هدایت نمی‌شود و هوشمند است. باید در بازار عرضه وجود داشته باشد. وقتی عرضه در وضعیت انتظار متوقف می‌شود، نمی‌توان انتظار کاهش قیمت‌ها را داشت. وقتی دستور لغو افزایش قیمت خودرو صادر می‌شود، اما در کنار آن با افزایش نرخ ارز در بازار مواجهیم، طبیعی است که بازار به آنچه عینی‌تر و در حال وقوع است، توجه کند.»

او ادامه می‌دهد: «حتی اگر لغو افزایش قیمت خودرو را در نظر بگیریم، اگر یک خودرو یک‌شبه با افزایش ۱۰ میلیون تومانی مواجه شود، هیچ‌گاه به همان میزان کاهش نمی‌یابد و تنها یک تا دو میلیون تومان اصلاح قیمت می‌شود و کاهش قیمت به مرور رخ خواهد داد.»

بلاتکلیفی در معاملات خودرو

این فعال بازار خودرو تأکید دارد که: «این اخبار متناقض سبب شده تا کل بازار در حالت گیجی و بلاتکلیفی فرو برود و با وجود افزایش مکرر قیمت‌ها، هیچ معامله‌ای صورت نگیرد.» و می‌گوید: «خوشبختانه در مهر و آبان با رکود فصلی در بازار خودرو مواجهیم و متقاضی خرید کاهش پیدا کرده است، اگر در زمان دیگری که تقاضا به‌طور طبیعی بالا بود این اتفاق می‌افتاد قیمت‌ها بیش از پیش افزایشی می‌شد.»

نقش افزایش نرخ ارز در افزایش قیمت‌ها

پورحسنی تأکید دارد که: «این اخبار متناقض در کنار روند افزایشی نرخ ارز و عدم عرضه مناسب خودرو در بازار سبب شده تا قیمت‌ها در بازار روند افزایشی به خود بگیرد.»

به گفته او، در این میان برخی به مذاکرات برای احیای برجام خوش‌بین هستند و برخی نسبت به آن خوش‌بین نیستند که این مسئله بر آشفتگی بازار سایه انداخته است.

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار امروز و درصد تغییر قیمتی به نسبت شهریور ۱۴۰۰

شتاب قیمت‌ها در فاصله دو ماه

با نگاهی به قیمت خودرو در آبان امسال نسبت به شهریورماه شاهد هستیم که برخی از خودروهای سایپا با افزایش بیش از ۱۰درصدی روبرو شده‌اند و حتی التهاب در بازار خودرو، خودروهای خارجی را بی‌نصیب نگذاشته و در برخی از آنها با افزایش قیمت روبرو شده‌ایم. براساس قیاس دوماهه، قیمت خودروهای زیرمجموعه ایران‌خودرو به سبب آنکه پیش‌تر افزایش قیمت را اعمال کرده بودند، کمتر از التهابات روزهای اخیر متأثر شده‌اند.

تغییر قیمت خودروهای داخلی و خارجی در فاصله دو ماه
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر