مافیای خودرو مانع واردات شده است

مجلس به دنبال آزاد کردن واردات خودرو

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜4
  • 👁️393
  • 💬0

بورسان: بودجه 1400 که این هفته تقدیم مجلس شد، گمانه برنامه دولت برای تامین مالی از محل درآمد گمرکی ناشی از واردات خودرو را ایجاد کرد. حال اظهارات جسته و گریخته بهارستان نشینان خبر از همراهی مجلس با دولت برای آزاد کردن واردات خودرو دارد.

معصومه پاشائی بهرام، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص می‌گوید: براساس بحث و بررسی‌های انجام گرفته در کمیسیون صنایع و معادن، ممکن است در آینده واردات خودرو با ارز منشا خارجی آزاد شود تا با ایجاد رقیب برای خودروسازان، اقدامات لازم برای افزایش کیفیت انجام شود.

به گفته پاشائی بهرام، اگر بازار لوازم خانگی مورد بررسی قرار گیرد مشخص می‌شود، بودن برندهای جهانی باکیفیت موجب شده واحدهای تولیدی داخل کشور، ناچار شوند هم پای محصولات جهانی تلاش کنند تا بتوانند در رقابت با آنها موفق شده و مصرف‌کننده رغبتی برای خرید آنها داشته باشد، این در حالی است که نبود رقیب در صنعت خودرو موجب شده خودروسازان از فروش محصولات تولیدی خود با هر کیفیتی اطمینان داشته باشند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی مشکلات صنعت خودرو کشور را کیفیت و قیمت دانست و افزود: در شرایطی که شرکت‌های خودروسازی از وجود بازار برای محصولات خود اطمینان دارند، چرا باید به دنبال ارتقا و طراحی پلتفرم‌های به روز و با کیفیت باشند؟ مسلما این شرکت‌ها اقدامی در جهت توسعه و ارتقا محصولات تولید خود انجام نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه به منظور ایجاد انگیزه برای خودروسازان باید برای آنها رقیب ایجاد کرد، ادامه داد: هرچند در حال حاضر تامین ارز مورد نیاز برای واردات خودرو مانعی در مسیر واردات خودرو است اما می‌توان از ارز منشا خارجی به طور مثال ایرانیان سرمایه دار خارج از کشور، خودرو وارد کشور کرد.

وی درباره برخی ادعاها مبنی بر اینکه با واردات خودرو، صنعت خودروسازی زیان می‌بیند، تصریح کرد: در پاسخ این افراد باید گفت آیا آلمان با وجود تولید خودروی باکیفیت، واردات را ممنوع کرده است؟ در خیابان‌های این کشور علاوه بر استفاده از محصول داخلی، خودروی کره‌ای نیز دیده می‌شود. چگونه خودروسازان آلمانی با وجود واردات سرپا مانده اما خودروسازان داخلی نمی توانند؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرح مسائلی مانند اینکه واردات خودرو، خودروسازان داخلی را زمین می‌زند را بهانه‌تراشی دانست و افزود: آنچه طی سال‌ها در سهامداری شرکت‌های خودروسازی اتفاق افتاده و موجب ایجاد مافیا شده است، از واردات جلوگیری می‌کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره تعرفه واردات خودرو و نوع خودروهای وادراتی، تصریح کرد: به نظر من تعرفه واردات خودرو باید بالا باشد؛ با این اقدام از یک سو برای دولت درآمد ایجاد می‌شود و از سوی دیگر به خودروسازان داخلی نیز آسیبی وارد نمی‌شود. ما تنها به دنبال ایجاد رقیب برای شرکت های خودروسازی به منظور ارتقا این صنعت هستیم./خانه ملت

 

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • رضا رضا

    نه تنها آزادسازی قیمت خودروها، بلکه آزادسازی قیمت ها در همه حوزه ها از جمله حامل های انرژی باید صورت بگیرد تا از فساد ها و رانت ها جلوگیری شود.