چند درصد مردم از عملکرد ۱۰۰ روزه رئیسی راضی هستند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
با گذشت ۱۰۰ روز از روی کار آمدن دولت سیزدهم، عملکرد این دولت در معرض ارزیابی از سوی کارشناسان و نخبگان حوزه‌های مختلف قرار گرفته است. اما ادراک عمومی چه تصویری از عملکرد ۱۰۰ روزه دولت دارد؟

مرکز افکارسنجی کیو، پس از پیروزی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، نخستین نظرسنجی پساانتخابات را با هدف شناخت انتظارات و نگرش مردم راجع به دولت سیزدهم در دستور کار قرار داد و اکنون با گذشت ۱۰۰ روز از روی کار آمدن دولت، عملکرد بیش از ۳ ماهه آن را در معرض نقد و ارزیابی مردم قرار داده است که از نکات شاخص آن امیدواری و اعتماد حدود ۷۰ درصدی مردم به دولت رئیسی به رغم نارضایتی ۵۰ درصدی از عملکرد ۱۰۰ روزه و همچنین نارضایتی بیش از ۷۰ درصدی در زمینه کنترل قیمت هاست.

تغییر دیدگاه به نفع تکیه بر تولید داخلی

یکی دیگر از نکات قابل تامل این نظر سنجی تغییر چند درصدی دیدگاه مردم راجع به اولویت‌گذاری بین تمرکز برای رفع تحریم‌ها و تکیه بر تولید داخلی است که داده به‌دست آمده نشان از تغییر این دیدگاه به نفع تکیه بر تولید داخلی است. این نظرسنجی در هفته آخر آبان‌ماه ۱۴۰۰ انجام شده و تلاش دارد با رعایت منطق و روش‌شناسی استاندارد نظرسنجی‌های علمی، تصویری دقیق و صادقانه از افکار عمومی را پیش روی مخاطبان خود قرار دهد.

میزان رضایت مردم از عملکرد دولت یافته‌های نظرسنجی کیو نشان می‌دهد، حدود ۴۴درصد از مردم از عملکرد دولت در ۱۰۰ روز گذشته رضایت دارند. با این حال این نسبت در گروه‌های مختلف، تفاوت دارد. رضایت زنان بیش از مردان و رضایت ساکنان روستا به میزان کمی از رضایت شهرنشینان بیشتر است. همچنین حدود ۷۰ درصد از پاسخگویان به نظرسنجی بیان کرده‌اند که به دولت اعتماد دارند. امید مردم به دولت برای سامان دهی اوضاع کشور برای سامان دهی اوضاع کشور یافته‌های نظرسنجی کیو نشان می‌دهد، بیش از ۶۳ درصد از مردم، امید دارند که دولت، اوضاع کشور را سر و سامان دهد. این در حالی است که حدود ۵۲درصد از مردم، مهم‌ترین عامل پدیدآمدن مشکلات فعلی کشور را سوءمدیریت‌های داخلی در طول سال‌های گذشته و ۱۳.۳ درصد نیز فشار تحریم‌ها را مهم‌ترین عامل به وجود آمدن مشکلات فعلی کشور می‌دانند. ۲۵.۵درصد نیز معتقدند هر دو عامل به یک اندازه در پدید آمدن مشکلات کشور موثر بوده‌اند.

رای مردم به عملکرد اقتصادی دولت رئیسی

عملکرد اقتصادی دولت نظر مردم درباره اوضاع اقتصادی و عملکرد دولت در این ۱۰۰ روز از جمله موضوعاتی است که شناخت آن اهمیت فراوانی خواهد داشت. نتایج نظرسنجی کیو نشان داد که به طور میانگین مردم در بازه یک تا ۵، به عملکرد اقتصادی دولت نمره ۲.۴ داده‌اند که نمره‌ای پایین‌از نمره متوسط محسوب می‌شود. همچنین حدود ۷۸درصد از مردم از عملکرد دولت در کنترل قیمت‌ها رضایت نداشته‌اند. سیاست خارجی یافته‌های نظرسنجی کیو پس از انتخابات ریاست جمهوری نشان داد ۵۶ درصد از مردم، معتقدند اولویت اصلی کشور در سیاست خارجی باید تلاش برای رفع تحریم‌ها و توسعه تجارت خارجی باشد. تکرار این پرسش ۱۰۰ روز پس از روی کار آمدن دولت جدید نشان می‌دهد حدود نیمی از پاسخگویان همچنان تلاش برای رفع تحریم و توسعه تجارت خارجی را اولویت اصلی دولت می‌دانند و در مقابل نیمی دیگر، بی‌اعتنایی به تحریم‌ها و تکیه بر تولید داخلی را ترجیح می‌دهند.

نظر مردم درباره برجام در دولت رئیسی

همچنین حدود نیمی از پاسخگویان به نظرسنجی کیو، معتقدند دولت باید تلاش کند برجام را احیا کند. حدود ۱۳درصد معتقدند باید از آن خارج شود و حدود ۶ درصد نیز بیان کرده‌اند که دولت باید راجع به برجام بی‌تفاوت باشد. درحوزه سیاست خارجی و روابط با کشو رهای مختلف نیز پاسخ دهندگان، کشو رهای همسایه را به عنوان گزینه اول و چین و روسیه را به عنوان گزینه‌های آخر انتخاب کردند. کابینه دولت سیزدهم و سفرهای استانی مردم از سفرهای استانی و بازدیدهای میدانی رئیس‌جمهوری راضی بودند و طبق یافته‌های نظرسنجی کیو بیش از ۷۸ درصد پاسخ دهندگان از این که رئیس‌جمهوری به سفر می‌روند اعلام رضایت کرده‌اند ودرباره بازدیدهای میدانی مسئولان این رضایت به بیش از ۷۹ درصد می‌رسد. همچنین درباره ارزیابی ترکیب دولت طبق یافته‌های کیو بیش از ۵۵ درصد از کابینه راضی هستند و به کابینه از ۵ نمره ۳.۱ داده‌اند.

منبع: روزنامه خراسان

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر