بررسی بورسان از سه سال نوسان نرخ ارز

آبان پرحاشیه دلار تکرار می‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان: چند سالی است که ماه آبان نقطه شروع نوسانات قابل توجه در بازار ارز است. آبان ۹۸ با آنچه در پی افزایش قیمت بنزین اتفاق افتاد دلار از محدوده ۱۱ هزار تومان شروع به افزایش کرد. کرونا، اختلال در تجارت، کاهش شدید قیمت جهانی نفت هم مزید بر علت شد تا دلار در تیرماه ۲۵ هزار تومان را لمس کند.

در سال ۹۹ اما تلاطم شدید بازار ارز در مسیر معکوس رقم خورد. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۱۳ آبان یکی از مهم‌ترین رویدادهای غیراقتصادی موثر در روند قیمت دلار بود. تردیدها در خصوص پیروزی بایدن در انتخابات موجب شده بود تا دلار در اواخر مهر قله ۳۲ هزار تومان را تجربه کند؛ اما رفته رفته با نهایی شدن ریاست جمهوری جو بایدن نرخ ارز تا کف ۲۱ هزار تومان کاهش یافت. اگرچه احتمال آنکه ترامپ باخت را نپذیرد موجب شده بود تا آبان ۹۹ و ماه‌های پس از آن برای دلار پرتلاطم بمانند.

آبان‌های پرتلاطم دلار تکرار می‌شود؟

حال در نیمه آبان ۱۴۰۰ هستیم. اگرچه بازار ارز یکی از آرام و کم‌نوسان‌ترین روزهای خود را تجربه می‌کند و در یک هفته اخیر از بازه ۲۷۵۰۰ تا ۲۷۷۰۰ تومان خارج نشده، اما احتمال افزایش تلاطمات طی هفته‌های آینده کم نیست. جرقه‌ای از آن را امروز در رشد نرخ ارز به نزدیکی ۲۷۹۰۰ تومان در پی درگیری نیروهای ایران و آمریکا در دریای عمان دیدیم.

نکته جالب آن است که همانقدر که احتمال دارد با گیر کردن مذاکرات وین در بن‌بست و عدم حصول توافق، تلاطم در مسیر صعودی برای دلار ایجاد شود، این شانس نیز وجود دارد که در صورت دستیابی به یک توافق هسته‌ای، رفع تحریم‌ها و آزادسازی منابع بلوکه شده شاهد تلاطم نزولی و افت محسوس در نرخ دلار باشیم.

در سناریوی عدم توافق، کسری بودجه سنگین پیش روی دولت احتمالا انبساط بیشتر پولی، رشد نرخ تورم و افزایش قیمت ارز را ناگزیر کند. علیرغم کاهش اخیر پایه پولی که شاید در ابتدا موجب شده بود برخی نسبت به تداوم آن رویاپردازی کنند، اطلاعات منتشر شده توسط رئیس کل سابق بانک مرکزی حاکی از آن است که این اتفاق عمدتا به دلیل دسترسی محدود ایران به ارزهای مسدود در عراق و چین بوده است؛ خبری که هشدار می‌دهد در صورت عدم تکرار آزادسازی منابع، احتمالا پایه پولی به ریل صعودی خود بازگردد.

تداوم وقفه ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای حتی پس از گفت‌وگوهای بروکسل، موجب شده تا امیدها به احیای برجام در اندک فرصت باقی‌مانده روز به روز کمرنگ‌تر شود. حال آنکه برای گریز از آبان‌ها، آذرها و دی‌های پرتلاطم دیگر، شاید سریع‌ترین راه یافتن راهی برای تعامل و رفع تحریم باشد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر