از یارانه جدید ۲۰۰ هزار تومانی رئیسی چه خبر؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

سید ابراهیم رئیسی وعده داده است که یارانه جدیدی در قالب «کارت رفاهی معیشتی» به پنج دهک اول پرداخت شود. مبلغ این یارانه برای خانوار‌های سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و برای خانوار‌های دهک چهارم و پنجم ۱۵۰ هزار تومان است. یارانه جدید رئیسی کی واریز میشود؟ جزئیات افزایش یارانه‌ها چیست؟ چه کسانی یارانه بیشتری می‌گیرند؟

یارانه‌ها بیش از ۳ برابر می‌شوند؟

قرار است یارانه‌ها از چند ماه دیگر افزایش یابند و چند برابر شوند. به نظر می‌رسد ۶۰ میلیون نفر، هر دو یارانه نقدی و معیشتی را می‌گیرند و از آذرماه، یارانه‌ آنها بیش از سه برابر شود.

سید ابراهیم رئیسی گفته است که جهت کاهش هزینه خانواده‌ها کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود. بر این اساس، به‌ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد تخصیص می‌یابد.

برنامه دولت رئیسی برای جاماندگان سهام عدالت

یعنی یک خانواده پنج نفره در دهک‌های اول، دوم و سوم از آذر علاوه بر یارانه نقدی و معیشتی، کارت اعتباری به مبلغ یک میلیون تومان دریافت می‌کند.

این خانواده در آذر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی بنزین، ۲۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی و یک میلیون تومان کارت اعتباری دریافت می‌کند، در مجموع یک میلیون و ۴۳۲ هزار تومان.

حالا اگر این خانواده در دهک سوم و چهارم باشد، ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی بنزین، ۲۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان و ۷۵۰ هزار تومان کارت اعتباری دریافت می‌کنند.

این پنج دهک در واقع همان ۶۰ میلیون تن هستند که هر دو یارانه معیشتی و نقدی را دریافت می‌کنند. با عملی شدن وعده سید ابراهیم رئیسی، یارانه این ۶۰ میلیون تن، بیش از سه برابر می‌شود و از ۴۳۲ هزار تومان به یک میلیون و ۴۳۲ هزار تومان می‌رسد.

حقایقی درباره واکسن کرونای سینوفارم

اعتبار یارانه جدید چگونه تامین می‌شود؟

با توجه به کمبود بودجه دولت، بسیاری نگران افزایش قیمت سوخت هستند تا این کمبود تا حدودی جبران شود، اما نمایندگان مجلس، این موضوع را بعید دانستند و خبر از توزیع یارانه انرژی دادند.

نخستین یارانه نقدی دولت جدید واریز شد. مبلغ یارانه واریزی همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی بود که از سال ۸۹ تاکنون به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود؛ اما با توجه به وعده افزایش یارانه‌ها در دولت جدید، یارانه شهریور چقدر است و آیا قرار است تغییر کند؟

حذف برخی از دهک‌های درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران، مدت‌هاست که مطرح است، اما موضوع افزایش یارانه نقدی حداقل در دولت روحانی راه به جایی نبرد؛ حال با روی کار آمدن دولت رئیسی، این سؤال پیش آمده است که آیا یارانه نقدی افزایش می‌یابد؟

بر اساس آنچه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ آمده است، خبری از افزایش یارانه نقدی نیست و دولت، اعتبار جدیدی برای افزایش یارانه‌ها در نظر نگرفته است؛ اما ترکیب گروه اقتصادی دولت رئیسی و وعده‌های انتخاباتی او این گمانه را ایجاد کرده است که یارانه‌ها افزایش می‌یابد.

در زمان مبارزات انتخاباتی، سید ابراهیم رئیسی، شش وعده معیشتی به خانوار‌ها داد که دو وعده آن مربوط به پرداخت کارت اعتباری معیشتی ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار تومانی بود.

سید ابراهیم رئیسی وعده داده بود در صورتی که رئیس‌جمهوری شود، به خانوار‌های دهک اول، دوم و سوم کارت اعتباری معیشتی ۲۰۰ هزار تومانی بدهد و به خانوار‌های دهک چهارم و پنجم، کارت معیشت ۱۰۰ هزار تومانی.

او همان زمان گفت که این وعده به محض روی کار آمدن دولت او محقق نمی‌شود و احتمالا مشمولان از آذر باید منتظر اجرای این طرح و دریافت یارانه جدید باشند. پس بر این اساس باید گفت که مبلغ یارانه شهریور تغییری نخواهد کرد و به روال قبل است.

ترکیب گروه اقتصادی کابینه رئیسی نیز به‌گونه‌ای است که احتمال می‌رود افزایش یارانه‌ها در این دولت کلید بخورد.

حجت‌الله عبدالملکی که به‌عنوان وزیر کار دولت رئیسی معرفی شده، طرفدار افزایش یارانه‌ها است. او سال ۹۶ موضوع افزایش یارانه نقدی را مطرح کرد و گفت: «قابلیت سه برابر شدن یارانه‌ها برای سه دهک اول وجود دارد.»

چنان‌چه او بتواند از مجلس رأی اعتماد بگیرد، یکی از برنامه‌های او افزایش یارانه نقدی است. البته اگر بودجه دولت اجازه دهد.

مسعود میرکاظمی نیز گزینه دیگر طرفدار افزایش یارانه‌ها است. میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت رئیسی است. فردی که تخصیص اعتبار یارانه و تعیین بودجه در سازمان تحت نظر او انجام می‌شود. او نیز از همان زمان اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، این اقدام را کار بزرگی خوانده بود.

مجموع این عوامل نشان می‌دهند که افزایش یارانه نقدی در دولت رئیسی وجود خواهد داشت، اما نه از ماه آینده. بر این اساس، یارانه‌بگیران احتمالا در چند ماه باقیمانده باید منتظر دریافت یارانه‌ای معادل ماه‌های قبل باشند؛ اما پس از آن ممکن است مبلغ یارانه‌ها افزایش پیدا کند.

اعطای کارت اعتباری رفاهی و پرداخت یارانه جدید در سال‌های اخیر از سوی یک وزارتخانه و یک سازمان انجام شده است.

وزارت تعاون، کار و رفاه احتماعی با همکاری چند وزارتخانه دیگر، مسئولیت شناسایی مشمولان را بر عهده دارد. سازمان برنامه و بودجه نیز موضوع تخصیص بودجه را انجام می‌دهد و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها وظیفه پرداخت آن را بر عهده دارد.

دولت رئیسی، نخستین یارانه‌ای که بر عهده داشت، واریز کرد و ۷۸ میلیون نفر، یارانه مرداد خود را گرفتند.

منبع: صداوسیما

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر