افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت در دوران تحریم

زنگنه: مصلحت نیست بگویم در دوره تحریم به چه توانمندی‌‎هایی دست پیدا کردیم

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: بیژن زنگنه وزیر نفت با بیان اینکه در شرایط تحریم ظرفیت‌های زیادی در حوزه نفت ایجاد شد، اعلام کرد: ایران در زمینه صادرات و فروش نفت با قبل از سال ۹۷ قابل مقایسه نیست.

زنگنه در آئین امضای قرارداد مرحله سوم نگهداشت تولید اعلام کرد: 

تلاش کردیم در شرایطی که به دلیل تحریم ۱۴.۵ درصد سهم وزارت نفت از صادرات نفت از بین رفت، اما برای پیمانکاران کار درست شده و امید و اشتغال ایجاد کنیم.

در دوران تحریم بسیار سختی کشیدیم، ملت بسیار سختی کشید. اما درس های بزرگی آموختیم و ظرفیت های بزرگی ایجاد شد.

ما نتوانستیم و مصلحت کشور نبود در خیلی از موارد اعلام کنیم که در دوران تحریم چه ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی ایجاد کردیم.

تحریم ها مردنی هستند اما ما از ظرفیت هایی که به وجود آمده دست نمی کشیم و از این ظرفیت ها بعد از تحریم استفاده خواهیم کرد. 

ظرفیت برای فروش و صادرات نفت به هیچ وجه با قبل از تحریم‌ها قابل مقایسه نیست، اگر شرکت های خارجی بیایند همکاری می‌کنیم اما ظرفیت های خود را کنار نمی گذاریم و از این موضع قدرتمندتر مذاکره می کنیم.

ما بر پایه جدیدی که یک منطقه استوارتر و در شرایط بالاتر است با شرکت‌های خارجی همکاری خواهیم کرد. درست مانند اتفاقی که برای شرکت او تی سی و زیمنس در تحریم‌های دهه 70 رخ داد. 

در سال ۹۹ مصرف سوخت مایع ۱.۵ میلیون بشکه در روز است و مصرف گاز معادل پنج میلیون بشکه در روز براورد می شود.

اگرچه امسال نسبت به پارسال تولید گاز کشور معادل ۲.۵ فاز پارس جنوبی اضافه شده، اما باز هم برای تامین گاز مشکل داریم زیرا ۱۲ درصد مصرف گاز خانگی اضافه شده است.

گاز خانگی را نمی‌توانیم قطع کنیم و فشار به صنایع می آید، البته در استان‌های تهران، البرز و قم هیچ مازوتی مصرف نمی شود.

برخی افراد که از مسوولان هستند می گویند که اینها به این دلیل مازوت مصرف می کنند که توان صادرات ندارند، همین جا اعلام می کنم که اگر ۳۰ میلیون لیتر مازوت هم بدهند توان صادرات داریم و حتی مدیر بین الملل نفت تقاضای مازوت برای صادرات دارد.

بعد می‌گویند شرکتی معرفی می کنیم که مازوت ببرند و اتوبوس بدهند. آن کشور اگر قصد کمک دارد،  پول های بلوکه شده نفت ایران را آزاد کند. چرا در کار هم دخالت می‌کنیم؟

قراردادهای مرحله سوم طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت نفت فلات قاره امروز با حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد.

یک درصد از افزایش ضریب تولید نفت خام معادل هفت میلیارد می شود که با نفت ۴۰ دلاری درآمدی ۳۰۰ میلیارد دلاری به دنبال خواهد داشت.

در این مرحله یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری انجام می‌شود که ۱۰۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت اضافه کرده و درآمدی معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ایجاد خواهد کرد، بنابراین سرمایه گذاری در کمتر از یک سال باز می‌گردد. 

همه این قراردادها فقط با پیمانکاران ایرانی منعقد شده  و ۷۲ درصد ارزشی تجهیزات نیز ساخت داخل است، تمامی منابع مالی مورد نیاز برای این طرح از بازار سرمایه تأمین شد. این اولین بار است که طرح‌های وزارت نفت از بازار سرمایه تأمین مالی می‌شود و ما از طریق فروش اوراق توانستیم از بازار سرمایه منابع مالی تأمین کنیم. اگر به انتظار کمک و حمایت صندوق توسعه ملی نشسته بودیم معلوم نبود چه زمانی این منابع مالی در اختیار ما قرار می‌گرفت.

پیش از این میلیاردها دلار هزینه شد اما افزایش تولید اتفاق نیافتاد، در این قراردادها پیمانکار پول خود را از محل افزایش تولید دریافت می کند، همه این قراردادها نیز با انجام مناقصه واگذار شده و فقط یکی دو مورد بدون انجام مناقصه به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار شده است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر