رکورد کم‌ترین معامله بازار بدهی دولتی شکسته شد

کابوس اوراق فروشی برای دولت رئیسی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: بانک مرکزی در آخرین اطلاعیه خود میزان فروش اوراق بدهی دولتی را نزدیک ده میلیارد تومان اعلام کرده است که عملا به معنای هیچ است. از طرفی نرخ سود اوراق خزانه اسلامی نیز کاهش یافته و مجددا به زیر 25 درصد رسیده است. این دو اتفاق نشان می‌دهد، اگر چه گویا نرخ سود اخزا نیز در مسیر ثبات و کاهش قرار گرفته است؛ اما همچنان بازارهای مالی با کمبود رسوب منابع مواجه هستند و توانایی خرید اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه را ندارند. این اتفاق در حالی می‌افتد که هنوز شواهدی از نحوه تامین مالی کسری بودجه دولت در ادامه سال وجود ندارد و تنها برخی خبرها حاکی از بهبود درآمدهای نفتی دولت است.

کاهش فروش اوراق بدهی همزمان با کاهش نرخ سود اخزا

عدم فروش اوراق بدهی دولتی در حالی اتفاق افتاده است که اولا سررسید اوراق بدهی دولتی حدود سه سال بوده است و در ثانی نرخ بازدهی سالانه آن نیز نزدیک 22 درصد قرار گرفته است. همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنیم، فروش اوراق بدهی برای امسال به صورت کلی روی دوش بازار سرمایه بوده است. عمده این اوراق از طریق صندوق‌های درآمد ثابت خریداری شده است؛ چرا که باید بخش کم‌ ریسک پرتفوی خود را به اوراق بدهی دولتی اختصاص بدهند. به علاوه روند فروش اوراق بدهی نشان می‌دهد، عمده فروش آن در شهریور ماه اتفاق افتاده است و پس از آن با وقفه‌ای طولانی مجددا عرضه اوراق بدهی با سازوکاری جدید ادامه یافت. این سازوکار بدین شکل بود که بر خلاف حراج‌های قبلی، بخشی از اوراق عرضه شده سررسیدهای کوتاه‌مدت داشتند و با توجه به نرخ سود بالا برای صندوق‌های درآمد ثابت و بانک‌ها جذابیت نسبی داشتند. اما در حراج اخیر کل اوراق در سررسید سه ساله بود که به دلیل مساله نقدشوندگی و البته کمبود منابع در بازارها متقاضی نداشته است. اما این عدم فروش اوراق بدهی در حالی اتفاق افتاده است که نرخ سود اوراق خزانه اسلامی (اخزا) در چند روز اخیر کاهش یافته است.

فروش هفتگی اوراق بدهی دولتی از ابتدای سال 1400 تا هفته اول آبان

کاهش نرخ سود بدون ریسک

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنیم، نرخ سود بدون ریسک پس از افزایش شدید در چند ماه اخیر بالاخره کاهش یافته است. این کاهش همزمان با ثبات نسبی نرخ سود بین بانکی در هفته‌های اخیر بوده است که نشان می‌دهد گویا این دو نرخ اساسی به تدریج به یکدیگر همگرا شده‌اند و تمایلی به افزایش بیشتر ندارند. اگر بخواهیم با منطق بانک مرکزی در گزارش خود از تحولات آبان ماه استفاده کنیم باید بگوییم که کاهش انتظارات تورمی منبعث از برجام باعث خواهد شد که نرخ سود اخزا در سررسیدهای مختلف همگرا شوند و حتی کاهش یابند. اما اینکه چقدر چنین مساله‌ای واقعا وجود دارد، مخصوصا با توجه به عمق اندک بازار اوراق بدهی سررسیدهای بلندمدت، می‌تواند محل شک باشد. در هر حال بخشی از کاهش نرخ سود اخزا به سمت عرضه نیز بر می‌گردد؛ چرا که بخشی از افزایش نرخ سود اخزا به نیاز شدید برخی از صندوق‌ها برای تامین منابع مالی ابطالی‌های واحدهای صندوق آن‌ها باز می‌گشت.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر