وعده یارانه ۸۰۰ هزار تومانی رئیسی پوچ می‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : به نظر وعده یارانه‌ای رئیسی جزء اولین وعده‌های انتخاباتی او است که در حال پوچ شدن است.

رئیسی در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری 1400 وعده داده بود که به 5 دهک اول درآمدی یعنی به نیمی از جمعیت کشور که درآمد پایینی دارند از آذر ماه یارانه بدهد، به طوریکه خانوراهای 4 نفره کم درآمد ماهانه 800 میلیون تومان دریافت کنند. هزینه اجرای این وعده از محل حذف ارز 4200 تومانی قرار بود تامین شود، اما در حالی که در آستانه شروع آذرماه قرار داریم، خبری از حذف ارز 4200 تومانی نیست و حتی همتی نیز برای حذف آن دیده نمی‌شود. از این رو به نظر می‌رسد یارانه نقدی آذرماه بدون تغییر و مانند یارانه ماه‌های گذشته تنها شامل یارانه نقدی و یارانه معیشتی پرداخت شود و وعده یارانه‌ای رئیسی محقق نشود.

حقوق کامل بازنشستگی با چندسال سابقه پرداخت می‌شود؟

وعده یارانه 800 هزار تومانی رئیسی

ابراهیم رئیسی در جریان رقابت‌های انتخاباتی وعده داد که از آذر۱۴۰۰ برای خانوارهای ۵ دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود. به گفته او، به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهیانه تخصیص می‌یابد. با این طرح ۵۰ درصد از خانوارها صاحب کارت اعتباری می‌شدند. به این ترتیب که خانوارهای چهار نفره 3 دهک اول ماهانه 800 هزار تومان و خانواده‌های چهار نفره دهک چهارم و پنجم 600 هزار تومان کارت اعتباری خرید دریافت می‌کردند.

منظور از دهک‌های درآمدی این است که جمعیت کشور به 10 بخش مساوری تقسیم می‌شود، به این ترتیب که کم درآمدترین خانوارها در دهک اول و پردرآمدترین‌ها در دهک دهم قرار می‌گیرند.

محاسبات نشان می‌دهد خانوارهایی که درآمدی کمتر از 4 میلیون تومان در ماه دارند، جزء سه دهک اول هستند و خانورهایی که بین 4 تا 5.5 میلیون تومان در ماه درآمد دارند در دهک چهارم و پنجم می‌گنجند.

خبر سازمان استخدامی درباره قطع حقوق کارمندان

وعده یارانه 800 هزار تومانی رئیسی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

چرا وعده رئیسی محقق نمی‌شود؟

محاسبات نشان می‌دهد که برای اجرای این طرح در 4 ماه پایانی 1400 در مجموع دولت به 30 هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد.

آنطور که اعلام شده بود قرار بود منابع لازم برای این طرح از حذف ارز 4200 تومانی که در حال حاضر به 7 قلم کالای اساسی اختصاص می‌یابد تامین شود. به این شکل که ارز 4200 تومانی که به کالاهایی چون واردات گندم، برخی اقلام دارویی، دانه‌های روغنی و روغن خام و نهاده‌های دامی تعلق می‌گیرد حذف شود و کالاهایی چون دارو، مرغ، گوشت، روغن و نان که با نرخ یارانه‌ای در حال حاضر به فروش می‌رسد به قیمت واقعی عرضه شوند. در مقابل به نیمی از جمعیت کم درآمد کشور یارانه‌ای به شکل کارت اعتباری تخصیص گیرد تا بتوانند این اقلام را خریداری کنند.

اما به نظر دولت نگران تبعات حذف ارز 4200 تومانی و گرانی این اقلام کالایی است. در واقع هرچند که گفته می‌شود تخصیص ارز 4200 تومانی با فساد همراه بوده و به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد، اما حقیقت این است که با همین روند فسادزا و ناقص ارز ترجیحی مانع از این شده که تورم این اقلام اساسی مانند دیگر کالاهای خوراکی باشد و تورم آنها از تورم دیگر اقلام کمی عقب مانده است. از این رو حذف ارز 4200 تومانی می‌تواند قیمت‌ این اقلام را با رشد بیشتری همراه کند و به نظر دولت حاضر نیست این تبعات را بپذیرد.

این از آنجا مشخص می‌شود که با وجود اینکه بر اساس قانون بودجه 1400 دولت اجازه حذف ارز ترجیحی در نیمه دوم سال را دارد، اما هفته پیش با ارائه لایحی به مجلس خواهان گرفتن مجوز حذف ارز 4200 تومانی و تخصیص آن به دهک‌های پایین درآمدی شده بود. اما نمایندگان نیز با درخواست فوریت رسیدگی به این لایحه مخالفت و اعلام کردند که دولت بدون این لایحه نیز می‌تواند ارز 4200 تومانی را حذف و یارانه را افزایش دهد.

بنابراین ظاهرا نه دولت و نه مجلس تمایلی به رفتن زیر بار حذف ارز 4200 ندارند.

چرا بدون حذف ارز 4200 تومانی رئیسی نباید یارانه را افزایش دهد؟

در شرایط کنونی دولت با کسری بودجه شدیدی مواجه است، به این معنا که هزینه‌ها و خرج دولت با درآمدش تناسب ندارد و درآمدی که در بودجه 1400 پیش‌بینی شده بود، محقق نشده است.

در این شرایط افزایش یارانه‌ها به معنی افزایش هزینه‌ها است بدون اینکه درآمد جدیدی ایجاد شده باشد و این به معنی کسری بودجه بیشتر است. کسری بودجه هرچقدر شدیدتر شود، احتمال چاپ پول بدون پشتوانه و استقراض از بانک مرکزی بیشتر می‌شود، اقدامی که می‌تواند شرایط تورمی کشور را از همین هم که هست بسیار بدتر کند.

بنابراین درصورتی که دولت بدون حذف ارز 4200 تومانی اقدام به پرداخت یارانه کند، گرانی‌ها در عرض چند ماه چنان بیشتر می‌شود که عملا یارانه اختصاص یافته به خانوارها هیچ تاثیری در زندگی آنها نخواهد داشت و حتی ممکن است هزینه‌های آنها از یارانه 800 هزار تومانی که رئیسی پرداخته بیشتر شود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر