دلایلی که باعث افزایش وحشتناک قیمت گوشت می‌شود

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
چهار ماه از تاریخ اعلام ممنوعیت کشتار دام‌های مولد و آبستن توسط سازمان دامپزشکی کشور می‌گذرد، اما همچنان کشتارها ادامه دارد و توجهی به آن نمی‌شود.

گزارش‌های حاکی از آن است که ذبح دام‌های آبستن در کشتارگاه‌ها صحت داشته و به بخشنامه‌های ممنوعیت در این کشتارگاه توجهی نمی‌شود.

تورک، معاون دادستان تهران در امور حقوق عامه گفت: «وفق مقررات قانونی، کشتار و ذبح دام آبستن مطلقا ممنوع است و ذبح دام ماده نیز باید تحت شرایطی خاص و با مجوز وزارت جهاد کشاورزی صورت گیرد.»

چرا اعزام دام‌های مولد به کشتارگاه‌ها متوقف نشد؟

یکی از دلایل کشتار دام مولد و آبستن، کمبود نهاده‌های دامی و افزایش قیمت آن عنوان شده که دامداران توان تامین نیاز خوراک دامهای خود را ندارند.

گزارش‌های زیادی از دامداران کشور در یکسال اخیر وجود داشته که آنها از مشکلات تامین خوراک دام‌های خود گفته بودند و به این دلیل دامهای خود را روانه کشتارگاه‌ها کرده‌اند این‌ها شامل دامهای آبستن و مولد هم می‌شد. که بارها کارشناسان ارسال دام‌های مولد به کشتارگاه‌ها را تهدید جدی برای ذخایر ژنتیک کشور اعلام کردند.

دلیل دوم هزینه‌های بالای تولید دامداران است که باعث شده حاشیه سود آنها بسیار اندک باشد یا ضرر کنند، دامداران قیمت محصولات خود مانند گوشت، شیر و مرغ را نسبت به هزینه‌ای که می‌کنند بسیار کم میدانند که برای آنها سود آوری ندارد. مثلا شیر خام ۶۴۰۰ تومان از دامداران خریداری می‌شود اما در بازار کیلویی ۱۴ هزار تومان به فروش می‌رود.

دلیل سوم؛ دامداران می‌گویند خوراک دام که قرار بوده از طریق سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاوری به قیمت دولتی به‌دست آنها برسد، کامل نمی‌رسد و آنها مجبورند از بازار آزاد به قیمت‌های تا ۵ برابر تهیه کنند.

همه این مشکلات حتی پس از ستورالعمل ممنوعیت کشتار دام‌های مولد آبستن هم ادامه داشته است.

توزیع خوراک ۶۰ درصد بیشتر از پارسال اما کافی نیست

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای سال ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تن نهاده در کشور از طریق سامانه بازارگاه توزیع شده که ۶.۲ میلیون تن ذرت و بقیه کنجاله و جو است و اینها به اندازه نیاز بوده است. با اینکه امسال میزان توزیع نهاده بین تولید‌کنندگان نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد بیشتر بوده، اما آنها همچنان از تامین راضی نیستند که حق هم دارند.

معروفان در پاسخ به این پرسش که اگر این میزان واردات کافی بوده، چرا دامداران و مرغداران از کمبود نهاده گلایه دارند، گفت: آنها حق دارند گلایه کنند چرا که تولید علوفه امسال به دلیل خشکسالی ۴.۵ میلیون تن کاهش داشت، ضمن اینکه کاهش تولید گندم بر کاه و کلش که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شد، تاثیر منفی گذاشته و همه اینها تقاضا بر نهاده‌های دامی را بیشتر کرده است.

اعزام دام مولد تهدید جدی برای ذخایر ژنتیک کشور

و این سوال است که اگر روند اعزام دام مولد به کشتارگاه‌ها متوقف نشود چه تصویری برای جامعیت دامی کشور و نیز تامین محصولات پروتئینی جامعه متصور است، واقعیت این است اعزام دام مولد تهدید جدی برای ذخایر ژنتیک کشور است که عواقب آن کاهش تولید در آینده و رشد قیمت و وابستگی شدید خواهد بود که به این زودی هم جبران نمی‌شود.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر