چرا با وجود مازاد عرضه سیمان در بورس کالا، رقابت قیمتی ایجاد می‌شود؟

غوغای فولاد مبارکه در بورس کالا / سصوفی همچنان رکوردشکنی می‌کند

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

امروز فولاد مبارکه محصولات خود را در بورس کالا عرضه کرد که با استقبال بسیار بالای خریداران همراه شد. به غیر از مبارکه سیمانی‌ها هم محصولات خود را در بورس کالا عرضه کردند. در مجموع بیش از ۵۵۷ هزار تن محصول سیمانی در بورس کالا عرضه کردند که در نهایت حدود ۲۵۷ هزار تن آن خریداری شد. اما نکته جالب توجه این بود که برخی از سیمانی‌ها توانستند شاهد تقاضاهای سنگین برای محصولات خود باشند و انواع سیمان را در قیمت‌های جذابی بفروشند. سنگ آهنی‌ها دیگر گروهی بودند که امروز در بورس کالا عرضه داشتند اما تقاضا برای خرید محصولات این صنعت ناامید کننده بود.

فروش مبارکه رویایی می‌شود؟

به طوری که ۲۰ هزار تن ورق سرد این شرکت با تقاضای حدودا ۲۸ هزار تنی مواجه شد. این اتفاق باعث شد ورق سرد که با قیمت پایه تنی ۲۱.۲ میلیون تومان عرضه شده بود با رقابت سنگین خریداران در قیمت ۲۳ میلیون و ۲۳۳ هزار تومانی معامله شود. این یعنی رشد ۹.۶ درصدی قیمت پایه ورق سرد در معاملات امروز بورس کالا.

اما این اقبال تنها به ورق سرد مبارکه محدود نبود و دیگر محصولات بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد کشور با استقبال همراه شد. به طوری که ورق رنگی مبارکه هم با رقابت برای خرید همراه شد و با رشد ۰.۳ درصدی نسبت به قیمت پایه، هر تن ۳۰ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان معامله شد.

ورق قلع اندود دیگر محصول مبارکه بود که با رقابت شدید خریداران مواجه شد. این مقطع فولادی که با قیمت پایه ۲۷ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه شده بود تا ۳۰ هزار تومان هم تقاضا داشت. در نهایت نیز ۴ هزار تن ورق قلع اندود با میانگین قیمت ۲۹ هزار و ۴۴۰ تومان معامله شد.

رقابت با وجود مازاد عرضه

در معاملات امروز بورس کالا ۵۵۷ هزار و ۷۳۰ تن انواع سیمان عرضه شد. این در حالی بود که مجموع سیمان خریداری شده توسط مشتریان تنها ۲۵۷ هزار و ۱۴۰ تن بود. به عبارتی دیگر تنها ۴۶ درصد سیمان عرضه شده مشتری داشت. در عین حال اما برای بسیاری از محصولات برخی کارخانه‌ها مثل سیمان صوفیان، سیمان ساوه، سیمان آبیک و برخی از سیمانی‌های دیگر رقابت ایجاد شد. رقابتی که گاها منجر به معامله در سطوحی بیش از ۲۰ درصد بالاتر از قیمت پایه شد.

به نظر می‌رسد عامل اصلی این اتفاق موقعیت مکانی کارخانه‌های سیمان است. نرخ حمل سیمان نسبت به قیمت خود محصول بسیار بالاست و به همین جهت موقعیت مکانی کارخانه‌های سیمان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین جهت گاها برای سیمان شرکت‌هایی که در نواحی پرتقاضا هستند تا چند برابر میزان عرضه شده تقاضا وجود دارد و رقابت‌های سنگینی ایجاد می‌شود و برای سیمان شرکت‌هایی که در مناطق اشباع شده قرار دارند ممکن است هیچ تقاضایی نباشد.

رکود معاملاتی سنگ آهنی‌ها

امروز ۱۴ محصول سنگ آهنی اعم از سنگ آهن، کنستانتره، گندله و آهن اسفنجی در بورس کالا عرضه شد. در این میان تنها کنستانتره شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد، آهن اسفنجی پارس پولاد یاران و آهن اسفنجی پارس فولاد سبزوار مشتری داشت و مورد معامله قرار گرفت. در این میان دو مورد اول تقاضا به اندازه عرضه بود و رقابتی رخ نداد و معاملات در قیمت پایه انجام شد. اما آهن اسفنجی پارس فولاد سبزوار با رقابت ۳.۸ درصدی همراه شد و در نرخ ۸۶۷۱ تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر