تاوان آدرس غلط به سهامداران

تاوان آدرس غلط به سهامداران
 • اشتراک‌گذاری
 • ❤️8
 • 👁️511
 • 💬0
بورس تهران امروز در حالی هفتمین رشد خود را از منظر شاخص کل پشت سر گذاشت که نیمه دوم معاملات با فشار عرضه‌ها بار دیگر فضا ملتهب شد. در این میان نمی‌توان از نقش برخی تریبون‌دارها و احتمالا حامیان و ناظران متاثر از آنها غافل شد؛ افرادی که با دادن سیگنال‌های غلط، تشویق لیدرسازی و نگاه کوتاه‌مدت به سهام نه تنها به هیجان بورس دامن زده‌اند بلکه اعتماد به سهام را نیز کم کرده‌اند. اما چه رفتارهایی به التهاب بازار سهام طی ماه‌ها و به ویژه هفته‌های اخیر دامن زده است؟

بورسان-بهزاد بهمن‌نژاد: بارها از سوی کارشناسان تاکید شده که بازار سهام محلی است برای فعالیت آزادانه معامله‌گران و هرگونه مداخله در قیمت‌ها از محدودیت دامنه نوسان و لیدرسازی گرفته تا تهدید و دستکاری در عرضه و تقاضای واقعی مانند کشی است که در نهایت به صورت خود بازار برمی‌گردد. زمانی که با سروصدای زیاد وضعیت بازار را به چند نماد خاص گره می‌زنیم و با تهدید سهامداران حقوقی می‌خواهیم سهام را مثبت کنیم، آن هم بازاری که در حالت نرمال می‌تواند مسیر بهبود خود را پیدا کند نشان می‌دهد درک خوبی از هوشمندی بورس نداریم. با چند مورد به بررسی این وضعیت می‌پردازیم و امید است که بورس تهران از ذهنیت‌هایی که آزمون خود را پس داده‌اند روی برگرداند. 

 

شستا، سهمی ارزنده یا نورچشمی؟

نماد شستا پس از ۷۰ روز توقف، در فضایی مثبت باز شد و با حمایت‌های مختلف به سرعت روند صعودی در پیش گرفت و چشم بازار را به خود معطوف کرد. عمده کارشناسان معتقد بودند این سهم مشابه سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد NAV (ارزش روز دارایی‌ها) معامله شود، حال آنکه مشاهده می‌شود این سهم بالاتر از NAV بازگشایی و حمایت شد. توقف طولانی و بازگشایی این‌چنینی دو سیگنال به بازار مخابره کرد؛ اولا این سهم لیدر بازار است و ثانیا سهمی نورچشمی است که حمایت‌های متنوعی را با خود همراه دارد. 

مخرب بودن لیدرسازی و گره زدن سرنوشت کل بازار به یک سهم امری است که بر کمتر کسی پوشیده مانده باشد؛ مساله‌ای که به شدت کارآیی و تحلیل‌پذیری سهام را دچار مشکل می‌کند. بستن یک سهم در اوج، باز کردن آن در فضای مثبت و تلاش‌های گسترده برای حفظ قیمت آن نیز مزید بر علت شد تا سهامداران در تصمیم‌گیری و استناد به تحلیل‌ها دچار سردرگمی شوند؛ یعنی منابع به جای آنکه واقعا سهم ارزنده را بخرد، به سمت سهمی که مورد حمایت است می‌رود. این رفتار در نمادهای پالایشی نیز برای مدتی اجرا شد، اما در نهایت عرضه و تقاضای واقعی سهام روند دیگری را رقم زد و نه تنها این سهام کاهشی شدند، بلکه کل بازار را نیز با افت مواجه کردند.  

گزارش پیشین بورسان در این خصوص را بخوانید: دو برداشت از بازگشایی شستا؛ بت خودساخته بازار سهام 

 

فرمان بازار در دست خودرو؟

دیگر نمادی که سیگنال‌های غلط برخی تریبون‌دارها منجر به تبدیل شدن آن به لیدر بازار شد خودرو است. سهمی که با زیان انباشته سنگینی دست و پنجه نرم می‌کند و بسیاری از کارشناسان معتقدند حتی با مجوز افزایش قیمت و امکان سودسازی نیز مدت‌ها زمان لازم است که بتواند از زیان انباشته خارج شود. امروز نیز با افزایش عرضه‌ها در بازار، برخی این موضوع را به فروش‌های سهام خودرو مرتبط دانستند. البته به هیچ عنوان هدف روی ارزندگی یا عدم ارزندگی آن نیست، بلکه می‌خواهیم تاکید کنیم جوسازی روی چند سهم خاص و متمرکز کردن حمایت‌ها بر این نمادها به رونق پایدار بورس منجر نمی‌شود. دمیدن در تنور لیدرمحوری جز ضربه به کلیت بازار نتیجه دیگری ندارد و رسانه‌ها و فعالان دلسوز باید تلاش کنند تا چنین فضایی را تغییر دهند. 

 

برخوردهای پلیسی و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران 

نمونه سوم ممنوعیت و تهدیدهایی است که بر عرضه سهامداران حقوقی متمرکز است. این موضوع هرچند در لحظه ممکن است به بهبود بورس منجر شود، اما در نهایت منکر هوشمندی بازار نمی‌شود. اینکه به حقوقی گفته شود فعلا نفروش، بورس را مثبت نگه نمی‌دارد، زیرا بازار هوشمندتر از آن است که فروش‌های آینده را در نظر نگیرد. بنابراین، چنین رویکردی صرفا التهاب خفته‌ای را در بازار ایجاد می‌کند که سهامداران اولا نمی‌توانند میزان واقعی عرضه را درک کنند و ثانیا با هر فشار فروشی از ترس آبشار عرضه‌ها به هراس می‌افتند. از نگاه کارشناسی، اگر حقوقی که بعضا نماینده حقیقی‌ها (در صندوق‌ها) است در قیمت‌های پایین‌تر عرضه کند، خریدار بیشتری وجود دارد و تعادل بازار منطقی‌تر خواهد بود. تا اینکه بخواهد در اوج قیمتی شروع به فروش‌های سنگین کند و با وجود دامنه نوسان، رکود را تعمیق کند. 

 

اعلان جنگ با هر روز منفی

یک مشکل بزرگ آن است که برخی به جای آنکه به عنوان تحلیلگر و رسانه توضیح دهند که قرار نیست همیشه و هر روز سود کرد، با هر منفی با دادن آدرس‌های غلط به سرمایه‌گذاران، هم به التهاب دامن می‌زنند و هم بورس را به سمت سیاسی شدن پیش می‌برند. امری که به هیچ عنوان به نفع بلندمدت بازار سرمایه نیست و این نوع رفتارها منجر به انحراف بازار از تحلیل‌پذیری می‌شود. البته اگر یک مورد مداخله‌های سیاسیون و تهدیدهای غیرمتعارف موفقیت‌آمیز بوده، کاملا استقبال می‌شود با ارائه شواهد دقیق، مطالبات برای رونق سهام به این سمت سوق داده شود. هنوز وعده‌های حمایتی نظیر تزریق پول صندوق توسعه ملی، منابع بانکی و همچنین انتشار لیست فروشندگان حقوقی، توقف معاملات الگوریتمی و ممنوعیت معاملات روزانه پیش چشم ماست. اقداماتی که جز بی‌اعتمادی، ذره‌ای بر اصلاح ۴۰ درصدی شاخص کل اثرگذار نبود. بنابراین، انتظار می‌رود با انجام اقدامات کارشناسی اجازه دهیم مسیر رونق سهام در فضای طبیعی خود طی شود. 

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
 • سیدحسین هاشمی

  سپاس اقا بهزاد
 • alireza sepehr

  سلام سپاس از توضیحات مفید و کامل شما
 • مهدی همت پناه

  واقعا حیفه این همه کارشناس خبره داریم تو بازار سرمایه از جمله آقای ولید هلالات، مهدی میرزایی و ... بعد یه سری افراد کم سواد مثل مهناز صادقی جولان میدن.
 • داود اکبرزاده

  .......در تنور لیدرمحوری جز ضربه به کلیت بازار نتیجه دیگری ندارد و رسانه‌ها و فعالان دلسوز باید تلاش کنند تا چنین فضایی را تغییر دهند.
 • داود اکبرزاده

  از بورسان دلسوزتر کسی رو سراغ داری؟؟؟؟ چرا مهدی طحانی اینقدر میترسه که حتی اسم سهام رو هم نمی بره تا زمانی که رسانه و فعالی شجاعت نداشته باشه تا حقیقت رو بگه فقط دچار شعارزدگی شده ایم
 • مجید ولی الهی

  سلام اینکه بورس به یک بازی نرد تبدیل شود که هر کس بازی را بلد نیست وارد نشود با دعوت عمومی منافات دارد در این بازی عده ای زیر دست و پا له شده اند ایا نسبت به این عده هیچ وظیفه اجتماعی نداریم هر کس بازی را بلد است بردارد و برود این بازی قمار است
 • کورش جباری

  سلام کاملاً موافقم. سرمایه هوشمنده و راه خودش را پیدا میکند در هر شرایطی هم پیدا میکند
 • امیرحسین حسن زاده

  تا وقتی سهم ها یا صف خرید می شوند و یا صف فروش و افراد زرنگ از افراد عادی در بورس مرتب نوسان می گیرند بازار از حالت استاندارد خارج شده و قابل تحلیل نیست ، اکثرا سهم را به نحوی می خرند که یک نوسان 5 الی 10 درصد بگیرند و عرضه ها شدت می گیرد و افراد عجول قربانی شده و مرتب به خود و دیگران ضرر می زنند ، شاپور محمدی بی دلیل نبود که اصرار داشت تا آموزش ندیده اند کدبورسی ندهد ولی شتابزدگی دولت در ورود مردم عادی و بی اطلاع به بورس به نفع هیچ کسی نخواهد بود و بجز گروهی حرفه ای و نوسان گیر عموم را در ضرر برده است و معلوم هم نیست این بساط تا کی ادامه خواهد داشت
 • علیرضا ساسولی نژاد

  کسیکه نمیدونه بورس یه بازار حرفه ای هست و دراز مدت، بهتر همون بیاد و ضربه بخوره بره، یه سری جیزها اصول بورسه اگر کسی رعایت نکنه بهتره آسیب ببینه.