پیش بینی عراق از روابط ایران و عربستان

پیش بینی عراق از روابط ایران و عربستان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
عراق از توافق بر سر یادداشت تفاهمی ۱۰ بندی بین ایران و عربستان در دور پنجم گفت‌وگوها در بغداد خبر داد.

وزارت امور خارجه عراق با اشاره به اینکه «مصطفی الکاظمی» در دور تازه مذاکرات ایران – عربستان حضور داشته است اعلام کرد که احتمال می‌رود گفت‌وگوهای تهران – ریاض در بغداد زمینه را برای از سرگیری و بازگشت روابط دیپلماتیک دو کشور فراهم کند.

گفت‌وگوهای ایران و عربستان همچنان ادامه دارد

«احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق اظهار کرد که «در چارجوب سیاست عراق مبتنی بر اصل برقراری گفت‌وگوهای جمعی برای ایجاد اجماع و توازن در منطقه، بغداد میزبان پنجمین دور گفت‌وگوهای تهران و ریاض بود.»

الصحاف یادآور شد که مذاکرات دو کشور در فضایی آرام، مثبت و توام با تفاهم برگزار شد.

وی گفت که مذاکرات ایران و عربستان شامل چندین پرونده از جمله مسائل امنیتی بود و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر در گفت‌وگوها حضور داشت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق ادامه داد که گفت‌وگوها همچنان ادامه دارد و در مسیر دستیابی به توافق‌های مهم و اساسی حرکت می‌کند و ممکن است در همین راستا روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران و عربستان از سر گرفته شود.

وی اظهار کرد که عراق گام‌های بلندی برای هماهنگی در همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله حمایت از دور پنجم مذاکرات تهران - ریاض برداشته است و گفت‌وگوهایی از این دست به ثبات و توازن بیشتر در سطح منطقه و نیز به تقویت امنیت و حاکمیت عراق کمک خواهد کرد.

الصحاف تاکید کرد که این گفت‌وگوها نقش بغداد در هم افزایی و تعامل با دیگر طرف‌ها را تقویت می‌کند و عراق را به بستر و مکانی برای نزدیکی دیدگاه‌ها و انجام گفت‌وگوهای پایدار تبدیل می‌کند به ویژه اینکه ما در ایجاد اصل مشارکت‌های راهبردی از جمله در حوزه اقتصادی با طرف‌ها هستیم.

توافق ۱۰ بندی بین ایران و عربستان

وزیر خارجه عراق دوشنبه گذشته در گفت‌وگو با شبکه الجزیره از «توافق» بر سر یادداشت تفاهمی ۱۰ بندی بین ایران و عربستان در دور پنجم گفت‌وگوها در بغداد خبر داد.

وزیر خارجه عراق گفت که «دیدار ایرانی - سعودی در بغداد امنیتی و با حضور مسئولان بلندپایه‌ای از دو کشور بود» و «دو طرف به توافقی درباره یادداشت تفاهمی حاوی ۱۰ بند رسیدند.» توافق شد که دور بعدی گفت‌وگوهای ایرانی-سعودی در سطح دیپلماتیک باشد.

حسین ادامه داد که گفت‌وگوهای ایران با عربستان موضوع ادامه آتش بس در یمن را نیز در بر گرفت.»

وی به موضوعات همسایگی عراق نیز پرداخت و تاکید کرد: مشکلات عراق با ایران و ترکیه درباره مسائل امنیتی باید از طریق گفت‌وگو حل شود.»

مقام عراقی از این هم خبر داد که «هیاتی ایرانی بعد از عید سعید فطر به عراق سفر خواهد کرد تا تعدادی از قضایا از جمله مسائلی امنیتی را بررسی کند و مورد بحث قرار دهد.»

وی مشخصا به حملات اخیر ترکیه به خاک عراق پرداخت و دوباره خاطرنشان کرد که «علت‌های مورد اشاره طرف ترکیه‌ای برای استفاده از زور در داخل خاک عراق کافی نیست.»

فواد حسین همچنین تلاش کرد حضور نیروهای آمریکایی در عراق را این گونه توجیه کند که «وجود مستشاران آمریکایی در عراق برای کمک به نیروهای عراقی و در توافق با دولت است لذا حمله به آمریکایی‌ها در عراق به معنای حمله به دولت و منافع ملی ما است.»

دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان

روز یکشنبه نیز فواد حسین در گفت‌وگو با خبرگزاری عراق (واع) بدون اشاره به زمان برگزاری دور جدید مذاکرات بین تهران و ریاض، دور پنجم مذاکرات انجام شده بین طرف‌های عربستان سعودی و ایران که به میزبانی بغداد انجام شد را مثبت و خوب ارزیابی کرد و گفت بغداد پس از پایان دور پنجم، میزبان دور جدیدی از مذاکرات بین تهران و ریاض خواهد بود.

مذاکرات ایران و عربستان از چند ماه پیش در عراق آغاز شد و با احتساب نشست اخیر که پنجشنبه هفته گذشته در بغداد برگزار شد، دو طرف تاکنون پنج دور مذاکره انجام داده‌اند.

«برهم صالح» رئیس‌جمهوری عراق برای نخستین بار در ماه می‌سال ۲۰۲۱ از میزبانی عراق در گفت‌وگوهای ایران و عربستان و مذاکره مستقیم بین دو کشور بعد از سال‌ها تیرگی روابط خبر داد.

«قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق نیز گفته بود که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان در بغداد مهم خواهد بود و دستاورد گفت‌وگوهای مقام‌های ایرانی و عربستانی در بغداد به بازگشایی سفارت خانه‌های دو کشور می‌انجامد.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر