اظهارات سناتور ارشد آمریکایی درباره بازگشت به برجام

اظهارات سناتور ارشد آمریکایی درباره بازگشت به برجام
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

سناتور ارشد دموکرات آمریکایی تأکید کرد که ما در لحظه خطرناکی با تهران به دلیل اقدامات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق این کشور و خروج از برجام، قرار داریم.

سناتور «کریس مورفی» از تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای خروج از برجام انتقاد کرد.

مورفی در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: ما در لحظه خطرناکی با تهران به دلیل اقدامات ترامپ و تصمیم او برای خروج از برجام، قرار داریم.

وی گفت: امیدوارم همچنان فرصت برای احیای برجام وجود داشته باشد و این بهترین چیز برای واشنگتن و منطقه خواهد بود.

عضو دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره مصر نیز گفت که چنانچه این کشور زندانیان سیاسی را آزاد نکند، کنگره آمریکا ممکن است تصمیم به قطع کمک‌های اعطایی به مصر بگیرد.

کرییس مورفی همچنین گفت که ما از دولت آمریکا درخواست کردیم که اطلاعات بیشتری را درباره تحقیقات مربوط به قتل «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره، در اختیار ما قرار دهد.

ایران به برجام بازنگردد، فشارها ادامه می‌یابد

این در حالیست که «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد سه‌شنبه تهدید کرد اگر ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای بازنگردد، واشنگتن به اعمال فشارها بر تهران ادامه خواهد داد.

کربی در مصاحبه با شبکه «نیوز نِیشِن»، مدعی شد: «ایران باید با توافق پیشنهادی [آمریکا و اروپا] موافقت کند، اما تمایلی به این کار نشان نداده است. مذاکرات توافق هسته‌ای [در وین] کامل شده و توافق روی میز وجود دارد».

وی همچنین با جالب توصیف کردن سفر «ولادیمیر پوتین»‌ رئیس جمهور روسیه به تهران بعد از سفر «جو بایدن» همتای آمریکایی به غرب آسیا، ادعا کرد: «این سفر نشان می‌دهد که ایران و روسیه چقدر از جامعه بین‌المللی منزوی شده‌اند».

این مقام آمریکایی در گفتگو با «کِلی مِیِر» مجری این شبکه، گفت پوتین اکنون باید برای به‌دست آوردن توانمندی‌های نظامی پیشرفته‌ای مانند پهپاد به ایران برود و البته باید دید که چه تعداد خریداری کرده و با آنها چه خواهد کرد.

کربی با ادعای اینکه تمایل روسیه برای خرید پهپاد از ایران، فشاری که پوتین در «پایگاه صنعت دفاعی خودش» با آن مواجه است را نشان می‌دهد، اظهار داشت: «مهم نیست که آنها (روسیه) چه چیزی می‌خرند سوال اینجاست که آیا این کار، جریان جنگ [اوکراین] را تغییر می‌دهد یا اینکه به او (پوتین) مقداری برتری می‌دهد».

وی همچنین اذعان کرد که آمریکایی‌ها نگران آنچه که روسیه ممکن است از ایران دریافت کند، هستند و مباحثات بین تهران و مسکو را نادیده نمی‌گیرند.

هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید اما افزود که این امر، ارسال سلاح به اوکراین برای دفاع از خود را برای آمریکا و متحدانش مهمتر می‌کند.

پیش از کربی نیز «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تهران و مسکو را به اعمال تحریم‌های بیشتر در صورت فروش پهپادهای ایرانی به روسیه تهدید کرده بود.

ادعاهای مقامات آمریکایی درباره آماده‌شدن تهران برای فروش پهپادهای نظامی به روسیه در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران این ادعاها را تکذیب کرده است.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر