ادعای جدید آبی عراقی‌ها علیه ایران

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : فضاسازی عراقی‌ها علیه ایران ادامه دارد. وزیر کشاورزی عراق گفته ایران همه خواسته‌های عراق را رد کرد چون مذاکره‌کننده عراقی ضعیف بود. اشاره او به مذاکرات آبی است که بین دو کشور در جریان است و وزیر منابع آبی عراق نیز چندی پیش شکایت عراق از ایران را در این باره مطرح کرده بود. موضوعی که البته فعلا ایران در برابر آن سکوت کرده است.

محمد الخفاجی همچنین اعلام کرده که ایران پیشنهاد ساخت سدهایی در خاک خود برای مهار سیلاب‌هایی که به عراق می‌آید را داده بود اما طرف عراقی در این باره کوتاهی کرد.

به گزارش میدل ایست نیوز، وزیر کشاورزی عراق هشدار داد که به علت اینکه بخش‌های بزرگی از زمین‌های کشاورزی غیرقابل کشت شده، شاهد مهاجرت کشاورزان به شهرها هستیم.

الخفاجی در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که حدود 90 درصد زمین‌های کشاورزی استان دیالی در مجاورت ایران به علت کمبود آب غیر قابل کشت شده است.

او گفت که به ایران سفر کرده و ایران هم با مشکل کم‌آبی روبه‌روست اما مناطق بدره، خانقین و مندلی برخوردار از سیلاب‌های زمستانی است که حتی به میسان و واسط هم می‌رسد.

وی افزود که ایران پیشنهاد ساخت سدهایی در خاک خود برای مهار سیلاب‌هایی که به عراق می‌آید را داده بود اما طرف عراقی در این باره کوتاهی کرد.

الخفاجی افزود که ایران همه خواسته‌های عراق را رد کرد چون مذاکره‌کننده عراقی ضعیف بود و تأکید کرد که مذاکره‌کننده باید درباره همه مسائل سیاسی و امنیتی و بازرگانی مذاکره کند به خصوص که عراق میلیاردها دلار از ایران واردات دارد و البته نباید روابط را به کشورهای همسایه تیره کرد.

عراقی‌ها بالاخره نام ترکیه را به زبان آوردند!

وزیر کشاورزی عراق گفت که در مورد ترکیه هم که 90 درصد آب عراق از آن تأمین می‌شود همین مسئله هست و مذاکره‌کننده عراقی ضعیف عمل می‌کند و مسائل تجاری و سیاسی را به میان نمی‌آورد.

وی تأکید کرد که بخش بزرگی از مشکل هم از خود عراق است که فقط 5 درصد از فناوری‌های نوین آبیاری ازجمله آبیاری قطره‌ای استفاده می‌کند در حالی که در ترکیه این نسبت 90 درصد است.

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که عراق چندسالی است نام ترکیه را به‌عنوان کشوری که در بالادست قرار دارد و روی دجله و فرات سدسازی کرده، به میان نمی‌آورند و شاید افتتاح سد ایلیسو است که سبب شده نام ترکیه را به زبان آورند.

او گفت که در سال 2020 حدود یک و نیم میلیون هکتار زیر کشت رفت اما امسال فقط 75 هزار هکتار زیر کشت رفته و این باعث مهاجرت کشاورزان از روستاها به شهرها می‌شود.

وزیر کشاورزی عراق همچنین از توافق با عربستان برای ایجاد سیستم آبیاری پیشرفته خبر داد و گفت که کارخانه‌ای به هزینه 200 میلیون دلار در این باره در عراق ساخته خواهد شد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر