پیشنهاد 180 کارشناس در نظرسنجی بورسان

با چه نوع تحلیلی بیشترین سود را از بورس 1401 کسب کنیم؟

با چه نوع تحلیلی بیشترین سود را از بورس 1401 کسب کنیم؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : غالب کارشناسان بازار سرمایه در نظرسنجی بورسان اعلام کردند که هرچند بورس در سال جدید صعودی‌ و با رشد همراه خواهد بود اما برای کسب سود بیشتر معامله‌گران بهتر است که استراتژی فعال را انتخاب کنند، به این معنا که مدام فرصت‌ها را شناسایی و با خرید و فروش سهام به کسب سود مناسبی دست یابند. اما برای اجرای چنین استراتژی کدام تحلیل مناسب‌تر است؟

از بین 180 کارشناس بازار سرمایه که در نظرسنجی بورسان شرکت کرده‌اند، 63 درصد تحلیل بنیادی را برای بورس 1401 مناسب می‌دانند. بعد از این نوع تحلیل، موج سواری بر اخبار و تحلیل تکنیکال بیشترین رای را داشتند. کمترین رای اما نصیب تابلوخوانی و سیگنال‌گیری از افراد و کانال‌ها شده است.

حال سوال این است که در شرایط کنونی این نوع تحلیل‌ها چگونه می‌توانند به معامله‎‌گران کمک کنند؟ در این خصوص با مهدی رضایتی، علی صالحی و پیمان حدادی، سه کارشناس بازار سرمایه به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

Loading...
بهترین تحلیل برای بورس 1401 از نگاه 180 تحلیلگر بازار سهام

با تحلیل تکنیال چگونه استراتژی فعال داشته باشیم؟

مهدی رضایتی که در عین پیشنهاد استراتژی فعال برای معامله‌گری در بورس 1401، تحلیل تکنیکال را برای استفاده انتخاب کرده است به بورسان می‌گوید: یک دلیل انتخاب تحلیل بنیادی این است که خودم از آن بیشتر استفاده می‌کنم و نسبت به دیگر تحلیل‌ها علم بیشتری نسبت به آن دارم. اما اینکه چطور می‌توان در استراتژی معامله‌گری «فعال با استفاده از فرصت‌ها» از تحلیل بنیادی استفاده کرد باید گفت: «ما اتفاقات و فرصت‌ها را می‌توانیم با تحلیل بنیادی پیش‌بینی کنیم و از این فرصت‌ها استفاده کنیم. به طور مثال اگر پیش‌بینی می‌کنیم ارز 4200 تومانی حذف می‌شود، با استفاده از تحلیل بنیادی پیش‌بینی می‌کنیم کدام گروه‌ها از این اتفاق تاثیر بیشتری می‌گیرند. بعد از اینکه خبر حذف ارز 4200 تومانی آمد و تاثیرش بر قیمت‌ها گذاشته شد، از آن صنعت خارج می‌شویم و اگر پیش‌بینی افزایش نرخ در صنعت دیگری داریم، مثلا پیش‌بینی می‌کنیم افزایش نرخی قرار است در صنعت نیروگاه رخ دهد، در سبد سرمایه‌گذاری خود وزن بیشتری به سهام نیروگاهی می‌دهیم. یا مثلا بر اساس همین تحلیل فاندامنتال پیش‌بینی می‌کنیم که شرکتی قرار است گزارش سودی بیشتر از انتظار بازار ارائه دهد، پیش از انتشار این گزارش سهام آن شرکت را خریداری می‌کنیم. یا بر اساس متغیرهای فاندامنتال پیش‌بینی می‌کنیم که شرکتی قرار است مجمع خوبی داشته باشد، مثلا سود تقسیمی خوبی داشته باشد یا اخبار خوب درون مجمع اعلام شود، در فصل مجامع می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم. به طور خلاصه این است که ما یک سری اتفاقات را بر اساس متغیرهای فاندامنتال و زمان وقوعشان را پیش‌بینی می‌کنیم و سعی می‌کنیم بهترین زمان را برای ورود سرمایه به شرکت یا صنعت مورد نظر انتخاب کنیم تا آن اتفاق رخ دهد و روی قیمت سهام تاثیر بگذارد. مدام سعی می‌کنیم که این استراتژی را داشته باشیم و به طور فعال به خرید و فروش سهام بپردازیم.»

موج سواری بر اخبار در بورس بی‌ثبات 1401

علی صالحی، تحلیلگر بازار سرمایه که موج سواری بر اخبار بهترین راه تحلیل بورس 1401 می‌داند به بورسان می‌گوید: پیش‌بینی من این است که در سال آینده ما روند با ثباتی در بازار سرمایه نخواهیم داشت و عواملی چون بی‌اعتمادی سهامداران خرد به به بورس بر سر بازار سرمایه سایه خواهد افکند. در این میان کمبود بودجه دولت که به افزایش قیمت حامل‌های انرژی منجر شده از سودآوری شرکت‌ها خواهد کاست. البته اگر توافق شود ممکن است که دولت فاصله بیشتری از بازار سرمایه بگیرد و دست خود را از جیب شرکت‌ها خارج کند و این می‌تواند تا حدودی روند بازار را تغییر دهد. اما با شرایط موجود من به غیر از فصل بهار، انتظار رشد چندانی از بازار سرمایه ندارم و معتقدم بورس روند نوسانی خواهد داشت. از این رو بر این باورم که سهامداران باید از همین اخباری که می‌آید و نوساناتی که ایجاد می‌شود نهایت استفاده را بکنند.

تحلیل تکنیکال برای استراتژی خریدهای کوتاه‌مدت

پیمان حدادی که تحلیل تکنیکال را برای بورس 1401 پیشنهاد داده است می‌گوید: به نظر من سال آینده استاتژی خرید و نگهداری خیلی جواب نمی‌دهد و نقدینگی در سهم‌ها و صنایع مختلف بازار در حال چرخش خواهد بود. بنابراین استراتژی خریدهای کوتاه مدت بهترین استراتژی خواهد بود. تحلیل تکنیکال به این استراتژی خرید و فروش بیشتر جواب می‌دهد.خیلی از مواقع اتفاقاتی رخ می‌دهد از جمله تغییر در قیمت‌های جهانی و تغییر در قوانین و مقررات که تغییرات مثبت و منفی بر سهام خواهد داشت، این مسائل تغییرات تحلیل بنیادی را با ریسک همراه خواهد کرد. در این میان تحلیل‌هایی چون تابلوخوانی به نظر می‌رسد در بازارهایی که در رکود است و ارزش معاملات مثل چند ماه اخیر چندان زیاد نیست، نمی‌تواند در شناسایی فرصت‌های خرید به فعالین بازار کمک کند.

در بورسان بخوانید:

Loading...

شاخص کل بورس تهران در 1401 تا کجا پیش‌ می‌رود؟

بورسان: بازدهی بورس در سال ۱۴۰۰ به سختی به حدود ۵ درصد می‌رسید، با این حال غالب کارشناسان در نظرسنجی بورسان اعلام کرده‌اند که در سال جدید بورس بیش از ۲۰ درصد بازدهی خواهد داشت.از ۱۸۰ کارشناس شرکت‌کننده در این نظرسنجی، ۴۳ درصد بازدهی ۲۰ تا ۳۰ درصدی و ۳۲ درصد نیز بازدهی بیش از ۳۰ درصدی را برای بورس در این سال انتظار می‌کشند. این یعنی ۷۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی بیش از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ دارند. شاخص کل بورس سال ۱۴۰۰ را در محدوده نزدیک به یک میلیون و ۳۶۰ هزار واحد به پایان برده و بازدهی ۲۰ درصد این شاخص به معنای شاخص بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی در پایان سال ۱۴۰۱ است. از سوی دیگر ۲۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی کمتر از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ می‌کشند، با این حال تنها یک درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی فکر می‌کنند بورس در سال ۱۴۰۱ بازدهی کمتر منفی ۱۰ تا منفی ۳۰ درصد خواهد داشت.از برخی کارشناسان سوال کرده‌ایم که بر اساس چه معیارهایی چنین انتظاری دارند.
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر