استیبل کوین‌ها فرصتی که تبدیل به تهدید شدند

حمله خرس‌ها به پناهگاه رمزارزها

حمله خرس‌ها به پناهگاه رمزارزها
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : استیبل کوین در دنیای کریپتو به رمزارزی گفته می‌شود که معادل ارزش یک ارز فیات دولتی باشد مانند رمزارز تتر که هر کدام آن همیشه معادل یک دلار آمریکا است.

UST چیست؟

ترا یک بلاک چین به منظور ایجاد رمز ارزهای پایدار (استیبل کوین) الگوریتمی و همچنین دیگر زیرساخت‌های دنیای دیفای است. لونا برای کاربران امکان کسب سود از استیبل کوین‌ها را فراهم کرده است. در بلاک چین نام برده در عوض استفاده از پول فیات یا وثیقه‌های بالای کریپتویی برای ذخیره یک رمز ارز پایدار، هر استیل کوین ترا می‌تواند به توکن محلی این بلاک چین یعنی لونا تبدیل شود. اما کاربردهای LUNA چیست؟ این ارز دیجیتال به منظور پرداخت کارمزدهای شبکه، حضور در فرآیند تصمیم‌گیری درباره بلاک چین، استیکینگ در مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده تندرمینت و گره زدن ارزش رمز ارزهای پایدار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع UST یک استیبل کوین الگوریتمی است که با تکیه بر ذخایر بیت کوین خود به USD متصل است. آرمان لونا این است که با تکیه بر یک پول غیرمتمرکز (بیت کوین)، بدون تکیه به دلار آمریکا که ارزی متمرکز است، استیبل باقی بماند. مکانیسم peg یا پیوند این استیبل کوین به دلار آمریکا، شامل صدور و توکن سوزی لوناست. بدین ترتیب که در مواقعی که قیمت UST بالاتر از یک دلار است، کاربران می‌توانند با توکن سوزی لونا، UST مینت کنند و به این ترتیب لونا را به UST که معادل یک دلار آمریکاست، تبدیل کنند. با این کار از یکسو قیمت UST کاهش می‌یابد و از سوی دیگر با توکن سوزی LUNA، عرضه لونا کاهش یافته و قیمت لونا بالا می‌رود و چرخ اقتصادی اکوسیستم لونا نیز به حرکت خود ادامه می‌دهد.

استیبل کوینی که بنیاد ترا عرضه کرده ترا یو اس دی نام دارد. موفقیت آن بعد از عرضه سبب شد ارز دیجیتال اصلی بلاک چین Terra یعنی LUNA نیز رشد زیادی را طی چند هفته تجربه کند؛ ترا یو اس دی توانست طی چند ماه از نظر ارزش بازار خود را به رده سوم برترین استیبل کوین‌ها برساند و پشت سر تتر و یو اس دی کوین قرار بگیرد. در حالی که این موفقیت، اعضای جامعه سایر بلاک چین‌ها مخصوصا کاردانو و ترون را به عرضه رمز ارز پایدار الگوریتمی خود تشویق کرد، UST با سقوطی شدید مواجه شد و قیمتش که قرار بود به عنوان یک استیبل کوین همیشه ۱ دلار بماند به ۶۰ سنت سقوط کرد!

پشتوانه مالی UST برای این که قیمتش همواره ۱ دلار آمریکا باقی بماند، ارز دیجیتال LUNA است. اما نحوه کار چگونه است؟ زمانی که ارزش هر واحد ترا یو اس دی از ۱ دلار بیشتر می‌شود، با سوزاندن مقداری لونا از این استیبل کوین صادر می‌شود. به این ترتیب با افزایش عرضه، قیمت UST کاهش پیدا خواهد کرد. در آن سو، زمانی که قیمت لحظه ای لونا به زیر ۱ دلار سقوط می‌کند، مقدار UST سوزانده و معادل آن LUNA ضرب می‌شود.

علت سقوط شدید ارز دیجیتال لونا و ترا یو اس دی چه بوده است؟

قیمت یک استیبل کوین باید در هر شرایط، حتی اگر بیت کوین به بالای ۱۰۰ هزار دلار افزایش یا به زیر ۱۰ هزار دلار کاهش پیدا کند، برابر ۱یک دلار آمریکا باقی بماند، اما UST تعادلش با دلار آمریکا را از دست داد و طی چند روز اخیر در حال خرید و فروش شدن حوالی ۷۰ الی ۸۰ سنت بوده است. قیمت UST در روز ۲۱ اردیبهشت حتی ۵۵ سنت را هم دید!

در این شرایط، ربات‌های الگوریتمی به منظور بالا بردن قیمت UST شروع به سوزاندن آن و در عوض ایجاد LUNA کردند. بدیهی است با افزایش عرضه ناگهانی یک ارز دیجیتال، قیمت آن کاهش زیادی را تجربه کند، همان اتفاقی که طی چند روز اخیر برای LUNA رخ داده و سبب ریزش ارز دیجیتال لونا شده است. در ادامه ارزش کل بازار ترا یو اس دی از لونا بیشتر شد که به تنهایی نشان می‌دهد لونا نقدینگی کافی برای معادل‌سازی UST با دلار آمریکا ندارد!

پس شروع حادثه از زمان برهم خوردن تعادل UST با دلار آمریکا بوده است.

آغاز این ماجرا از زمان فروش سنگین یک نهنگ ترا یو اس دی بود؛ روز ۱۷ اردیبهشت این نهنگ ۲۸۵ میلیون توکن از این استیبل کوین را فروخت و سبب شد قیمتش در برخی بازارها به ۰.۹۸ دلار برسد. اگرچه بهم خوردن جزئی تعادل استیبل کوین‌ها با دلار آمریکا امری است که گهگاه حتی برای تتر رخ می‌دهد، اما وضعیت همیشه زود به حالت عادی برمی‌گردد. اما این اتفاق برای UST رخ نداد و زنجیره‌ای از حوادث را منجر شد.

استیبل کوین تتر

تتر اولین و بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار است که از سال ۲۰۱۴ تاکنون در بازار عرضه می‌شود. این ارز دیجیتال از ابتدا قیمتی معادل یک دلار آمریکا داشت و هنوز هم همان مقدار ارزش دارد. تتر در ابتدا با نام RealCoin راه‌اندازی شد، اما بعدها شرکت توسعه‌دهنده آن، نامش را به تتر تغییر داد. توسعه‌دهندگان تتر USDT را ایجاد کردند تا هم راهی برای معامله ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال ایجاد کرده باشند و هم برای تریدرها و سرمایه‌گذاران راهکاری برای مقابله با نوسان‌های شدید ارزهای دیجیتال باز کنند.

در زمان خلق این رمزارز قرار بر این بود که در ازای هر توکن تتر USDT که در بازار گردش دارد، یک دلار در خزانه مخصوص این ارز دیجیتال در صرافی بیتفینکس ذخیره شده است. اما اکنون به این شکل نیست و درصد بسیار پایینی از پشتوانه آن به شکل دلار وجود دارد. هرچند که در گذشته قرار بود به ازای هر یک تتر یک دلار پشتوانه به شکل دلار وجود داشته باشد اما چند ماه قبل مشخص شد که تنها ۵ درصد از پشتوانه آن را دلار تشکیل می‌دهد و باقی آن به شکل‌های دیگر از جمله اوراق تجاری و سهام شرکت‌های بزرگ است.

استیبل کوین‌ها خطر جدی برای بازار کریپتوکارنسی

این موضوع و عدم شفافیت در این رمزارز سبب شکایت از آن و دادگاهی شدنش شد. اگر در ادامه سلسله دادگاههای تتر، رای بر ضد آنها صادر شود اتفاق ناگواری در کمین کریپتوکارنسی خواهد بود.

در واقع استیبل کوین‌ها که به هدف تسهیل روند معاملات کریپتوکارنسی پا به عرصه وجود گذاشتند و به دلیل ثابت بودن ارزششان، سرمایه‌گذاری امن محسوب می‌شدند، اکنون تبدیل به خطری جدی در این بازار شده‌اند که می‌توانند این بازار را به خاک و خون بکشانند مانند آنچه چند روز پیش استیبل کوین ترا انجام داد.

استیبل کوین ترا رتبه سوم را در میان این دسته از رمزارزها داشت و باعث ریزش و نوسان این بازار حتی به شکل موقت گشت.

تتر بسیار عمیق‌تر و وسیع‌تر است و عمده معاملات توسط این رمزارز صورت می‌گیرد. قطعا مشکل در این رمزارز، برای کل این بازار تبعاتی به همراه خواهد داشت.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر