نرخ دستمزد در ترکیه بازهم افزایش یافت

نرخ دستمزد در ترکیه بازهم افزایش یافت
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
در حالی که از اول ماه جولای، حداقل دستمزد جدید ترکیه ۵۵۰۰ لیره (حدود ۳۳۰ دلار) در ماه تعیین شده، هفته گذشته رئیس جمهور این کشور اعلام کرد که دولت تصمیم دارد حداقل دستمزد را ۳۰ درصد افزایش دهد.

اداره آمار ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه ژوئن ۷۸.۶۲ درصد بوده است.

بر اساس گزارش موسسه آمار ترکیه (TurkStat)، شاخص قیمت مصرف کننده به صورت ماهانه ۴.۹۵ درصد افزایش یافته است.

این بالاترین میزان از سپتامبر ۱۹۹۸ است که تورم سالانه ۸۰.۴ درصد بود.

نظرسنجی خبرگزاری آنادولو (AA) پیش‌بینی کرده بود که شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه ژوئن ۴.۴۴ درصد افزایش یابد، در حالی که اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند که تورم سالانه به ۷۷.۷۴ درصد برسد.

طبق برآورد متوسط در نظرسنجی بلومبرگ از ۱۷ اقتصاددان، انتظار می‌رفت این رقم به ۸۰ درصد برسد.

کمترین افزایش سالانه نرخ تورم مربوط به بخش ارتباطات با ۲۳.۷۴ درصد بوده است. پس از آن بخش پوشاک و کفش با ۲۶.۹۹ درصد، آموزش با ۲۷.۷۶ درصد و بهداشت با ۳۹.۳۴ درصد قرار دارند.

بیشترین رشد سالانه مربوط به حمل و نقل با ۱۲۳.۳۷ درصد، مواد غذایی با ۹۳.۹۳ درصد و اثاثیه و لوازم خانگی با ۸۱.۱۴ درصد بوده است.

تورم ترکیه از پاییز گذشته افزایش یافته است، زمانی که لیر پس از کاهش تدریجی نرخ بهره بانک مرکزی به میزان ۵۰۰ واحد پایه به ۱۴ درصد، سقوط کرد.

تورم در سال جاری با عواقب اقتصادی ناشی از حمله روسیه به اوکراین و همچنین کاهش مداوم ارزش لیر تقویت شده است. ارزش این ارز در برابر دلار در سال گذشته ۴۴ درصد کاهش یافت و در سال جاری ۲۴ درصد کاهش داشت و در روزهای اخیر اما برخی زیان‌ها را جبران کرد.

پیش‌بینی نرخ تورم ترکیه در ۶ ماه دوم سال ۲۰۲۲

بر اساس برآورد متوسط ۱۸ اقتصاددان، پیش‌بینی تورم برای پایان سال بین ۶۰.۳۳ تا ۱۲۰ درصد متغیر است؛ دولت گفته است که تورم با برنامه جدید اقتصادی کاهش خواهد یافت، برنامه ای که نرخ های پایین را برای تقویت تولید و صادرات در اولویت قرار می دهد و هدف آن دستیابی به مازاد حساب جاری است.

اردوغان گفت که دولت در حال کار بر روی راه‌هایی برای کاهش مشکلات اقتصادی خانوارها و مبارزه با افزایش قیمت ها است. هفته گذشته رئیس جمهور اعلام کرد که دولت تصمیم دارد حداقل دستمزد در کشور را ۳۰ درصد افزایش دهد.

از اول جولای، حداقل دستمزد جدید ۵۵۰۰ لیره (حدود ۳۳۰ دلار) در ماه تعیین شده است. این افزایش به دنبال افزایش ۵۰ درصدی از ژانویه است که حداقل دستمزد را به ۴۲۵۰ لیره افزایش داده بود.

منبع: خبرآنلاین

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر