10 پرسش مهم از سود سهام عدالت

50 درصد دوم سود سهام عدالت این هفته واریز می‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : در حالی که رئیس سازمان بورس اعلام کرده بود که تا پیش از ماه مبارک رمضان(پایان هفته جاری) مرحله دوم سود سهام عدالت واریز خواهد شد، مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرده که به محض دریافت سود از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود و زمان دقیقی برای آن نمی‌توان گفت. بنابراین ممکن است برخلاف گفته قبلی مسئولان 50 درصد دوم سود سهام عدالت تا پایان هفته واریز نشود.

حسین قشمی علاوه بر زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت ، به پرسش‌های دیگری از جمله تعداد جاماندگان از سود سهام عدالت، مقدار پول واریزی به حساب سهامداران، چرایی دو مرحله شدن پرداخت سود و در مجموع 10 سوال از سود سهام عدالت پاسخ داده است.

سود سهام عدالت به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

از ۳۶ شرکت که در پرتفوی سهام عدالت حضور دارند، شرکت‌هایی که در مجمع خود سود مصوب کرده بودند، اقدام به واریز ۵۰درصد سود مصوب به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، سمات کردند که بر اساس مصوبه شورای‌عالی بورس در روش مستقیم سهامدارانی که در زمان برگزاری مجمع سهامدار بوده‌اند مشمول دریافت بودند و در روش غیرمستقیم نیز کسانی که در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ مالک سهام عدالت بوده‌اند این سود به آنها تعلق گرفت.

چرا واریز سود دو مرحله‌ای شد؟

آخرین مجمع برگزار شده ۳۶ شرکت بورسی ۳۰ دی ماه ۹۹ بود و این شرکت‌ها طبق قانون تجارت ۸ ماه مهلت داشتند سود خود را بدهند، اما تصمیم بر این شد که به صورت علی‌الحساب سود سهامداران عدالت را پرداخت کنند و در مرحله اول که قبل از عید نوروز انجام شد ۵۰ درصد از سود سهام عدالت به حساب مشمولان واریز شد.

از این ۳۶ شرکت حاضر در سهام عدالت تعداد ۲۹ شرکت سودده بودند که با دریافت سود این شرکت‌ها علی الحساب سود سهام عدالت واریز شد.

مقدار سود هر سهام عدالت چقدر بود؟

۴ پرتفوی پر تکرار در سهام عدالت وجود دارد، کسانی که سهام عدالت یک میلیون تومانی داشته‌اند، حدود ۱۸۰ هزار تومان به عنوان ۵۰ درصد سود عملکرد سال ۹۸ خود را در سال ۹۹ دریافت کردند. کسانی که ارزش اسمی سهام عدالت آنها ۵۳۲ هزار تومان بود ۹۸ هزار تومان پرتفوی ۴۹۲ هزار تومانی اسمی سهام عدالت ۹۱ هزار تومان و پرتفوی ۴۵۲ هزار تومانی اسمی سهام عدالت ۸۴ هزار تومان سود به عنوان ۵۰ درصد در مرحله اول دریافت کردند.

مرحله دوم واریز سود سهام عدالت چه زمانی است؟

مرحله دوم مابقی سود به حساب سهامداران محترم سهام عدالت واریز خواهد شد که به محض تامین اعتبار از طرف شرکت‌های سرمایه‌پذیر این سودها در مرحله دوم به حساب ذی‌نفعان و دارندگان سهام عدالت واریز می‌شود.

فعلاً نمی‌توانم زمان دقیقی در خصوص مرحله دوم بگویم اما این اطمینان را می‌دهم به محض اینکه سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت واصل شود بلافاصله به حساب ذی‌نفعان و دارندگان سهام عدالت ۵۰ درصد دوم نیز واریز می‌شود. ما در مرحله نامه‌نگاری با شرکت‌ها هستیم که سود مرحله دوم را هم هر چه سریع‌تر واریز کنند.

چقدر سود به سهامداران عدالت اختصاص یافت؟

حدود ۴.۳ هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت در مرحله اول در روزهای پایانی سال ۹۹ به حساب مشمولان واریز شد. بر این اساس مجموع سود سهام عدالت تقسیمی سال ۹۸ بیش از ۸.۶ هزار میلیارد تومان است.

چند نفر سود سهام عدالت گرفتند؟

از ۴۹ میلیون سهامدار عدالت در مجموع حدود ۴۳ میلیون نفر که دارای اطلاعات صحیح هویتی و بانکی بوده‌اند و کدملی و شماره شبای آنها مطابقت داشته دریافت کردند، تعدادی از سهامداران عدالت بیش از ۲.۵ میلیون نفر فوت شده‌اند.

تعدادی از دارندگان سهام عدالت اطلاعات هویتی و یا بانکی صحیحی ارائه نکرده‌اند یا برخی از حساب‌ها مسدود بوده و یا حساب‌های مشترک بوده یا حساب‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت یا شماره شبا کارت‌های خرید و یا کارت اقساط را ارائه کرده بودند که امکان واریز سود به این گونه حساب‌ها وجود نداشته و به هر علتی سود واریزی به حساب مقصد برگشت خورده است.

‌برخی از دارندگان سهام عدالت در روش غیرمستقیم خبردار نبوده و یا اطلاعات خود را ارائه نکرده بودند کسانی که سجامی شده‌اند سود آنها حتما واریز می‌شود، چون سامانه سجام در عمر دو سه ساله خود به روز شده است.

جاماندگان از سود سهام عدالت چه کنند؟

سهامداران عدالت فرصت دارند در اسرع وقت در سامانه جامع اطلاعات مشتریان «سجام» ثبت‌نام کرده و شماره حساب و اطلاعات هویتی جدید خود را اعلام نمایند تا در مرحله دوم واریز سود سهام عدالت، اگر به دلایل ذکر شده در فوق موفق به دریافت سود ۵۰ درصد مرحله اول نشده اند، کل مبلغ سود تحقق یافته به حساب آنها واریز شود.

ثبت‌نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان، ثبت نامه از طریق سجام در اولویت بوده یک بار برای همیشه انجام می‌شود و درصورت عدم امکان ثبت نامه و احراز هویت از طریق سجام دارندگان محترم سهام عدالت می‌توانند از طریق سامانه سهام عدالت sahamedalat.ir می‌توانند شماره شبا صحیح حساب بانکی خود را اعلام کنند. همچنین لینک‌های رایگان ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام نیز بر روی این سایت موجود است.

به خریداران سهام شرکت‌های استانی سود اختصاص می‌یابد؟

هر کسی که تا تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ سهامدار عدالت و سهامدار شرکت استانی عدالت بوده است، سود دریافت می‌کند و سود مرحله دوم نیز به حساب آنها به زودی واریز می‌شود.

‌کسانی که مشکل و یا ایرادی دارند می‌توانند با شماره تلفن ۱۵۶۹ مرکز تماس شرکت سپرده‌گذاری تماس بگیرند.

چه تعداد از سهامدارن عدالت سجامی شده‌اند؟

روش مدیریت مستقیم انتخاب کردند ۵۵ درصد سجامی شدند و آنهایی که روش غیرمستقیم سهام عدالت را پذیرفته‌اند حدود ۷۰ درصد سجامی شده‌اند که این افراد می‌توانند در مجامع الکترونیک شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت که از نیمه اردیبهشت تا نیمه خرداد برگزار می‌شود نیز شرکت کنند.

احراز هویت افراد زیر سن قانونی چگونه انجام می‌شود؟

پدر، مادر، ولی یا قیم این افراد می‌توانند آنها را در سامانه سجام ثبت‌نام کنند و برای احراز هویت حتماً باید خود ولی یا سرپرست در یکی از مراکز احراز هویت به صورت حضوری احراز هویت شود و بعد از آن سود سهام عدالت به حساب ذی‌نفع یعنی دارنده سهام عدالت واریز می‌شود.

در همین رابطه بخوانید:

همه چیز درباره افزایش مستمری بازنشستگان

چه کسانی می‌توانند کارت اعتباری خرید دریافت کنند؟

ارزش روز سهام عدالت؛ 21 فروردین 1400

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر