از ریزش بازارهای سهام تعجب کنیم؟

از ریزش بازارهای سهام تعجب کنیم؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

سلیمان کرمی،‌روزنامه‌نگار اقتصادی


در هفته‌ گذشته آمارهایی از اقتصاد آمریکا منتشر شد که تا حدودی به نظر می‌رسید سرنوشت معاملات در این هفته مشخص باشد. به خصوص بعد از روند مثبت پایان هفته گذشته بازارهای سهام به نظر می‌رسید که هفته‌ای صعودی را برای سهام و همچنین فلزات گرانبها شاهد باشیم، اما بازارهای سهام دنیا مسیر نزولی تندی را در پیش گرفته‌اند.

در نخستین روز هفته افت غول‌های تکنولوژی بازار سهام آمریکا افت نزدک و دیگر شاخص‌های بازار سهام آمریکا را به دنبال داشت و حتی داوجونز که رشد خوبی را در شروع معاملات داشت به محدود منفی کشیده شد. پیش از باز شدن بازار سهام آمریکا شاخص‌های فیوچر نیز بعضا صعودی بودند و اما بازگشایی منفی بازار اروپا بر شاخص‌های فیوچر سهام آمریکا فشار وارد کرد و در ادامه نیز با بازگشایی بازار آمریکا شاهد افت قیمت‌ها به خصوص در شرکت‌ّهای بزرگی مانند آمازون،‌ گوگل،‌ اپل،‌ فیس‌بوک و مایکروسافت بودیم.

امروز نیز معامله‌گران سهام اروپایی و آسیای شرقی به افت روز گذشته بازار سهام آمریکا واکنش نشان دادند و شاخص سهام ژاپن (NIKEI) افت بیش از سه درصدی و شاخص سهام اروپا و انگلیس نیز افت‌های بیش از یک و بعضا دو درصد را به ثبت رساندند. اما چرا این ریزش‌ها برخلاف انتظارات بازار بوده و چه اهمیتی برای فعالان بورس تهران دارد؟

Loading...
سمت راست: افت قیمت در سهام بزرگ بورس آمریکا / سمت چپ: اکثر بازارهای سهام جهان سرخ‌پوش شدند

چرا سرخ‌پوشی بازارهای سهام عجیب است؟

علت عجیب بودن ریزش‌ها از آن‌جاست که در هفته گذشته آمار بیکاری آمریکایی کمتر از انتظارات بود. پس از این‌که فدرال رزرو سیاست انبساطی و کاهش نرخ بهره به صفر درصد و تزریق بی‌محابای پول به اقتصاد را برای عبور از کرونا در دستور کار قرار داده بود نگرانی بازارهای متورم جهانی از این بود که مبادا فدرال رزرو با مشاهد رویه بهبود اقتصاد (از منظر کاهش بیکاری) نرخ بهره را افزایش داده و در نتیجه آن به بازارها که افسارگسیخته مسیر صعودی را در پیش گرفته بودند شوک وارد کند. اما آمار اشتغال اطمینان نسبی را برای معامله‌گران ایجاد کرد که فدرال رزرو فعلا نمی‌تواند کاری از پیش ببرد و با وجود رشد غیرمنتظره نرخ بیکاری بعید است با افزایش نرخ بهره و پایان سیاست‌های انبساطی به اقتصاد شوک بیشتری وارد کند. بر این اساس بازارها نیز با چشم‌انداز تزریق بیشتر پول و با پشت سر گذاشتن هراس نرخ بهره و همچنین با رشد تورم انتظاری صعودی شدند. همین موضوع نیز باعث شد که طلا در کانال ۱۸۰۰ دلار ثبات پیدا کند.

طبیعتا چشم‌انداز عدم افزایش نرخ بهره توسط فد و همچنین تقویت انتظارات تورمی می‌توانست به ادامه رشد بازارهای سهام منجر شود اما خلاف این موضوع را شاهد بودیم. طلای جهانی نیز گرچه در سطوح بالای خود باقی مانده و افت چندانی نیز نسبت به پایان هفته گذشته تا این لحظه تجربه نکرده اما تاکنون به رشد تورم انتظاری بی‌واکنش مانده است.

پس دلیل افت چیست؟

علت چنین اتفاق غیرمنتظره‌ای را بعضا برنامه دولت آمریکا برای افزایش مالیات بر عایدی سهام برای ثروتمندان یا برنامه عمومی افزایش مالیات شرکت‌ها برای جبران بخشی از کسری بودجه سنگین آمریکا عنوان می‌کنند. در این بین نکته‌ای که بعضا مشاهده می‌شود این است که پس از رشد فراتر از انتظار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در مارس و احتمال ادامه رشد فراتر از انتظار این شاخص در آوریل فدرال رزرو با اشارتی به نرخ بهره بازارها را پس از یک رالی تند با شوک سنگین مواجه کند و بر این اساس معامله‌گران به استقبال این موضوع نیز رفته‌اند.

فرضیه دیگر نیز این است که بازارهای جهانی به خصوص بازارهای سهام آمریکا با حباب قابل توجه روبرو است، بر این اساس در وضعیت هیجانی و در شرایط جولان بی‌مهابای پول حالا نیز نباید انتظار داشت که پایان خط صعودی را تشخیص داد. با این حال با توجه به وضعیت کلان اقتصادی بعید به نظر می‌رسد نرخ بهره آمریکا افزایش پیدا کند و به دنبال آن نیز فعلا ادامه افت بازار سهام دور از انتظار است، گرچه که سناریو حبابی را نمی‌توان نادیده گرفت. در خصوص طلا نیز تا پیش از این انتشار آمار تورمی بالاتر از انتظار در معاملات فردا احتمالا صعود حتمی طلا را رقم می‌زد. حالا با روایت‌های جدید بعید نیست که حتی برای مقطعی چنین آماری حتی به قیمت اونس طلا جهانی فشار وارد کند.

آیا بورس تهران باید نگران باشد؟

اهمیت افت بازارهای سهام دنیا و آمریکا نیز در این بوده که ممکن است اگر موج ریزشی ادامه‌دار باشد اثر افت بازارهای مالی را در بازار کالایی و کامودیتی‌ها و به خصوص معاملات کاغذی بازار کالایی بیشتر از قبل مشاهده کنیم و این موضوع شاید بر بورس تهران نیز اثر منفی داشته باشد. با این حال فعلا برای صحبت در این خصوص خیلی زود است و حتی احتمال تقویت فضای تورمی و ادامه رشد قیمتی کالا را در کوتاه‌مدت بالا به نظر می‌رسد.

این یادداشت، نظر شخصی نویسنده است و لزوما دیدگاه هیات تحریریه بورسان را نمایندگی نمی‌کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر