۱۲ مورد عجیب رفع گره در بورس

۱۲ مورد عجیب رفع گره در بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: در پی تلاش‌ها برای احیای بورس تصمیمات مختلفی در این زمینه اتخاذ شده است. بعد از تعدیل دامنه نوسان که به تازگی اتفاق افتاد و تاثیری بر روند نمادهای قفل شده در صف‌های فروش نداشت، همزمان استفاده بیشتر از قانون گره معاملاتی برای رفع این مشکل در برنامه سازمان بورس برای افزایش نقدشوندگی سهم‌ها در نظر گرفته شد.

اما به نظر می‌رسد این کار هم تاثیر چندانی بر نقدشوندگی سهام نداشته است.

گره معاملاتی چیست؟

طبق قوانین و دستورالعمل‌های موجود، نمادهایی که با مشکل صف‌های فروش یا خرید سنگین و بدون معامله، مواجه هستند مشمول دستور العمل رفع گره معاملاتی می‌شوند. این طرح با هدف روان کردن معاملات این سهم‌ها ارائه شده است.

لازم به ذکر است این طرح تنها دربرگیرنده نمادهایی است که در بورس عرضه شده‌اند نه فرابورس!

Loading...

نافرجامی در باز کردن گره معاملاتی سهام

از روز شنبه رفع گره معاملاتی بر روی ۱۲ نماد بورسی انجام شده است و این نمادها برای خارج شدن از تله صف فروش با افزایش دامنه نوسان در بازار سهام عرضه شدند.

نخستین نمادهای مشمول رفع گره معاملاتی شامل پتایر، فرآور، سنیر و کدما بودند. سهم‌های فوق در رنج قیمتی منفی ۶ آغاز به کار کرده و دوباره قفل در صف فروش بودند. عدم تمایل به خرید در بازار به حدی بود که نه تنها نمادهای ذکر شده، حجم معاملات بسیار ضعیفی را مانند روزهای گذشته تجربه کردند بلکه تقریبا بدون تغییر یا با کاهش‌های بسیار اندک در قیمت پایانی به کار خود پایان دادند.

گرچه تجربه طرح گره معاملاتی در هفته اخیر شکست خورد اما این مانعی برای توقف این طرح در دیگر نمادها نبوده است و در روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز شاهد اعمال این دستورالعمل بر ۸ نماد دیگر بودیم.

نتیجه در تمام روزها و برای تمامی ‌سهم‌ها مشابه بوده است و نتوانست گشایشی برای گره کور نقدشونگی در بازار کنونی باشد. هنوز هم ارزندگی نمادها، افزایش سودآوری شرکت‌ها و قیمت‌های به شدت کاهش یافته آن‌ها، انگیزه‌ای در افراد برای سرمایه‌گذاری در این بازار ایجاد نمی‌کند.

روند نزولی و ریزشی ۶ ماهه و وضعیت نامناسب بازار بر روی تمامی نمادها اثر‌گذار بوده و حتی کاهش شدید قیمت‌ها در نمادهای فوق، وسوسه‌ای برای خرید در سرمایه‌گذاران ایجاد نکرده است.

برگشت بازار و یا حتی بهبود وضعیت صف‌های فروش در این برهه از زمان نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری است که بتواند اعتباری دوباره به این بازار ببخشد. لازم است به جای طرح‌های تغییر دامنه نوسان و یا گره معاملاتی که یک مسکن موقت است به فکر درمان جدی‌تر بود که بتوان امید و اعتماد از دست رفته را برگرداند و تشویقی برای سرمایه‌گذاران در این بازار باشد.

برخورد گازانبری ناظر با حقوقی‌های بورس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر