بورسان - Bourseon

گفت‌وگوها با عربستان جدی‌تر شده است

جزئیات جدیدترین تحولات مذاکرات برجامی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
خطیب زاده درباره آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای گفت: مذاکرات وین انجام می‌شود. قرار نیست متن جدیدی توافق شود. ترکیب تیم مذاکره کننده همچون سابق بر اساس نیازها از وزارتخانه‌های دیگر هم خواهد بود.

سعید خطیب زاده صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک روز حافظ و تشریح گاهشمار سیاست خارجی درباره سفر امیرعبدالهیان به لبنان گفت: ایران و لبنان روابط‌شان را براساس خواست طرف ثالث تنظیم نکرده‌اند و روابط ما تاب آورانه نسبت به تحریم هاست.

وی با بیان اینکه اراده دو پایتخت گسترش روابط است، ‌اضافه کرد: گفت‌وگوها به این خاطر بود که پروژه‌ها را بدون توجه به فشار و تحریم‌ها پیگیری کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه برخی اخبار منتشر شده درباره مشکل سوخت رسانی برای هواپیمای امیرعبداللهیان و سفر وی به سوریه به همین خاطر را خبرسازی خواند و گفت: درخواستی برای سوخت‌گیری هواپیمای وزیر در لبنان مطرح نبوده است. سفر امیرعبداللهیان از قبل به سوریه تنظیم شده بود.

گفت‌وگوی ایران و عربستان جدی‌تر شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره توافقات هیات اعزامی ایران با هیات عربستان گفت: قرار شده گفت‌وگوها در فضای عمومی پیگیری نشود. چهار دور با ریاض در بغداد گفت‌وگو کردیم. آخرین دور مربوط به زمانی بود که در نیویورک بودیم. الان هم این تماسها بدون انقطاع ادامه دارد.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: بیشترین تمرکز بر مسائل دوجانبه و منطقه‌ای به تخصیص مسائل خلیج‌فارس بوده است. سرنوشت یمن توسط مردم یمن رقم می‌خورد. عربستان باید اقدام به توقف جنگ و محاصره کند. تلاش ما برای عبور آرام منطقه از این شرایط است.

مذاکرات وین در وزارت امور خارجه پیگیری می‌شود

خطیب زاده درباره آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای گفت: مذاکرات وین انجام می‌شود. مذاکرات در داخل وزارت خارجه پیگیری می‌شود چون گفت‌وگوهای فنی برای اطمینان از اجرای دقیق برجام است. قرار نیست متن جدیدی توافق شود. ترکیب تیم بر اساس نیازها است. قبلا از وزارتخانه‌های دیگر هم بودند و این بار هم اینچنین خواهد بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره زمان بازگشت به مذاکرات وین گفت: فرض من بر این است زمان بازگشت به مذاکرات کمتر از زمان بازگشت آمریکا به مذاکرات است. جمع بندی درباره مذاکرات وین شبانه روزی است. حتی یک ساعت بعد از جمع بندی و بررسی داخلی، زمان برای مذاکره را از دست نمی‌دهیم تا تاریخ را جمع بندی کنیم.

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به ادعاهای برجامی مرکل

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات مرکل و اینکه خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات شده، گفت: اگر بی‌عملی اروپا نبود، جسارت ترامپ نمی‌توانست اتفاق بیفتد که از برجام خارج شود و تمام پایتخت‌های اروپایی به شمول برلین تماشاچی باشند. آلمان بسیاری از توافقات در دوره برجام را انجام نداد و مطمئن هستم صدراعظم آلمان از همه جرئیات خبر دارد و اگر نباشد وزارت خارجه آلمان هم این موارد را به اطلاع وی خواهند رساند.

او افزود: انتظار ما این است که وقتی طرف های مذاکره کننده وقتی به وین می آیند این بار با این درک از واقعیت بیایند که راه فراری جز اجرای کامل تعهداتشان ذیل برجام ندارند. باید اطمینان کافی به ایران بدهند که این بار هیچ طرفی نقض برجام را نخواهد کرد.

از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات عراق استقبال می‌کنیم

این دیپلمات ارشد درباره انتخابات پارلمانی عراق گفت: آنچه دیروز در عراق رخ داد، ادامه فرآیند مردم‌سالاری در این کشور است. از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در عراق استقبال می‌کنیم و نفس برگزاری آن در زمان مناسب برگزار شد و فکر می‌کنیم این کشور در مسیر درست دموکراسی است.

خطیب زاده درباره حمله به پایگاه‌های ضد ایرانی در عراق هم گفت: بارها به دوستان عراقی و اقلیم کردستان گفتیم این مسئله با حسن همجواری نسبتی ندارد که پایگاه‌هایی در خاک عراق علیه ایران باشند. این پایگاه‌ها باید جمع شوند. این مسئله را اقلیم و دولت بغداد می‌دانند. این پایگاه‌ها نمی‌توانند به کارشان ادامه یابد. هرکجا لازم باشد براساس منافع خود عمل می‌کنیم.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر