تغییر شرایط بازنشستگی با طرح جدید مجلس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
با طرح جدید مجلس تمامی سوابق زیر ۱۰سال بیمه شدگان از بین می‌رود. یعنی فردی ممکن است که با سه سال سابقه بازنشستگی در صندوق کشوری که به صندوق تأمین اجتماعی انتقال نداده است، به سوابق لازم برای بازنشستگی برسد.

با اجرای طرحی که کمیسیون اجتماعی مجلس در دست بررسی دارد؛ عملا تمامی سوابق زیر ۱۰ سال بیمه شدگان از بین می‌رود.

شوک جدید برای درآمد بازنشستگان

طرح جدید بازنشستگی به نفع بازنشسته‌ها است؟

کمیسیون اجتماعی مجلس طرحی به نام «نقل وانتقال سوابق بیمه ای« را در دست بررسی دارد که این طرح به دلیل ابهاماتی که دارد می‌تواند روند بازنشستگی افراد را دچار چالش هایی کند.

موضوع نقل وانتقال سوابق بیمه بین صندوق‌های بازنشستگی برای نخستین بار در سال ۱۳۶۵ مطرح و پس از آن، تغییرات زیادی به خود دیده است. با این حال این قوانین به دلیل ضعف‌ها نتوانسته‌اند مشکلات نقل و انتقال سوابق را حل کنند. طرح حاضر با هدف رفع همه مسائل نقل و انتقال سوابق، مطرح و به رغم پوشش بخش زیادی از موانع و ایرادهای قبلی، دارای ابهام هایی است که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی طرح مزبور به ابهاماتی اشاره می‌کند که مهم‌ترین آن از بین رفتن سوابق زیر ۱۰ سال بیمه شدگان است.

با این طرح عملا تمامی سوابق زیر ۱۰ سال بیمه شدگان از بین می‌رود؛ به عنوان مثال: فردی ممکن است که با سه سال سابقه بازنشستگی در صندوق کشوری که به صندوق تأمین اجتماعی انتقال نداده است، به سوابق لازم برای بازنشستگی برسد. اما مطابق بند «ب» به سبب نرسیدن به سابقه ۱۰ سال، صندوق کشوری مستمری سه سال را پرداخت نمی‌کند.

مشکلات اصلی صندوق‌های بازنشستگی چیست؟

به علاوه تا فرد به سن ۶۰ سال نرسیده باشد، ولو اینکه در صندوق دیگری بازنشست شده باشد، نمی‌تواند از صندوق مقصد حقوق دریافت کند.

همچنین ماده ۶ مشخص نکرده است که اگر مزایایی در آخرین صندوق بازنشستگی وجود داشته باشد، اما در سایر صندوق‌های قبلی وجود نداشته باشد، آنگاه صندوق‌های دیگر قادر نخواهند بود که آن مزایا را پرداخت کنند؛ چراکه هرگونه پرداخت به بازنشستگان باید مستند به قوانین باشد

طرح فعلی با سابقه فروشی در صندوق مقصد از یکسو بار مالی معتنابهی بر بیمه شدگان جدید وارد می‌کند و ازسوی دیگر بدون هیچگونه تمهیدی برای وضع شرایط خاص افراد منتقل شده، تأمین هزینه مزایای بازنشستگی را بر صندوق یا بودجه عمومی دولت تحمیل می‌کند

در برخی از شرایط فرد با دریافت مبالغ ناچیزی و مسکوت گذاشتن بخش زیادی از سوابق خود به دامن فقر کشیده می‌شود، این در حالی است که طرح فعلی امکان برگشت بیمه شده به حق خویش را مسدود کرده است

فرآیند نقل و انتقال و برقراری مستمری در ماده ۳، هفت ماه پیش‌بینی شده است که با توجه به وضعیت معیشتی بازنشستگان و افراد در شرف بازنشستگی و همچنین الکترونیکی شدن خدمات صندوق‌ها قابل قبول نیست.

در طرح کسر یک درصد و کسورات سایر مزایا کسر وجوه بابت خدمات انجام نشده، اگرچه قابل توجیه است، لکن ریسک‌های منتقل شده به نفع صندوق مبدأ مورد محاسبه قرار نگرفته است.

منبع: اقتصاد آنلاین

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر