آخرین مواضع ایران و ۱+۴ پیش از مذاکرات برجام

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: با وجود آنکه انتظار بیش از ۵ ماهه برای شروع دور جدید گفت‌وگوهای وین بالاخره رو به اتمام است، به نظر می‌رسد طرف‌های مذاکره چندان با دل صافی به میز مذاکره نمی‌روند. تنها ۸ روز دیگر پایتخت اتریش میزبان هفتمین دور مذاکرات احیای برجام بین ایران و ۱+۴ خواهد بود.

از یک سو، مقامات کشور صراحتا اعلام می‌کنند که اگرچه احیای برجام را به صورت جدی دنبال می‌کنند اما خود را برای سناریوی بدون برجام آماده کرده‌اند و حتی گفته شده که در صورت عدم تغییر رویکرد طرف‌های غربی امیدی به توافق نیست. از سوی دیگر، آمریکا با پافشاری بر اینکه فرصت احیای برجام در حال اتمام است (حتی زمانی که تاریخ ازسرگیری مذاکرات مشخص شده) تلاش دارد فشارها بر ایران را افزایش دهد.

تمرکز ایران بر دیپلماسی منطقه به جای غرب

وزیر خارجه کشورمان همواره تاکید داشته که اولویت سیاست خارجی دولت سیزدهم روابط با منطقه و به ویژه همسایگان است. تیم امیرعبداللهیان مذاکره با غرب را در اولویت‌های بعدی دنبال می‌کند. ایران در شرایطی به وین می‌رود که چندان امیدی هم به توافق ندارد.

امروز احمد علیرضا بیگی (نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس) با تأکید بر این موضوع که «ما امیدی به اجرای برجام نداریم»، تصریح کرد: «اساساً این توافق از همان ابتدا عملاً برای اجرا شدن تدوین و نوشته نشده اما به جهت اینکه به جامعه جهانی ثابت شود که جمهوری اسلامی ایران برای اجرایی شدن آن همکاری حداکثری را داشته و به تعهدات خود عمل کرده و این طرف‌های غربی اعم از آمریکا و کشورهای اروپایی بوده‌اند که به این توافق و اجرای مفاد آن پایبند نبوده‌اند، حاضر به ادامه مذاکرات شده‌ایم.»

در همین حال، ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز امروز اظهار کرد: «جمهوری اسلامی دنبال این است که چک نسیه برجام را نقد کند، چراکه هزینه‌های آن را داده است؛ پس اگر کسانی اتهام بزنند که جمهوری اسلامی برای احیای برجام اراده‌ای ندارد این اتهام واهی و ظالمانه است». ذوالنوری افزود: «مذاکره دو طرف دارد. لذا ما هرچه بگوییم پنجاه درصد موضوع است، چون رفتار طرف مقابل دست ما نیست.»

عضو کمیسیون امنیت ملی در مورد اینکه تا چه اندازه به همکاری ۱+۴ خوش‌بین هستید گفت: «تا حالا از آن‌ها حسن نیت ندیدیم». با این حال، وی در پاسخ به این پرسش که پس چرا هر بار پای میز مذاکره می‌روید گفت: «اگر پای میز مذاکره نرویم متهم به این می‌شویم که ایران پای کار نمی‌آید که مشکل را حل کند... ما طلبکار هستیم و همیشه طلبکار به دنبال طلبش می‌رود.»

مانور آمریکا روی گزینه‌های جایگزین

حتی در شرایطی که حدود یک هفته دیگر مذاکرات هسته‌ای از سر گرفته می‌شود، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنان با بیان اینکه «ایران به نقطه بی‌بازگشت به احیای توافق هسته‌ای نزدیک شده است» یادآوری می‌کند که توافق در وین حتمی نیست و اگر زمان از دست برود ممکن است بازگشت به برجام بی‌حاصل شود.

از سوی دیگر، آمریکایی‌ها مدت‌هاست روی این مانور می‌دهند که در صورت جواب ندادن دیپلماسی با ایران، آماده به کارگیری گزینه‌های جایگزین هستند؛ اما هیچ نشانه‌ای از اینکه این گزینه‌ها چه می‌توانند باشند نداده‌اند. امروز هم برت مک گورگ، هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور خاورمیانه مدعی شد: «ما به دیپلماسی (با ایران) متعهد هستیم اما ما همچنین برای دیگر گزینه‌ها در صورت شکست دیپلماسی هم آماده هستیم».

با این حال، علیرغم تنش و بدبینی‌های موجود، این گمانه‌زنی وجود دارد که واشنگتن ممکن است حین مذاکرات امتیازاتی به ایران دهد. رسانه صهیونیستی هاارتص امروز نوشت سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل می‎گویند این احتمال وجود دارد که آمریکا در مذاکرات وین و تا زمان امضای توافق با ایران، تقریبا با هر امتیازی موافقت کند.

سیگنال‌های متناقض از منطقه

در همین حال، همچون گذشته پیش از شروع مذاکرات برجامی، تنش‌ها در منطقه در حال افزایش است و به نظر می‌رسد تحولات خاورمیانه بر مذاکرات برجام سایه انداخته است؛ از درگیری اخیر سپاه پاسداران با نیروی دریایی آمریکا در دریای عمان گرفته تا حمله پهپادی دیروز نیروهای مسلح یمن علیه مواضعی در ریاض. تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران امروز اعلام کرد تاکنون در جریان درگیری‌های مستقیم این نیرو با نیروهای آمریکایی در خلیج فارس ۹ نفر از اعضای سپاه پاسداران «شهید» شده‌اند. به گفته او بعضی از این درگیری‌ها هیچگاه رسانه‌ای نشده‌اند.

نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس امروز مدعی شد: «بدون مشارکت کشورهای حاشیه خلیج (فارس) در مذاکرات وین، نمی توان به راه حلی درباره پرونده هسته ای ایران دست یافت.»

در سوی دیگر، انتخابات عراق همچنان مورد پذیرش قرار نگرفته است و عموما این عدم پذیرش از سوی نزدیکان به ایران ابراز می‌شود. مذاکرات ایران و عربستان هم به نظر معطل نتیجه مذاکرات وین است. در همین حال سیگنال‌های چندگانه‌ای از سمت امارات دریافت می‌شود. دو روز پس از آن که یک مقام ارشد اماراتی قول داد تنش‌ها با تهران را کاهش دهد، رسانه‌ها گزارش دادند که به زودی یک هیئت عالی‌رتبه اماراتی به ایران سفر خواهد کرد. مقامات رسمی این کشور اما هنوز سفر شیخ تهنون بن زاید آل نهیان، مشاور ارشد امنیت ملی امارات را تایید نکرده‌اند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر