جرزنی آمریکا در تبادل زندانی با ایران؟

جرزنی آمریکا در تبادل زندانی با ایران؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
آمریکا در حالی توافق با ایران بر سر تبادل زندانی را رد می‌کند که ایران می‌گوید توافق در این خصوص در وین «به نتیجه رسیده بود» و برای اجرای آن قرار شد آمریکا تعهداتی را انجام دهد که تا دیروز آن‌ها را ایفا نکرده است. اگرچه مشخص نشده است تعهدات آمریکا چه بوده، یک گمانه آن است که به آزادسازی دلارهای مسدود شده ایران برمی‌گردد.

بورسان: چند روزی است که اختلاف جدیدی بین ایران و آمریکا بروز کرده است. مقامات کشور می‌گویند در وین توافقی بر سر تبادل زندانی با آمریکا و انگلستان به دست آورده بودند که برای اجرای آن لازم بود هر یک از طرفین تعهداتی را انجام دهند؛ اما آمریکا تا دیروز تعهدات خود را انجام نداده است. خطیب‌زاده و عراقچی گفته‌اند که اگر آمریکا تعهدات خود را طبق این توافق ایفا کند، همین امروز تبادل زندانی را انجام خواهند داد. با این حال واشنگتن این خبر را از اساس انکار می‌کند و می‌گوید هیچ توافقی در خصوص انتقال بازداشت‌شدگان صورت نگرفته است.

چرا آمریکا دبه کرد؟

به گفته سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، زمانی که ایران به سایر طرف‌های حاضر در مذاکرات خبر داد که گفت‌وگوهای برجامی تا آغاز به کار دولت رئیسی به تعویق می‌افتد، «به ناگاه آمریکایی ها تصمیم گرفتند که این موضوع بشردوستانه را به گفت‌وگوهای احیای برجام گره بزنند».

شرط تبادل زندانی چه می‌تواند باشد؟

اما تعهدی که آمریکا می‌بایست انجام می‌داد اما از اجرای آن سر باز زده است چیست؟ ممکن است شرط تبادل زندانی، آزادسازی بخشی از ارزهای بلوکه شده ایران در سایر کشورها بوده باشد. البته این صرفا یک حدس بر مبنای برخی اخبار است.

این گمانه‌زنی از آنجا مطرح است که در ۱۲ اردیبهشت یعنی همزمان با دور سوم مذاکرات وین، المیادین به نقل از منابع آگاه ایرانی خبر داده بود که قرار است ۴ آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران زندانی هستند در مقابل آزادی ۴ ایرانی زندانی در آمریکا آزاد شوند و در مقابل، ایالات متحده ۷ میلیارد دلار مسدود شده ایران را آزاد کند.

در این گزارش همچنین اشاره شده بود مذاکرات مشابهی بین طرف‌های ایرانی و بریتانیایی هم برای آزادی نازنین زاغری (تبعه ایرانی بازداشت شده و محکوم به جاسوسی در ایران) در مقابل آزاد شدن ۴۰۰ میلیون پوند دارایی ایران انجام شده است.

خبرگزاری صدا و سیما نیز به نقل از یک مقام آگاه گفته بود: «با فشار کنگره به تیم بایدن و نیاز فوری او برای نشان دادن پیشرفت در پرونده ایران، آمریکایی ها حاضر شدند ضمن پرداخت ۷ میلیارد دلار، چهار ایرانی فعال در دور زدن تحریم‌ها را با چهار آمریکایی مبادله کنند.»

این خبر البته از سوی همه طرف‌ها تکذیب شد. از سوی ایران، خطیب‌زاده و تخت‌روانچی گفتند خبر تایید نمی‌شود. نخست وزیر انگلیس وجود هرگونه ارتباط میان آزادی «نازنین زاغری» با دعوای حقوقی تهران- لندن بر سر یک قرارداد تسلیحاتی با ارزشی بالغ بر صدها میلیون پوند را رد کرد. بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز بلافاصله در ۱۳ اردیبهشت در یک نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه بریتانیا صحت گزارش‌ها درباره تبادل زندانیان با ایران را رد کرد.

سابقه پرداخت پول همزمان با تبادل زندانیان

در سال ۹۴ و پس از توافق برجام هم آمریکا همزمان با آزادی جیسون رضاییان و ۴ نفر دیگر معادل مبلغ ۱.۷ میلیارد دلار به ایران پرداخت و به‌صورت اسکناس نقد به ایران داد. گفته می‌شود این مبلغ مربوط به یک پرداخت ۴۰۰ میلیون دلاری ایران به آمریکا برای خرید تسلیحات در دهه ۷۰ میلادی و ۱.۳ میلیارد دلار سود آن بوده ‌است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر