قرارداد سئو چیست؟ هنگام عقد قرارداد چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

قرارداد سئو چیست؟ هنگام عقد قرارداد چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟
 • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
 • اشتراک‌گذاری
 • پسندیدن

هنگامی که تصمیم به همکاری با یک آژانس سئوبرای بهبود ترافیک ارگانیک سایت خود می‌ گیرید، باید اطمینان حاصل کنید که انتظارات شما از یکدیگر واضح و قطعی است؛ از مبلغ پرداختی، زمان تحویل و خدماتی که باید ارائه شود. در سئو بسیار مهم است که تعهدات و انتظارات هر دو طرف ( آژانس و مشتری) به صورت مکتوب موجود باشد. اینجاست که قرارداد خدمات سئو منعقد می شود و به شما و کسب و کارتان محافظت قانونی و آرامش خاطر بیشتری ارائه می دهد.

هر کارشناس سئو و هر کارفرما باید درست قبل از عقد قرارداد به جمع آوری اطلاعات در این حوزه بپردازد. هر قرارداد می تواند مزایایی را برای طرفین به دنبال داشته باشد. مهم ترین مزیت عقد قرارداد در این حوزه ایجاد تعهد کاری بین مجری و کارفرما است. بر این اساس باید مفاد قرارداد به درستی و واضح ذکر شود. در قرارداد سئو Seo contract باید تضمینی به عنوان حسن انجام کار آورده شود. به طور کلی می توان گفت امضای قرارداد سئو می تواند در حل و فصل مشکلات در روند پروژه بسیار کمک کننده باشد. به طور مثال زمانی که یکی از طرفین از انجام وظیفه خود سر باز می زنند با استفاده از قرارداد می توان مشکلات را به راحتی حل کرد.

قرارداد سئو چیست؟

قرارداد SEO یک سند الزام آور قانونی بین مشتری و شرکت خدمات سئو است. این قرارداد تمام اطلاعات مرتبط مرتبط با یک پروژه سئو مانند محدوده پروژه، انتظارات هر دو طرف، تعهدات پروژه و جزئیات پرداخت را مشخص می کند. انجام صحیح قرارداد سئو برای محافظت از کسب و کار، انتظارات و رابطه شما با ارائه دهنده خدمات سئو بسیار مهم است. اما یک قرارداد سئو قوی شامل چه چیزی است و چرا اینقدر مهم است؟

قراردادهای سئو شامل چه بندهایی هستند؟

قرارداد سئو باید دارای بندهای زیر باشد:

 • طرفین قرارداد سئو: رسیدن به سن قانونی یا اهلیت و اختیارات طرفین باید بررسی و ذکر شود. در این بند باید اطلاعات حقیقی یا حقوقی، راه های ارتباطی و مشخصاتی همچون شماره شناسنامه و شماره ثبت شرکت آورده شود.
 • موضوع قرارداد: شفافیت در بیان موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کلیه انتظارات و درخواست های کارفرما و وظیفه مجری باید در چند بخش یا صفحه به طور جزئی نوشته شود.
 • مدت زمان قرارداد: زمان اجرای تعهدات مهم ترین موضوعی است که در بسیاری از موارد می تواند منجر به اختلاف بین طرفین شود. بنابراین مدت اعتبار قرارداد را به صورت واضح ذکر کنید. در زمینه سئو، فعالیت هایی مانند برطرف کردن مشکلات فنی، تعیین کلمات کلیدی و غیره باید در مدت زمان مشخصی انجام شود. اما فعالیت هایی مانند تولید محتوا می تواند به صورت هفتگی یا ماهانه در قرارداد ذکر شود.
 • دستمزد مجری سئو: دستمزد نهایی برای اجرای تعهدات مجری باید پس از توافق طرفین در این بند آورده شود. تعیین قیمت سئو به عوامل مختلفی بستگی دارد و باید قبل از انعقاد قرارداد درباره آن تحقیق شود.
 • نحوه پرداخت دستمزد: پرداخت دستمزد می تواند به صورت پروژه ای، پیش پرداخت و ماهیانه باشد. بنابراین نوع پرداخت باید در این بند به صورت شفاف با جزئیات ذکر شود. هزینه هایی مانند بیمه، مالیات، هزینه لینک سازی، تولید محتوا و غیره نیز باید تعیین شود. همچنین در قرارداد باید ذکر شود که وظیفه پرداخت این هزینه ها بر عهده کدام طرف قرارداد است.
 • ناظر قرارداد: بهتر است فردی بی طرف بر نحوه اجرای قرارداد ناظر باشد. این فرد در صورت تأیید موردی که با مفاد قرارداد در تضاد بوده و منجر به زیان طرفین شده است باید خسارتی را پرداخت کند.
 • تعهدات کارفرما: این بند باید به طور شفاف ذکر شود.
 • تعهدات مجری: با ذکر این بند، مجری تنها در قالب وظایف خود عمل کرده و در قبال تعهدات کارفرما مسئول نخواهد بود.
 • محرمانگی در قرارداد سئو: در صورتی که لازم است تا مواردی در پروژه فاش نشود باید این بند در قرارداد ذکر گردد. همچنین جریمه ای باید برای افشای آن در نظر گرفته شود.
 • خسارت: در این بند باید روش های جبران خسارت توسط طرفین قرارداد بیان شود.
 • حوادث قهریه: شرایطی مانند وقوع بلایای طبیعی، جنگ، اعتصاب، احتمال فیلترینگ شبکه های اجتماعی یا قطع شدن سرور ها و از دسترس خارج شدن سایت و غیره باید در این بند از قرارداد ذکر شود.
 • شرایط فسخ قرارداد سئو: در صورت عدم اجرای تعهدات توسط کارفرما، مجری می تواند قرارداد را فسخ کند. در این بخش باید خسارتی در نظر گرفته شود تا در صورت فسخ قرارداد، کارفرما از شما شکایت نکند.
 • تعیین محلی برای داوری و بیان شیوه های حل اختلاف: در صورت بروز هر گونه اختلاف میان مجری و کارفرما باید محلی برای داوری در نظر گرفته شود.
 • خاتمه قرارداد: در این بند باید زمان ختم قرارداد و شرایط آن آورده شود.

چگونگی حل و فصل اختلافات قرارداد سئو

همانطور که گفته شد روش های حل اختلاف باید در بندهای قرارداد سئو ذکر شود. بهترین روش برای حل و فصل مشکلات میان کارفرما و مجری این است که در متن قرارداد فردی را به عنوان داور انتخاب شود. در متن قرارداد باید ذکر شود که در صورت بروز اختلاف، طرفین باید ظرف مدت یک هفته برای رفع مشکل اقدام کنند. همچنین باید در صورت حل نشدن موضوع، فردی را به عنوان داور در قرارداد معرفی کنند. داوری که انتخاب می شود باید مورد قبول طرفین قرارداد باشد. همچنین می تواند از میان موسسات، افراد حقیقی یا نهادهای مختلف انتخاب شود.

در حل و فصل مشکلات باید این نکته را به خاطر داشته باشید که نظر داور لازم الاجرا است. در غیر این صورت باید برای رفع مشکل به دادگاه مراجعه شود. در این صورت پس از رأی دادگاه، فردی که نظر داور را نپذیرفته است ملزم به پرداخت جریمه خواهد شد. همچنین هزینه های وکیل، خسارت ها و دادگاه نیز بر عهده طرفی است که رأی داور را رد کرده است. این موارد باید به صورت واضح در قرارداد ذکر شوند.

سئو تضمینی

سئو تضمینی یکی از بحث های داغ در میان خدمات این حوزه است. متخصصانی که به نتیجه کار خود ایمان دارند و از دانش و تجربه کافی در این زمینه برخوردار هستند، به صورت تضمینی فعالیت می کنند. در این روش تضمین می شود که سایت شما بعد از قرارداد ارتقا یافته و به رتبه ای بالا دست خواهد یافت. همچنین تضمین می شود که این ارتقا ماندگار بوده و سایت شما دچار افت رتبه نمی شود. در این روش وضعیت فعلی سایت و رقبا بررسی می شود. همچنین به انتخاب کلمات کلیدی مناسب، محتوای یونیک، سئو داخلی، افزایش سرعت سایت، رفع معایب فنی، لینک سازی و غیره پرداخته می شود. در نهایت هزینه و زمان مورد نیاز برای عقد قرارداد اعلام می شود.

شرایط قراردادهای سئو ممکن است از آژانسی به آژانس دیگر متفاوت باشد، اما موارد ضروری کم و بیش یکسان است. اگر قصد عقد قراداد سئو یا مجموعه ای را دارید، حتما موارد بالا را چک کنید و بند بند قرارداد را با دقت مطالعه کنید و تمام انتظارات خود را در متن قرارداد بگنجانید.

یکی از شرکت های معتبر ارائه دهنده خدمات سئو و طراحی وب سایت وب وان (https://webone.co) است که با توجه به رزومه و نمونه کارهای قوی آن ها، می توانید با خیال آسوده قرارداد سئو را با آن ها منعقد و سئو سایت خود را به آن ها بسپارید.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر