بورسان - Bourseon

بلاتکلیفی بورس تهران در واگرایی دلار و بازار جهانی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: بورس تهران امروز شروعی مثبت و متعادل داشت. به طوری که تا پایان نیمه اول معاملات شاخص کل توانسته بود ۵۵۰۰ واحد رشد کند و شاخص هم‌وزن هم سبزپوش شده بود. اما با بازگشایی بازار ارز و منفی شدن قیمت دلار دوباره عرضه‌ها در بورس شدت گرفت. به طوری که در پایان بازار شاخص کل صعود خفیف ۱۸۷۰ واحدی (معادل ۰.۱ درصد) را ثبت کرد و شاخص هم‌وزن هم منفی شد و افت ۰.۲ درصدی را ثبت کرد.

بازوی جهانی بورس تهران

در بازار جهانی دوباره شاهد صعودی شدن کامودیتی‌ها به ویژه کالاهای کربن پایه بودیم. به طوری که در بین فلزات مس به بیش از ۹۵۰۰ دلار رسید. در بین کامودیتی‌های پایه کربن هم نفت برنت ۸۴ دلار را رد کرد و گاز هم با شتابی تند مجددا در مسیر صعودی قرار گرفت که منجر به صعودی شدن برخی از محصولات دیگر مثل اوره و متانول شد.

نتیجه این رشد بازار جهانی، غلبه برخی از نمادها به ویژه شیمیایی‌ها بر فشار فروش ایجاد شده در بورس امروز بود. این دسته از نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز امروز سپر عدم ریزش شاخص کل بودند.

پیوند دلار و بورس

اما دلار باز هم مانند تمام این مدت تاثیر ویژه‌ای بر بورس تهران داشت. به طوری که حتی قبل از بازگشایی بازار ارز بورس رشد چندان زیادی تجربه نکرد و همچنان تحت تاثیر تغییرات دلار در روز کاری قبلی بود.

ولی نکته مهم‌تر وقتی بود که دلار کار خود را در محدوده ۲۷۶۰۰ آغاز کرد و تا پایان ساعت کاری بورس امروز تا کمتر از ۲۷۵۰۰ تومان هم رسید. اتفاقی که باعث شد در نیمه دوم معاملات، بورس تهران مغلوب فشار فروش شد و نمادها و به تبع آن شاخص‌ها نزولی شدند.

حال تا زمان تنظیم گزارش دلار به افت قیمت خود ادامه داده است و حتی به کمتر از ۲۷۳۰۰ تومان هم رسیده است. این اتفاق می‌تواند باعث شود که فشار فروش پایان بازار امروز، در ابتدای بورس فردا با شدت بیشتری ادامه داشته باشد.

نوساناتی که قهر بورس‌بازان را در پی داشت

اما اتفاق مهم بازار امروز افت بیشتر ارزش معاملات خرد بود. به طوری که ارزش معاملات خرد با احتساب دو صندوق ETF دولتی به رقم ۴۶۲۰ میلیارد تومان رسید. این کمترین ارزش معاملات بورس تهران طی ۴ ماه گذشته یعنی از شهریور ماه بود.

به نظر می‌رسد درجا زدن‌های متوالی بورس، حساسیت زیادی بازار به اخبار منفی و افزایش ریسک‌های سیستماتیکی مثل افزایش نرخ بهره و افت شدید قیمت دلار منجر به خستگی بورس‌بازان و عقب‌نشینی این دسته از سرمایه‌گذاران از سمت خرید سهام شده است.

بازار به روایت آمار

در پایان بازار امروز 65 درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند که از این میان 13 واحد درصد نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش 350 میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مقابل هم 9 درصد نمادها صف خریدهایی به ارزش 330 میلیارد تومان را تشکیل دادند.

ارزش معاملات خرد همان طور که گفته شد به ۴۶۲۰ میلیارد تومان رسید که کمترین میزان آن طی ۴ ماه گذشته بوده است. در بین صنایع شیمیایی، فلزات و پالایشی‌ها و در بین نمادها هم پالایش، شپنا و برکت بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها در بازار امروز هم طبق معمول مدت اخیر در سمت فروش فعال شدند. به طوری که خروج پول 330 میلیارد تومانی را ثبت کردند. این خروج پول در حالی بود که ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت به ۱۴۰ میلیارد تومان رسید. حقیقی‌ها در بازار امروز بیشترین ورود پول را به صنعت شیمیایی و نمادهای زاگرس، شغدیر و برکت داشتند. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات، پالایشی و بانک‌ها و نمادهای شپنا، فارس و مگا داشتند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر