شیر یارانه‌ای دوباره در مدارس توزیع می‌شود؟

شیر یارانه‌ای دوباره در مدارس توزیع می‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

امروز حسین چمنی در نشست مطبوعاتی به مناسبت روز جهانی شیر اعلام کرد: سرانه مصرف شیر در ایران نسبت به میانگین جهانی بسیار پایین است و دولت باید برنامه‌هایی برای افزایش سرانه مصرف این ماده مهم و اساسی و تاثیر‌گذار در سلامت مردم داشته باشد.

مشاور انجمن صنایع لبنی با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم و ارزش ریال اعلام کرد: مصرف لبنیات هم متناسب با آن کاهش یافته که این کاهش مصرف در اجرای هدفمندی یارانه‌ها در دولت نهم ۴۰ درصد کاهش یافت و در هدفمندی فعلی هم که ۲۰ اردیبهشت امسال انجام شد باید منتظر ماند. اما مشخص است اگر حمایت‌هایی از بخش مصرف انجام نشود مصرف دوباره کاهش می‌یابد.

چمنی شیر را به عنوان یک ماده غذایی بسیار مهم توصیف کرد و گفت: با کاهش شیر در کشور سه گروه متضرر می‌شوند. نخستین متضرر دولت است که فرصت شغلی ۲ میلیون نفر تهدید می‌شود. علاوه بر آن هزینه‌های بهداشت و درمان و هزینه‌های درمانی چند برابر تحمیل خواهد شد و توزیع کشور هم با کاهش تولید ناخالص ملی افت پیدا می‌کند.

سرانه مصرف شیر در کشور

وی دومین متضرر کاهش مصرف شیر را صنعت اعلام کرد و گفت: ‌درآمدهای این شرکت به شدت کاهش یافته و حاشیه سود آنها افت پیدا می‌کند.

به گفته این مسئول سومین گروه مردم هستند که از کاهش مصرف شیر آسیب می‌بینند زیرا مشکلات بیماری بیشتر می‌شود سالانه ۱۴۰ هزار نفر دچار شکستگی استخوان می‌شوند و برخی از آنها تا آخر عمل زمین‌گیر شده و یا برخی می‌میرند.

وی سرانه مصرف شیر در کشور را بنا بر اعلام وزارت بهداشت کمتر از ۷۰ کیلوگرم عنوان کرد و گفت: این در حالی است که سرانه مصرف در ۲۷ کشور اروپایی ۲۶۰ کیلوگرم است. ۸ دهک پایین بسیار کمتر از ۷۰ کیلوگرم در سال مصرف می‌کنند.

شیر یارانه‌ای دوباره در مدارس توزیع می‌شود؟

وی به احیای شیر مدارس تأکید کرد و گفت: این طرح مهم پس از ۱۰ سال فعالیت خود که اثرات مثبتی در سلامتی دانش‌آموزان کشور داشت در دولت روحانی متوقف شد و دولت سیزدهم باید به فکر احیای این طرح باشد.

مشاور انجمن صنایع لبنی دلایل توقف این طرح را کمبود اعتبار، نداشتن پیوست فرهنگی و نیز مجهز نبودن بسیاری از مدارس به یخچال‌های سردکن عنوان کرد.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر