تغییر تاکتیک اسرائیل در مقابله با برجام

تغییر تاکتیک اسرائیل در مقابله با برجام
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: پایگاه خبری اکسیوس نوشته است که با رفتن نتانیاهو و جایگزین شدن نفتالی بنت به عنوان نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی، نوعی تغییر در استراتژی اسرائیل در ارتباط با برجام، آن هم در همین فاصله کوتاه روی کار آمدن او مشاهده می‌شود. این رسانه به نقل از مقامات اسرائیلی می‌نویسد که این رژیم تلاش کرده است تا در یک سری از جلسات سطح بالا با ایالات متحده، رویکرد دولت بایدن در توافق هسته‌ای ایران را تحت تأثیر قرار دهد.

تفاوت رویکرد بنت و نتانیاهو

دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی به هیچ وجه با دولت آمریکا درخصوص مذاکرات وین تعامل برقرار نمی‌کرد مگر آنکه می‌خواست مخالفت قاطع خود را با این توافق ابراز کند و بگوید که به وسیله این توافق محدود نخواهد شد. دولت نفتالی بنت، نخست‌وزیر حال حاضر این رژیم با آنکه مخالف برجام است اما سعی دارد با آمریکا در این زمینه تعامل داشته باشد.

رویکرد جدید اسرائیل در یک زمان حساس اتفاق می‌افتد. پس از شش دور مذاکرات غیرمستقیم با ایران، دولت بایدن امیدوار است که بازگشت به توافق تنها طی چند هفته آینده صورت گیرد.

دیدار صهیونیست‌ها با مقامات ارشد آمریکایی

«آویو کوهاوی» رئیس ستاد نیروهای دفاعی اسرائیل چهارشنبه در کاخ سفید با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا دیدار کرد. هر دو طرف گفتند که این جلسه با محوریت ایران برگزار شد و سخنگوی ارتش اسرائیل گفت کوهاوی روی معایب توافق و کارهایی که می‌توان برای کاهش آنها انجام داد تمرکز داشت. کوهاوی همچنین روش‌هایی را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و پاسخگویی به فعالیت‌های منطقه‌ای ایران با سالیوان و در جلساتی با «بیل برنز» مدیر سازمان سیا و «آوریل هاینز» رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا مطرح کرد.

ترافیک دیدار مقامات دو کشور در هفته آینده

انتظار می‌رود که «یائیر لاپید» وزیر امور خارجه فعلی و فردی که طبق ائتلاف صورت گرفته دو سال بعد نخست وزیر اسرائیل خواهد شد، اولین دیدار خود با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده را در روز یکشنبه در رم داشته باشد.

مقامات اسرائیلی می‌گویند انتظار می‌رود لاپید بر ملاحظات اسرائیل درباره بازگشت آمریکا به برجام تاکید و چند شرط را که فکر می‌کنند واشنگتن باید به عنوان بخشی از بازگشت به توافق، از ایران تقاضا کند برجسته نماید.

همچنین امروز اعلام شد دوشنبه آینده رئیس جمهور اسرائیل با بایدن در کاخ سفید دیدار خواهد کرد. ریولین روز چهارشنبه با بنت و لاپید دیدار کرد تا پیام ارسالی به ایالات متحده در مورد ایران را با آن‌ها هماهنگ کند.

شایان ذکر است بنت، نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی به اندازه نتانیاهو نسبت به ایران سخت‌گیر است؛ اما نتانیاهو بارها ادعا کرده است که بنت آنقدر قدرت ندارد که در برابر برجام مقابل بایدن بایستد.

در این خصوص بیشتر بخوانید:

جانشین نتانیاهو چه رویکردی در برابر ایران دارد؟

نظر نفتالی بنت درباره برجام در روز ادای سوگند

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر