سهام فولادی؛ جذابیت بالا یا دامی برای زیان؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : در بیستمین گزارش اجماع تحلیلگران که به همت کیان و با مشارکت ۱۰۰ کارشناس و ۷۰ نهاد مالی انجام گرفته، نسبت قیمت به درآمد ۱۰۱ نماد بورسی برای ۴ فصل آتی پیش‌بینی شده است. طبق این گزارش از ۱۰۱ نماد مورد بررسی قرار گرفته، ۱۱ نماد دارای P/E forward کمتر از ۵ هستند. این نمادها فولاد، فخوز، هرمز، ارفع، کاوه، واحیا، شاراک، شبندر، صبا، ومعادن و وبملت هستند که در این میان فولادی‌ها با ۵ نماد بیشترین سهم را از این لیست دارند.

اما آیا چنین چیزی به معنی ارزندگی بالای نمادهای کامودیتی‌محور، به ویژه فولادی‌ها، است؟

دلار ثابت می‌ماند؟

در صورت ثبات تولید، میزان سودسازی نمادهای کامودیتی‌محور بیشتر از همه تحت تاثیر دو متغیر قیمت دلار و قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی است. در گزارش اجماع تحلیلگران، قیمت دلار را با احتیاط کامل، برای پایان سال ۱۴۰۰ نزدیک به قیمت‌های امروز پیش‌بینی کرده‌اند. این یعنی تحلیلگران نسبت به اجرایی شدن برجام، خوشبین‌اند و در نتیجه، بازی دلار را برای امسال و سال آینده تمام شده می‌دانند. معنی این پیش‌بینی آن است که انتظارات تورمی حداقل در میان تحلیلگران برای سال جاری و حتی سال آینده وجود ندارد و بر خالف اظهار رایج، رشد یک ماه اخیر بازار، ناشی از تشدید انتظارات تورمی نیست.

به این ترتیب به نظر می‌رسد در خصوص قیمت ارز ریسک‌های جدی بورس تهران را تهدید نمی‌کند.

بازار جهانی ریسک یا محرک بورس تهران؟

با تثبیت قیمت‌های جهانی در سه ماه گذشته، سرانجام تحلیلگران، نفت ۷۰ دلاری، بیلت ۶۲۰ دلاری و اوره ۳۰۰ دلاری را برای پیش‌بینی سودآوری سال ۱۴۰۰ و حتی ۱۴۰۱ لحاظ کرده‌ و به طور میانگین، ۱۵ درصد پیش‌بینی خود را نسبت به اسفندماه، تعدیل نموده‌اند. این پیش‌بینی به قیمت‌های روز این کالاها بسیار نزدیک است و این یعنی، هر کاهش معنی‌دار و با اهمیت قیمت جهانی کالاهای پایه، بر انتظارات سودآوری از شرکت‌های تولیدکننده کالای پایه اثر خواهد گذاشت. از آن جا که افزایش بیشتر قیمت‌های جهانی از سطوح کنونی آسان نیست، از این پس باید قیمت‌های جهانی را به عنوان ریسک بازار سهام ایران در نظر گرفت.

قطعی برق ریسک جدید فولادی‌ها می‌شود؟

نمادهای فولادی علاوه بر ریسک افت قیمت جهانی، با یک ریسک جدید هم مواجه‌اند. ریسکی که به دلیل تازه رخ دادن در تحلیل تحلیلگران هم در نظر گرفته نشده است. سه‌شنبه هفته قبل و در پی کمبود شدید برق اعلام شد که این دسته از کارخانه‌ها به همراه سیمانی‌ها دو تا سه هفته با قطعی بر مواجه خواهند شد. چنین چیزی به معنی افت حدودا ۵ درصدی تولید فولادسازان است. البته بخشی از این افت تولید به واسطه افزایش قیمت‌هایی که دیروز هم در بورس کالا شاهدش بودیم جبران می‌شود اما به نظر می‌رسد این رشد نرخ‌ها نمی‌تواند جبران‌کننده افت ۵ درصدی میزان تولید کامودیتی‌ها باشد. به این ترتیب هر چند که فولادی‌ها فعلا جذاب به نظر می‌رسند اما باید به دو مساله بازار جهانی و مدت زمان قطعی برق توجهی دو چندان کرد.

بخوانید : پیش‌بینی ۱۷۰ تحلیلگر از آینده ۱۰۳ نماد بورسی

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر