چرا مردم می‌خواهند زودتر بازنشسته شوند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
خبر احتمال افزایش ۲سال به سن بازنشستگی، ولوله‌ای در جان آنهایی انداخته است که در لب مرز بازنشستگی ایستاده‌اند و هراس از افزایش سن بازنشستگی آنها را نگران کرده است.

راهروهای بیمه تأمین‌اجتماعی را بالا و پایین می‌کنند تا شاید جوابی برای سؤال‌های خود پیدا کنند و بدانند چه تصمیمی برای روزگار بازنشستگی بهتر است. عده‌ای ۲۹سال سابقه کاری را به نام خود ثبت کرده‌اند و بعضی نیز ۳۰یا ۳۱سال به‌عنوان نیروی کار فعالیت کرده‌اند اما یک پیشنهاد از جانب دولت، وضعیت آینده بازنشستگی آنها را با اما و اگر همراه کرده است.

آشوب در میان افراد نزدیک به بازنشستگی با ارسال لایحه پیشنهادی دولت به مجلس کلید خورد. براساس متن لایحه بودجه۱۴۰۱، دولت پیشنهاد داده است که «افزایش دوساله حداقل و حداکثر سن بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن به هر میزان سابقه خدمت در صندوق تأمین اجتماعی» رقم بخورد.

این خبر موجب شد تا بازنشستگی به هراس شب و روز بسیاری از افراد تبدیل شود و در این میان افرادی که تنها چند‌ماه یا چند سال برای بستن پرونده کاری خود زمان داشتند، بیش از دیگران دست به پیگیری موضوع می‌زنند.

اضطراب افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند

اغلب افراد به طریقی تلاش کردند تا آشوب ذهنی خود را آرام کنند، برخی با شعب مختلف تأمین اجتماعی تماس می‌گیرند و برخی نیز مراجعه حضوری را بهترین راه‌حل می‌دانند. منیر که در یکی از شعب بیمه تأمین اجتماعی در تهران مشغول به‌کار است، در رابطه با روزهای شلوغ محل کارش پس از اعلام خبر احتمال افزایش سن بازنشستگی به روزنامه همشهری توضیح می‌دهد: «هم‌اکنون بسیاری از افراد که در شُرف بازنشستگی هستند به ما مراجعه می‌کنند و سؤالات متعددی را می‌پرسند تا با توجه به شرایط جدید تصمیم بگیرند. بسیاری از افراد از ما می‌پرسند که آیا چنین قانونی تصویب شده است یا خیر؟ ما هم پاسخ می‌دهیم تا زمانی که قانون در مجلس تصویب و دستور اجرای بخشنامه صادر نشود، ما نمی‌توانیم جواب قطعی بدهیم. اگر این قانون در مجلس تصویب شود، باز هم باید منتظر بمانیم و ببینیم که تأمین اجتماعی چه واکنشی به آن نشان خواهد داد.»

براساس گفته این کارمند یکی از شعب بیمه تأمین اجتماعی، از زمان اعلام جزئیات لایحه بودجه۱۴۰۱ و انتشار خبرهایی در مورد افزایش سن بازنشستگی، هر روز به‌طور متوسط ۶۰نفر برای پیگیری موضوع و یافتن پاسخ سؤال‌هایشان به این شعبه مراجعه می‌کنند. در این میان بسیاری از افراد نیز با تماس‌های تلفنی مکرر به‌دنبال پاسخ مناسب برای تصمیم‌گیری هستند؛ «مردم فعلا در مرحله پرس و جو هستند و به مرحله تصمیم‌گیری نرسیده‌اند.» یک کارمند دیگر در شعبه شرق بیمه تأمین اجتماعی نیز موضوع اضطراب افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند را تأیید می‌کند اما او موضوع را فراتر از پرس و جوی این افراد می‌داند و براساس گفته او، مراجعه برای بازنشستگی با سابقه کار ۲۹تا ۳۰سال در این شعبه افزایش پیدا کرده است؛ «از روزی که این قانون مطرح شد، تعداد مراجعه برای درخواست بازنشستگی بین ۲۹تا ۳۰سال زیادشده است. آدم‌ها می‌ترسند که مشمول ۳۲سال شوند و مجبور باشند ۲سال بیشتر کار کنند.»

هراس از افزایش سن بازنشستگی

هراس از افزایش سن بازنشستگی موجب شد تا برخی برای گذاشتن نقطه پایان بر سال‌های فعالیت کاری‌شان دست به‌کار شوند. مصطفی احمدی، یکی از افرادی است که پس از شنیدن خبر افزایش احتمالی سن بازنشستگی تصمیم گرفت تا هر چه زودتر در دسته بازنشستگان قرار بگیرد.

او سال‌ها در آموزش و پرورش به‌عنوان یک مدیر میانی مشغول فعالیت بود و پس از کامل‌شدن ۳۰سال سابقه کاری‌اش تصمیم گرفت تا بازنشسته شود اما بنابر درخواست مدیر بالادستی‌اش، قرار شد تا چند سال بیشتر کار کند؛ تصمیمی که با خبرهای جدید در مورد بازنشستگی با تغییر جدی همراه شده است؛ «از وقتی که خبر پیشنهاد دولت برای افزایش سن بازنشستگی را شنیدم، از تصمیم خودم برای ادامه کار بعد از ۳۰سال سابقه کار، پشیمان شدم و الان هم تمام تلاشم را می‌کنم تا هر‌چه سریع‌تر درخواست بازنشستگی‌ام را ثبت کنم. می‌ترسم که سال بعد هم بگویند سن بازنشستگی ۴سال افزایش پیدا کرده است.»

ماجرای جریان انداختن پرونده بازنشستگی

در کنار افرادی که با بیش از ۳۰سال سابقه کاری، پیشنهاد دولت در لایحه بودجه را عاملی برای ثبت هرچه سریع‌تر بازنشستگی خود می‌دانند، برخی نیز در شرایطی که هنوز چند سالی برای کامل‌شدن سابقه کاری ۳۰ساله‌شان زمان دارند، در چند هفته گذشته پیگیر بازنشستگی شده‌اند. مریم که ۲۸سال سابقه کاری در یک شرکت نیمه‌دولتی را دارد، بعد از شنیدن خبرهایی در رابطه با سن بازنشستگی در حال رایزنی و مشورت با مدیران خود است تا در پایان سال پرونده بازنشستگی خود را به جریان بیندازد؛ «امیدوار هستم که مدیر و مجموعه کاری با من همراهی کنند تا من بتوانم با ۲۸سال سابقه کار بازنشسته بشوم، هر چند این کار باعث می‌شود تا من حقوق کمتری در دوره بازنشستگی دریافت کنم اما هر چه باشد بهتر از افزایش سن بازنشستگی است. من این همه سال کار کردم تا بعد از ۳۰سال بازنشسته بشوم و برای دوران بازنشستگی‌ام برنامه دارم، نمی‌توانم تحمل کنم که با یک بند و تبصره یک‌دفعه‌ای، تمام برنامه‌ریزی‌هایم به‌هم بریزد.»

هجوم افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند برای به جریان انداختن پرونده بازنشستگی، بدون شک موجب فشار بیشتر به صندوق‌های بازنشستگی خواهد شد و نیم‌نگاهی به نگرانی‌های این افراد و نظرات کارشناسان نشان از این واقعیت دارد که این پیشنهاد نیاز به چکش‌کاری بیشتری دارد.

علی دهقان‌کیا- رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران گفت: قانون بودجه، یک‌ساله است اما سازمان تأمین اجتماعی، ‌خدمات کشوری و لشکری قوانینی دارند که این قوانین برای بازه زمانی طولانی نوشته شده‌اند، بنابراین طرح موضوع افزایش سن بازنشستگی در لایحه بودجه ۱۴۰۱غلط بود و با توجه به اینکه دولت به شکل مستقیم برای پیگیری این موضوع اقدام کرده است، از جزئیات تصمیم‌گیری مطلع نیستیم. دولت‌ها، عامل اصلی از تعادل خارج‌شدن منابع و مصارف در سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی هستند؛ مانند زمانی که براساس قوانین تصویب‌شده از سوی مجالس قبلی، ۳میلیون و ۲۰۰هزار فرد به تأمین اجتماعی اضافه شدند، این افراد ۷درصد سهم بیمه‌شان را پرداخت می‌کنند اما ۲۳درصدی که براساس قانون برعهده دولت است و دولت باید سهم کارفرما را پرداخت کند، به‌دست فراموشی سپرده شده است. با تکیه بر این روند باید گفت که دولت در سال ۱۴۰۰ماهانه ۴هزار و ۵۰۰میلیارد تومان بدهی جاری دارد. این سیاست موجب شده است تا منابع و مصارف صندوق‌های بازنشستگی به هم بریزد. دولت‌ها اگر به‌موقع پول را در اختیار صندوق قرار دهند، شاید بتوان منابع و مصارف را راحت‌تر مدیریت کرد. دخالت‌های دولت‌ها در صندوق‌های سازمان تأمین اجتماعی و همچنین صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری موجب شده است تا صندوق‌ها به سمت ورشکستگی سوق داده شوند. اگر سیاست دولت‌ها درست بود، حداقل یکی از صندوق‌های بازنشستگی باید نجات پیدا می‌کرد، چنین سیاست‌هایی موجب می‌شود تا سازمان تأمین‌اجتماعی نیز به خاک سیاه بنشیند؛ مانند اتفاقی که برای صندوق‌های کشوری و لشکری افتاد.

بازنشستگان خواهان پیگیری سریع‌تر پرونده‌های خود هستند

باید قبول کنیم که پیگیری این موضوع به چنین شیوه‌ای موجب می‌شود تا فشار بیشتر بر سازمان تأمین اجتماعی وارد شود. قانون‌نویسی به این شکل درست نیست و اتفاق خاصی نیز رقم نخواهد زد. چنین برنامه‌نویسی‌هایی به‌دنبال این است که مشکلات را با برداشت از جیب بیمه‌شدگان حل کند و به مردم می‌گویند که باید چند سال بیشتر خدمت کنند. این روش قانونی نیست و اگر هم این موضوع مورد تأیید قرار بگیرد، ما پس از ۲ سال شاهد هجوم درخواست‌ها برای بازنشستگی خواهیم بود و تعداد زیادی مشمول بازنشستگی خواهند شد. برای بررسی تبعات چنین تصمیم‌گیری‌ای لازم نیست نگاه به آینده داشته باشیم؛ چرا که در روزهای اخیر نیز شاهد هستیم بسیاری از بازنشستگان خواهان پیگیری سریع‌تر پرونده‌های خود هستند. افرادی هستند که با ۵۰سال سن و ۳۰سال سابقه کار می‌توانند درخواست بازنشستگی خود را ارائه کنند اما برخی از افراد خواهان کار تا ۳۵سال هستند و درخواست بازنشستگی نمی‌دهند ولی با ایده‌ای که در لایحه بودجه مطرح شده است، افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند، حاضر به ریسک نخواهند بود؛ به‌عبارت دیگر افراد با سن ۵۰سال و سابقه کاری ۳۰سال تمایلی به ماندن و مواجه‌شدن با قانون افزایش ۲سال سن بازنشستگی را ندارند.‌ این افراد نگران هستند که مبادا چند سال بعد، سن بازنشستگی باز هم افزایش پیدا کند.

چنین اتفاقی اعتماد مردم را از بین خواهد برد و بدون شک ما شاهد هجوم افرادی خواهیم بود که هنوز توان کار دارند اما به‌دلیل هراس از قانون‌نویسی‌های جدید، پیگیر بازنشستگی خواهند بود. چنین اتفاقاتی فشار مضاعفی را بر صندوق‌های بازنشستگی به‌خصوص سازمان تأمین اجتماعی وارد خواهد کرد. این تصمیم‌ها در جهت نجات صندوق نیست و منجر به نابودی صندوق‌های بازنشستگی خواهد شد، به همین دلیل ما مخالف این لایحه هستیم و با توجه به مذاکراتی که در شهرستان‌ها با نمایندگان مجلس برای بررسی این موضوع داشتیم، به‌نظر می‌رسد که نمایندگان نیز به این نتیجه رسیده باشند که این کار درست نیست اما نمی‌توانیم به جرأت بگوییم که این لایحه با مخالفت نمایندگان همراه خواهد شد.

منبع: همشهری

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر