سرمایه‌گذار شو

آش شور دولت برای خودروسازان

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 15 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

به واسطه اتفاقات و رخدادهایی که اخیرا در صنعت خودرو رخ داده است، در جریان این برنامه سرمایه‌گذارشو همراه امیرهوشنگ نوائی، تحریریه بورسان به بررسی موضوعات مطروح در این حوزه پرداخته شد.

🔻جناب نوائی، این نکته را عنوان کرد که شرکت سایپا از سال ۹۶ و ایران خودرو از سال ۹۷ رنگ سود را ندیده‌اند. شورای رقابت در این خصوص این نکته را عنوان می‌کند که خودروسازان در صورت‌های مالی خود عمدا زیان شناسایی می‌کنند تا مجوز افزایش نرخ بگیرند.

🔻ارزش بازار ایران خودرو در سال ۹۰ حوالی ۲.۵ میلیارد دلار بود، اما قیمت دلار فعلی ارزش آن حدود ۲.۲ میلیارد دلار است. اما تولیدکنندگان دیگری که مشمول قیمت‌گذاری دستوری به شکل صنعت خودرو نبوده‌اند در این بازه زمانی ۷۰ درصد بازده دلاری داشته‌اند.

🔻از دید وی دلیلی که صنعت خودرو به سرنوشت کنونی دچار شده است، تعارض منافع است و همچنین راه حلی که برای آن می‌توان متصور بود تغییر ساختار حاکم بر این صنعت است و نه افراد.

🔻هر زمان که سرمایه‌گذاران ویا شرکای خارجی قصد ورود به این صنعت را داشته‌اند، به دلیل قوانین مالکیتی که در ایران داریم، شرکا نتوانسته‌اند در اینجا فعالیت کنند. در واقع یعنی ما خودمان را محدود کرده‌ایم.

🔻در صورتی که ستاد تنظیم بازار قیمت خودرو را براساس فرمول پرداخت درصدی (cost-plus) تعیین کند و فرضا قیمت فروش این شرکت‌ها بین قیمت فعلی و قیمت بازار آزاد قرار گیرد می‌توان چشم‌انداز روشنی را برای سودسازی آنها درنظر داشت.

🔻به گفته وی عرضه خودرو در بورس کالا حتی اگر هیچ دستاوردی نداشته باشد، باعث شفاف شدن این بازار و حذف برخی واسطه‌ها از این بازار خواهد شد و جلوی فروش‌های پنهانی موجود در این صنعت گرفته می‌شود.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر