چرخش موقت بورس به کوچکترها

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل رشد کمتر از ۰.۲ درصدی را در حالی تجربه کرد که شاخص کل هم‌وزن رشد ۰.۷ درصدی را به ثبت رساند. در محاسبه شاخص کل هم‌وزن اثرگذاری شرکت‌ها یکسان است. در نتیجه به نظر می‌رسد رشد بیشتر نمادهای کوچک‌تر در فضای مردد معاملاتی سهام بزرگ، عامل سبقت هم‌وزن از شاخص کل شده است. در شرایط نسبتا رکودی سهام طی هفته‌های گذشته بار دیگر اخبار به کمک کوچک‌ترهای بازار آمده است. گرچه به نظر می‌رسد فضای کلان بازار ارزنده بوده و احتمال همراهی بزرگان در مسیر صعودی نیز دور از انتظار نیست.

شاخص کل بورس تهران امروز نیز به مسیر خود در کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد ادامه داد. همچنان بهانه‌هایی برای توجیه فضای نسبتا رکودی سهام در هفته‌های اخیر مطرح می‌شود که کارشناسان اثر این عوامل را موقت می‌دانند. در این میان شاید تنها عامل که ممکن است ریسکی در میان‌مدت برای بازار سهام ایجاد کند وضعیت بازار جهانی است. در بازار جهانی سطوح بالای قیمت انرژی می‌تواند از قیمت کالاها در فصل سرد حمایت کند اما لغزش‌هایی در برخی از بازارها مانند فولاد مشاهده شده است. در اقتصاد داخلی گرچه رشد نرخ سود عامل نگران‌کننده برای تشدید تردید در کوتاه‌مدت است اما به عقیده کارشناسان با لحاظ تمامی این عوامل، سهام همچنان ارزنده هستند و با وجود ابهام در کوتاه‌مدت در آینده میان‌مدت و بلندمدت ریسکی از این بابت سهام را تهدید نمی‌کند. حتی احتمال دخالت دولت در بازارها گرچه به عنوان یک ریسک قابل توجه مطرح است اما به باور کارشناسان این عامل نیز در میان‌مدت اثر چندانی ندارد. این موضوع شاید از حافظه تاریخی فعالان بورس منتج می‌شود که دولت هر زمان در هر بازاری دخالت کرده است نه ‌تنها در کنترل قیمت‌ها موفق نبود بلکه بر تب بازارها و قیمت افزوده است.

دو چهره متفاوت بورس امروز

کوچکترها امروز با استقبال خریداران مواجه شدند. بر اساس آخرین اخبار، ارز ۴۲۰۰ تنها برای گندم و دارو حفظ می‌شود و برای سایر اقلام حذف می‌شود. همین موضوع منجربه تشکیل صف خرید در برخی از گروه‌ها مانند غذایی شد.

در معاملات امروز سهام خودرویی نیز با استقبال همراه بودند. خبهمن همچنان با خبر عرضه محصولات در بورس کالا روزهای خوبی را پشت می‌گذراند گرچه که شدت عرضه سهام در این سهم کاملا محسوس بود. در نقطه مقابل خبری از سهام دو خودروساز بزرگ نیست و همچنان در شرایط تعلیق به سر می‌برند.

در گروه کالایی (فلزی و شیمیایی و سایر) سهام با رشد قیمت معاملات را آغاز کردند و در ادامه عقب‌نشینی سهم از سقف روزانه را شاهد بودیم. بعضا علت عقب‌نشینی سهام را همچنان واکنش لحظه‌ای معامله‌گران سهام به نوسان نرخ دلار مطرح می‌کنند. در این بین همچنان بهانه‌ای مانند رشد نرخ سود اوراق نیز برای فشار بر سهام مطرح می‌شود. تردید در خصوص نرخ دلار در شرایطی میان معامله‌گران بورس پررنگ به نظر می‌رسد که در آستانه آغاز مذاکرات، به نظر می‌رسد دلار وضعیت با ثباتی را در کانال ۲۸ هزار تومان پیدا کرده است. در این شرایط عرضه سنگین ارز از سوی بازارساز همچنان محتمل است و از طرفی با وجود احتمال پایین نتیجه‌بخش بودن نشست وین (هفته‌های نخست آذر)، اما اثر اتفاق سیاسی پیش رو کاملا قابل توجه ارزیابی می‌شود.

بر این اساس گرچه به نظر می‌رسد بازار به سمت کوچکترها چرخش داشته است اما اگر اطمینان نسبت به سطوح کنونی نرخ دلار حاصل شود باید منتظر بازگشت تقاضا به بزرگان نیز بود.

در بازار چه گذشت؟

نماگر اصلی بورس در پایان معاملات امروز ۰.۱۵ درصد (معادل ۲۱۸۱ واحد) رشد را تجربه کرد و به سطح ۱.۴۱۰ میلیون واحدی رسید. دیگر شاخص مطرح بازار سرمایه که نماینده سهام کوچکتر بازار است در زمان خاتمه بازار رشد ۰.۷۳ درصدی را تجربه کرد که بیان‌کننده وضعیت بهتر این دسته از سهام است. لازم به ذکر است که ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم با احتساب معاملات صورت گرفته در صندوق‌های سهامی به ۴۱۳۳ میلیارد تومان رسید. در این میان شاهد ورود پول ۱۰ میلیارد تومانی توسط کدهای حقیقی به گردونه معاملات سهام بودیم که به زعم کارشناسان امری مثبت تلقی می‌شود.

با نگاهی بر صنایع بازار و معاملات امروزشان متوجه خواهیم شد که صنایع شیمیایی، خودرویی و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در میان صنایع، گروه‌های انبوه‌سازی، پتروشیمی و خودرویی بیشترین سهم را در جذب پول کدهای حقیقی به خود تخصیص دادند. در سمت مقابل صنعت‌های فلزات اساسی، استخراج کانه‌های فلزی و دارویی رتبه‌های اول تا سوم را در خروج پول حقیقی کسب کردند.

جو حاکم بر بازار امروز به واسطه در مدار مثبت قرار گرفتن بیش از ۶۰ درصد نمادهای معاملاتی مثبت بسته شد. سرانه خرید کدهای حقیقی هم در کلیت بازار به ۱۷.۱ میلیون تومان رسید و در سمت مقابل سرانه کدهای حقیقی به ۱۶.۸ میلیون تومان رسید که گویای قدرت بیشتر خریداران نسبت به فروشندگان امروز سهام است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر