چین خطاب به آمریکا: با آتش بازی نکنید

چین خطاب به آمریکا: با آتش بازی نکنید
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس‌جمهوری چین در گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: در مورد موضوع تایوان با آتش بازی نکند، امیدواریم آمریکا درباره این موضوع، چشمان خود را کاملا باز کند.

«شی جین پینگ» رئیس‌جمهوری چین در گفت‌وگوی مجازی با «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا به وی هشدار داد در مورد موضوع تایوان با آتش بازی نکند.

وزیر امور خارجه چین به نقل از رئیس‌جمهوری کشورش پس از گفت‌وگو با بایدن اظهار کرد هر کس با آتش بازی کند، سرانجام خواهد سوخت. امیدواریم آمریکا درباره این موضوع، چشمان خود را کاملا باز کند.

رئیس‌جمهوری چین تاکید کرد واشنگتن باید نسبت به این اصل در پکن وفادار باشد که چین مخالف استقلال تایوان و دخالت خارجی در این منطقه است و اگر لازم باشد، چین با زور و اجبار، تایوان را تحت حاکمیت خود در می‌آورد.

در این گفت‌وگو که عصر روز گذشته و به مدت بیش از ۲ ساعت و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، شی بر نگرانی‌های پکن در مورد سفر احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان تاکید کرد.

این در حالی است که بایدن به شی گفت: سیاست آمریکا در قبال تایوان تغییری نکرده و واشنگتن همچنان به شدت مخالف تلاش‌های یک جانبه برای تغییر وضعیت موجود و تحت تاثیر قرار دادن صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان است.

بایدن همچنین بر اهمیت حفظ خطوط ارتباطی با تایوان تاکید و ابراز کرد، راه‌های گسترش همکاری‌ها در مورد موضوعاتی همچون تغییرات آب و هوایی، امنیت سلامتی و مبارزه با مواد مخدر بین دو کشور وجود دارد.

رئیس‌جمهوری چین نیز تاکید کرد، دو اقتصاد بزرگ دنیا باید ارتباطات خود را در مورد سیاست‌های بزرگ اقتصادی، زنجیره تامین جهانی و امنیت غذایی جهانی و امنیت انرژی حفظ کنند.

پس از این گفت‌وگوی مجازی کاخ سفید اعلام کرد، این گفت‌وگوی برنامه‌ریزی شده بخشی از تلاش‌های دولت برای تعمیق ارتباطات با پکن و مدیریت اختلاف نظرها بوده است.

برخی تحلیل گران معتقدند سفر بی‌سابقه نانسی پلوسی به تایوان، نشان دهنده حمایت آمریکا از این جزیره است و هشدار دادند که این سفر در بحبوحه تنش سیاسی واشنگتن با پکن باعث بحرانی‌تر شدن شرایط و درگیری نظامی احتمالی خواهد شد.

تشکر وزیر امور خارجه تایوان از حمایت‌های آمریکا

پس از این گفت‌وگو، وزیر امور خارجه تایوان امروز در بیانیه‌ای از حمایت‌های واشنگتن تشکر و اظهار کرد همچنان به تعمیق روابط دوستانه و امنیتی خود با ایالات متحده ادامه خواهد داد.
این در حالی است که مقامات امنیت ملی آمریکا مخفیانه در تلاش برای متقاعد کردن نانسی پلوسی درباره خطرات احتمالی سفر به تایوان هستند.

منابع نزدیک به پلوسی اظهار کردند، وی قصد دارد طی هفته‌های آتی در بخشی از سفر خارجی خود به آسیا، به تایوان برود و افرادی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه را برای همراهی وی در این سفر دعوت کرده است. وی در صورت رفتن به تایوان، نخستین رئیس مجلس آمریکایی خواهد بود که در ۲۵ سال گذشته به این کشور سفر می‌کند.

این در حالی است که کارشناسان و صاحب نظران آمریکایی معتقدند پاسخ چین به سفر احتمالی نانسی پلوسی به تایوان بی‌سابقه خواهد بود اما وقوع درگیری نظامی در صورت سفر پلوسی، بعید به نظر می‌رسد.

دولت چین هشدار به واشنگتن را تشدید کرد؟

نشریه فایننشال تایمز روز شنبه در گزارشی اعلام کرد دولت چین هشدار به واشنگتن درباره سفر احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را تشدید کرد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه چین هفته گذشته با هشدار نسبت به سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، اعلام کرد که اگر نانسی پلوسی به برنامه‌ریزی خود برای سفر به تایوان ادامه دهد، چین «تدابیر قاطع» اتخاذ خواهد کرد.

این مقام چینی تاکید کرد چنین دیداری حاکمیت و تمامیت ارضی چین و پایه و اساس روابط چین با آمریکا را به شدت تحت تاثیر قرار داده و سیگنال‌های غلط جدی را به نیروهای جدایی طلب تایوان ارسال می‌کند.

«جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در این باره اظهار کرد مقامات ارتش با سفر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان به تایوان در شرایط فعلی موافق نیستند.

وی افزود: مقامات ارتش معتقدند سفر نانسی پلوسی به تایوان در شرایط فعلی ایده خوبی نیست و آنها از این سفر حمایت نمی‌کنند.

سفر پلوسی در آینده نزدیک به تایوان

قرار بود پلوسی در ماه آوریل به تایوان سفر کند اما سفر وی به دلیل ابتلا به کرونا به تعویق افتاد. او نخستین مقام عالی رتبه دولت آمریکا خواهد بود که قرار است تا کمتر از دو ماه دیگر یعنی در ماه اوت پس از ۲۵ سال به تایوان سفر کند. حدود ۲۵ سال پیش نیوت گینگریچ که در آن زمان رئیس مجلس نمایندگان بود، به تایوان رفته بود.

واشنگتن سیاست «ابهام راهبردی» را در مورد دفاع از تایوان در صورت جنگ با چین اتخاذ می‌کند. آمریکا روابط غیر رسمی با تایوان دارد و در عین حال واشنگتن قوی‌ترین متحد سیاسی تایوان و منبع تامین تسلیحاتی این منطقه به شمار می‌رود.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر