دلیل ممنوعیت ورود برخی کشتی‌های ایرانی به چین مشخص شد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
در دنیا اجازه تردد و پهلوگیری به کشتی‌هایی که محیط زیست را آلوده می‌کنند،‌ نمی‌دهند. سال گذشته به همین دلیل مشکلاتی برای کشتی‌های ایرانی در تردد به بنادر چین به وجود آمد و با معطلی روبرو شدند.

سیدعلی حسینی؛ رئیس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق ایران اظهار کرد: حدود ۹۰ درصد حمل‌ونقل ایران از مسیر دریا صورت می‌گیرد، از این رو توسعه و تجهیز ناوگان دریایی کشور برای پیشرفت حمل‌ونقل دریایی بسیار واجب و حیاتی است.

وی با بیان این‌که در دنیا اجازه تردد و پهلوگیری به کشتی‌هایی که محیط‌زیست را آلوده می‌کنند، ‌نمی‌دهد، افزود: سال گذشته به همین دلیل مشکلاتی برای کشتی‌های ایرانی در تردد به بنادر چین به وجود آمد و با معطلی روبه‌رو شدند.

تلاش برای توسعه حمل‌ونقل دریایی و کشتیرانی ایران

وی با تاکید بر اینکه حمل‌ونقل دریایی و کشتیرانی ایران باید به دوران اوج خود در دنیا برسد، بیان کرد: باید امکانات داخلی خود را به منظور ساخت کشتی‌های بزرگ توسعه ببخشیم تا بتوانیم در داخل کشور شناورهای جدید بسازیم و در عین حال شرایط مناسب را برای خرید کشتی‌های مدرن فراهم کنیم.

حسینی افزود: باید شناورهای جدید، مدرن و پیشرفته جایگزین کشتی‌های ایرانی که از طول عمر بالا برخوردار هستند، شوند تا بتوانیم به جایگاه قبلی ایران در صنعت کشتیرانی و نیز حمل‌ونقل دریایی دنیا نزدیک شویم.

وی با بیان اینکه در رابطه با دریای خزر باید رویه‌ای که از سوی سازمان بنادر و دریانوردی طی یکسال گذشته مدنظر قرار گرفته است، ادامه پیدا کند، عنوان کرد: فعالیت کشتی‌های رو-رو در دریای خزر مسئله بسیار مهمی است که خوشختانه از سوی سازمان بنادر و دریانوردی طی یکسال گذشته مورد توجه قرار گرفته است و باید با کمک هرچه بیشتر بخش خصوصی نسبت به گذشته، فعال‌تر شود.

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و لجستیک اتاق ایران با اشاره به اینکه شناورهای رو-رو، موضوع پیچیده‌ای است که به سه بخش جاده ای، ‌ریلی و دریایی مربوط می‌شود، گفت: در حوزه شناورهای رو-رو باید به مقوله توسعه پسکرانه بنادر توجه کنیم چرا که این امر صرفا مسئله دریایی نیست.

حسینی با اشاره به اینکه حمل‌ونقل دریایی ایران طی دو سال آینده حداقل باید ۸ فروند شناور رو-رو در دریای خزر داشته باشد، اظهارکرد: اگر قصد داریم نقش قابل توجهی در بازار حمل‌ونقل دریایی منطقه ایفا کنیم، امنیت جابه‌جایی کالا را ارتقاء بخشیم و از بن بست کشورهای همسایه در شمال ایران خارج شویم، ضرروت دارد شناورهای رو-رو را فعال کنیم.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر