صنایع راه خود را می‌روند

جدال نابخردی دولت و رشد دلار در بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن
به نظر می‌رسد که دولت سیزدهم نیز به اشتباه دولت‌های قبلی دچار شده است.

بورسان: دولت‌ها در ایران از دیرباز به جای ترمیم مشکل‌های اساسی موجود همواره راهی را دنبال کرده که به جز اضافه کردن چاله‌های جدید اقتصادی، هیچگونه نکته مثبتی نداشته است.

بورس امروز نیز نمونه بارز همین تصمیمات است. یک هفته بورس را با زمزمه‌های خبر حذف قیمت‌گذاری دستوری به آینده خوشبین کردند و ناگهان در یک شب با لغو این خبر تمامی اعتمادی که با سختی و مشقت فراوان ایجاد شده بود، به باد رفت. همین تصمیم اشتباه کافی بود که روزهای خوب بورس به سرعت به سرخی تغییر رنگ دهد.

اما دولت از اصل ماجرا غافل شده است. دلار امروز در قیمت ۲۸۵۰۰ تومان بازگشایی شده است. قیمتی که از آبان سال گذشته تکرار نشده بود.
همین اتفاق باعث شد که بعد از شوک ابتدایی شروع معاملات، سهام دلاری از محدوده منفی به مثبت برگردند و شاهد رشد دوباره قیمت سهام برخی صنایع باشیم؛ اما صنعت خودرو که رویای آزادی را در سر داشت، نقشه‌ای کاملا قرمز رنگ دارد.

تکرار این اشتباهات و ضربه زدن به پایه‌های اقتصادی کشور اتفاقی است که هر از چندگاهی شاهد آن هستیم و دولتمردان به جای رسیدگی به مشکلات اساسی و رفع آن‌ها، با شعار حمایت از قشر ضعیف، آینده این قشر را سخت‌تر از همیشه کرده است.

کالاهای اساسی همچنان امیدوار به دولت؟ / حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در ابهام

یکی از نکات جالب بورس امروز، رنگ سبز صنایعی است که همچنان درگیر ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند. صنایعی مانند صنعت دارو، زراعت و مواد غذایی که سال‌هاست به دلیل ارز ۴۲۰۰ تومانی درگیر قیمت‌گذاری دستوری هستند، امروز معاملات سبزی را پشت سر می‌گذارند.

این درحالی‌ است که با توجه به اتفاقاتی که برای صنعت خودرو و رفت و برگشت‌هایی که برای افزایش نرخ و حذف قیمت‌گذاری دستوری طی روزهای گذشته پیش آمد، ذهنیت دولت جدید برای اتخاذ تصمیمات مناسب اقتصادی در هاله‌ای از ابهام است.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از خبرهایی بود که شاید در شرایط سختی که بورس طی چند ماه گذشته داشت، کورسوی امیدی را برای برخی صنایع ایجاد کرده بود که شاید پس از سال‌ها شاهد قدمی مثبت در حذف رانت و مشکلات عظیمی که به واسطه آن ایجاد شده بود، باشیم.

اما با اتفاقات چند روز اخیر خوشبینی به این اتفاق نیز کمرنگ‌تر از قبل شده و سیگنالی که از سمت دولت مخابره شد، عدم ثبات قدم در رفع مشکلات اساسی است.

به هرحال رنگ سبز تابلوی این صنایع شاید نشانی از امیدواری فعالان به حذف ارز ترجیحی باشد و شاید نیز دلیل اتفاق امروز را بتوان به افزایش نرخ دلار به بالای ۲۸۵۰۰ تومان و حتی چرخش پول به سمت صنایع کوچکتر نسبت داد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر