سنگ‌آهن سر ایستادن ندارد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان - سروش بهرامی: طی ماه‌های گذشته با افزایش تقاضا برای سنگ‌آهن، این فلز توانست با رشدی بی‌نظیر، رکورد تاریخی قیمت خود را پشت سر بگذارد و قیمت‌های بالای 200 دلار را به ثبت برساند.

با شروع ویروس کرونا در کشور چین و همه‌گیری این بیماری در سراسر دنیا، بازارهای جهانی با شوک همراه شدند و اقتصاد جهان روزهای سختی را پشت سر گذاشت. کشور چین با وجود مبدا کرونا، خیلی سریع توانست که وضعیت موجود را تحت کنترل بگیرد و چرخه اقتصاد خود را به چرخش درآورد. این کشور به عنوان اصلی‌ترین مصرف کننده سنگ‌آهن دنیا، توانست خیلی سریع به دوران قبل از کرونا برگردد و با شروع به کار بنگاه‌های تولیدی خود، تقاضای جدیدی را برای کامودیتی‌ها به وجود آورد.

هم‌دستی عرضه و تقاضا در افزایش قیمت سنگ‌آهن

با گذشت بیش از یک سال از پاندمی کرونا در سراسر دنیا، اکنون بسیاری از کشورها توانسته‌اند این بیماری را کنترل کنند و وضعیت اقتصاد و بنگاه‌های تولیدی خود را بهبود بخشند. در طی این مدت سنگ‌آهن با نوسانات زیادی در قیمت خود همراه بودند اما اختلاف چشمگیر تقاضا نسبت به عرضه، در نهایت باعث رشد بیش از 2.5 برابری این فلز شد و قیمت آن را از 84 دلار به 222 دلار رساند.

از سمت تقاضا، یکی از چالش‌های اصلی برای قیمت سنگ‌آهن طی ماه‎های گذشته به عنوان اصلی‌ترین ماده در تولید فولاد و محصولات فولادی، شروع فصل پاییز و زمستان در چین بود که باعث کاهش فعالیت‌های اقتصادی و به تبع آن کاهش تقاضا برای فولاد می‌شد. اما طبق آخرین آمار منتشر شده، تولید فولاد این کشور طی هفته‌های گذشته 2میلیون و 200هزار تن در روز بود که نسبت به تولید فصل تابستان که 2میلیون و 900هزار تن بوده است، تفاوت چشمگیری نداشته و همین عامل باعث افزایش مجدد قیمت سنگ‌آهن شد.

هند و ترکیه نیز به عنوان کشورهای مهم در تولید فولاد و واردات سنگ‌آهن نیز وضعیت بسیار مناسبی را پشت سر می‌گذارند. ترکیه در سال جاری نه تنها تولید فولاد خود را کاهش نداد بلکه توانست در ماه اکتبر و نوامبر از رکورد تولید این محصول در اروپا نیز عبور کند و رتبه خود را در اروپا از هشتم به هفتم کاهش دهد.

اما از سمت تقاضا نیز اهرم‌های مهمی در جهت افزایش قیمت سنگ‌آهن ایجاد شد. استرالیا و برزیل به عنوان دو غول تولید سنگ‌آهن در دنیا شناخته می‌شوند و هرگونه تغییری در وضعیت سیاسی و اقتصادی آن‌ها می‌تواند تغییرات مهمی را در قیمت این کامودیتی ایجاد کند.

استرالیا به عنوان اصلی‌ترین تامین کننده سنگ‌آهن چین شناخته می‌شود که سال گذشته به دلیل اختلافاتی که بین این دو کشور به دلیل منشا شروع ویروس کرونا به وجود آمد، استرالیا صادرات سنگ‌آهن خود را به کشور چین کاهش داد که همین کاهش عرضه عاملی برای رشد قیمتی این کامودیتی شد.

از طرفی نیز در کشور برزیل پس از فاجعه زیست محیطی و فروریختن سد ضایعات معدنی در سال 2019، شرکت معدنی واله (Vale) این کشور تمامی پیش‌بینی‌های تولید سنگ‌آهن خود را تا سال 2023 کاهش داد.

بنابراین قیمت سنگ‌آهن از هر دو سمت عرضه و تقاضا دست خوش تغییرات مهمی شد و این فلز توانست رشد قیمتی فوق‌العاده‌ای را تجربه کند.

سال طلایی شرکت‌های معدنی استرالیا و برزیل

اما این افزایش قیمت وضعیت شرکت‌های معدنی تولید سنگ‌آهن را نیز بسیار تغییر داده است. شرکت‌های بزرگی همچون BHP، ریوتینتو، واله و فورتسکیو متالز توانستند از این افزایش قیمت سود خوبی را به دست آورند. طبق برآوردهای انجام شده، هزینه هر تن استخراج سنگ‌آهن از زمین، کمتر از 20 دلار هزینه دارد و این یعنی سودی بالغ بر 10 برابر. به همین واسطه سهام این شرکت‌ها در یک سال گذشته رشدهای بیش از 50 درصدی را تجربه کردند.

پیش‌بینی قیمت سنگ‌آهن

اما نکته اصلی و مهم برای آینده سنگ‌آهن، توانایی حفظ و ثبات قیمت‌های کنونی است. تحلیلگران معتقدند قیمت این محصول در کوتاه مدت می‌تواند اعداد بالاتری را نیز لمس کند اما در بلند مدت به دلیل برخی چالش‌های موجود، احتمال کاهش قیمت منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

طی ماه‌های آتی تولیدات شرکت واله برزیل پس از پشت سرگذاشتن تبعات ریزش سد ضایعات به اعداد قبل از این اتفاق برخواهد گشت و هر چه سرعت این بهبود بیشتر باشد فشار بر افت قیمت بالاتر می رود. در ماه‌های آتی فولادسازان چینی هم که از نظر حاشیه سود تحت فشار قرار دارند، به دنبال کاهش تولید خواهند رفت که بتوانند فشار موجود بر قیمت‌ها را کنترل کنند. همچنین بسته‌های محرک اقتصادی چین هم در نیمه دوم سال جاری کمرنگ تر می‌شود و بانک آمریکا پیش‌بینی کرده است که رشد تولید فولاد چین به طور سالانه 0.4 درصد تعدیل خواهد شد. برآیند این عوامل باعث می‌شود که دیگر نباید منتظر رشد سریع تقاضای سنگ‌آهن برای تولید فولاد بود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر