پس از تحریم شرکت ام‌تی‌ان ایران را ترک می‌کند؟

ریسک برجام برای خروج سرمایه سهامدار اصلی ایرانسل از ایران

ریسک برجام برای خروج سرمایه سهامدار اصلی ایرانسل از ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
به گفته برخی از افراد آگاه، تلاش‌های ایران برای لغو تحریم‌های اقتصادی، می‌تواند به شرکت ام‌تی‌ان (MTN)، بزرگترین شرکت ارائه‌دهنده تلفن همراه در قاره آفریقا اجازه دهد تا حدود ۲۰۴ میلیون دلار سرمایه را از ایران خارج و به آفریقای جنوبی بازگرداند.

مترجم: علیرضا میردیده

بورسان : به گفته برخی از افراد آگاه، تلاش‌های ایران برای لغو تحریم‌های اقتصادی، می‌تواند به شرکت ام‌تی‌ان (MTN)، بزرگترین شرکت ارائه‌دهنده تلفن همراه در قاره آفریقا اجازه دهد تا حدود ۲۰۴ میلیون دلار سرمایه را از ایران خارج و به آفریقای جنوبی بازگرداند.

به گزارش بلومبرگ، شرکت ام‌تی‌ان از سال ۲۰۱۸، یعنی زمانی که دونالد ترامپ تصمیم به خروج از برجام، که در دوران سلف خود باراک اوباما امضا شده بود، امکان خروج سرمایه‌ های خود از ایران را نداشته است. اما دولت جو بایدن بیشتر از رقیب جمهوری‌خواهش موافق این توافق هستند و دیپلمات‌ها امیدوارند که طی چند ماه آتی این قرارداد دوباره احیا شود.

این شرکت مستقر در ژوهانسبورگ، در آخرین گزارش‌های سالانه خود بیان کرده که حدود ۲.۸ میلیارد راند یا ۲۰۴ میلیون دلار به واسطه بازپرداخت وام و سود سهام MTN در ایران دارد که قابل نقل‌وانتقال نیست. این شرکت ۴۹ درصد مالکیت شرکت‌های ایرانسل و اسنپ را در اختیار دارد.

برخی از افراد به سبب ممنوعیت معامله با ایران نخواستند نامشان فاش شود، بیان کردند که اگر شرکت بتواند بخشی یا تمامی از سرمایه‌های بلوکه‌شده خود در ایران را خارج کند، می‌تواند اقدام به بازپرداخت بدهی‌های خود کند. آنها ذکر کردند که فعلا خروج از ایران در برنامه‌های ام‌تی‌ان نیست، حتی اگر این شرکت آفریقای جنوبی به دنبال فروش عملیات خود در خاورمیانه، مثلا سوریه یا افغانستان باشد.

ام‌تی‌ان در اظهارات خود از طریق ایمیل بیان کرد: «ام‌تی‌ان ایرانسل سال جدید را با عملکرد عملیاتی بسیار قوی آغاز کرده و ما از نتایج به دست‌آمده بسیار رضایت داریم». آنها هیچج‌گونه توضیح بیشتر در مورد مذاکرات لغو تحریم‌ها یا شانس شرکت برای دستیابی به سرمایه‌های بلوکه‌شده ذکر نکردند.

سهام ام‌تی‌ان امسال حدود ۷۰ درصد سود کسب کرده است که دومین علمکرد برتر را در میان ۴۰ شاخص FTSE / JSE داشته است و از سپتامبر ۲۰۱۹ تا کنون، معاملات این سهام در بالاترین سطح خود صورت می‌گیرد. سرمایه‌گذاران علاوه بر تلاش برای کسب درآمد از طریق خدمات فین‌تک مانند پول سیار، از روش‌های دفع دارایی و بازپرداخت بدهی نیز پشتیبانی به عمل می‌آورند.

پس از رفع تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵، ام‌تی‌ان حدود ۱ میلیارد دلار از دارایی‌های خود در ایران را به آفریقای جنوبی بازگرداند. به سبب تحریم‌های اقتصادی ایران با موضوعیت برنامه هسته‌ای، انتقال سرمایه و جابه‌جایی ارز خارجی با دشواری‌های بسیاری همراه است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر