6 راز خلق ثروت ایلان ماسک

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

دارایی بیش از 230 میلیارد دلاری ایلان ماسک، پولدارترین فرد جهان، که فاصله زیادی با میزان ثروت دومین ثروتمند جهان دارد، موروثی نیست. این فرد خودساخته که صاحب شرکت­های بزرگی چون خودروسازی تسلا، شرکت صنایع هوافضایی اسپیس ایکس و بخشی از سامانه انتقال وجه پی­پل است، چه در خلق ثروت و چه در نوع نگرش نسبت به تحولات جهان پیرامونش با دیگران تفاوت دارد. اما راز این خلق ثروت چیست و چگونه می­توان در این مسیر گام برداشت؟

ایلان از تولد تا دانشگاه

ایلان ماسک که از مادری کانادایی و پدری اهل کشور افریقای جنوبی در شهر پرتوریا به دنیا امد، در سن 10 سالگی شاهد جدایی پدر و مادرش شد. اما در همان سن بود که با نخستین کامپیوتر شخصی خود و به واسطه علاقه­ زیادش به برنامه نویسی، به تنهایی شروع به آموختن آن کرد. تنها دو سال بعد او توانست با فروش یک بازی ویدیویی که خود آن را طراحی کرده بود، 500 دلار بدست بیاورد. ایلان جوان پس از چند سال با کمک بستگان مادری به کانادا رفت و به شغل­های کم درآمد مشغول شد. در حالی که طعم فقر را می­چشید، توانست در سن 19 سالگی پذیرش دانشگاه کوئینز کانادا را بگیرد. ایلان جوان در نهایت در سال 1992 به ایالات متحده نقل مکان کرد. در آنجا با استفاده از بورسیه تحصیلی موفق به دریافت مدرک کارشناسی در رشته فیزیک دانشگاه پنسیلوانیا شد اما یکسال بعد تصمیم گرفت در همان دانشگاه مدرک کارشناسی رشته علوم اقتصادی را نیز اخذ کند.

آغاز به کار ماسک

ماسک در سن 24 سالگی به همراه برادرش شرکت نرم افزاری زیپ 2 را تاسیس کرد و در آن یک "راهنمای شهری" برای صنعت انتشارات طراحی کرد که به واسطه این محصول شرکت، قراردادهایی با نشریات نیویورک تایمز و شیکاگو تریبیون بست. 4 سال بعد شرکت کامپک سهام آن را به قیمت 307 میلیون دلار خرید. سهم ایلان ماسک از این فروش 22 میلیون دلار بود. در 1999 ماسک پی­پل را که یک سرویس­دهنده مالی بود، تاسیس کرد. اما علاقه او به دنیای فضانوردی باعث شد در ژوئن 2002 شرکت اکتشافات فضایی اسپیس ایکس را تاسیس کند. تسلا موتورز استارت­آپی بود که در 2003 تاسیس شده بود و ایلان ماسک که به پروژه­های تکنولوژی­های آینده علاقمند است، در سال 2004 با سرمایه­گذاری 70 میلیون دلاری در این شرکت تولید خودروهای برقی شریک شد. به رغم فراز و فرودهای فراوان شرکت تسلا در تولید و بروز ایرادات برخی از مدل­ها، این شرکت سرانجام تحت مدیریت ماسک موفق شد با سبقت از جنرال موتورز ارزشمندترین شرکت خودروسازی بورس امریکا (نزدک) شود.

تفاوت با دیگران

محبوبیت خودروهای برقی عامل جهش شرکت تسلا عنوان شده است اما راز مهم این است که ایلان ماسک بیش از خود مردم به نیاز اینده آن­ها واقف است. او با تکیه بر رشد فناوری پس از آنکه نشان داد دوران سوخت­های فسیلی و خودروهای بنزینی به سر رسیده است و تولید خودروهای برقی را رونق بخشید، حالا در شرکت اسپیس ایکس به دنبال این است که سفر به فضا را برای مردم مقرون به صرفه و اقتصادی کند، گویی او مدام در زمان رو به آینده سفر می­کند.

از رمز و رازهای مدیریتی او در شرکت می­توان به این چند نکته قابل تامل بسنده کرد: 1- برگزاری جلسات بزرگ ممنوع 2- تعداد جلسات را کم کنید 3-اگر در جلسه­ای نقشی ندارید، آن را ترک کنید 4- از واژگان بی­معنا که نیاز به توضیح داشته باشد برای اسامی اجسام و نرم­افزارها و روندها استفاده نکنید 5- با همه ارتباط مستقیم داشته باشید نه از طریق «زنجیره قدرت» 6- از عقل سلیم و منطق پیروی کنید نه مقرراتی که نقص دارند و باید تغییر کنند..

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر