خبرنامه اقتصاد ایران - شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

برجام برای بورس خوب است یا بد؟

مذاکرات وین به متغیری با اولویت بالا برای اقتصاد کشور و بورس تهران تبدیل شده است. مهم‌ترین نتیجه‌ای که مسئولان کشور در این گفتگوها دنبال می‌کنند رفع تحریم‌هاست که در ابعاد کلان می‌تواند درآمدهای ارزی کشور را به صورت محسوس تقویت کرده و کسری بودجه کشور را کنترل کند. این اتفاق می‌تواند ثبات نسبی متغیرهای کلان را در میان‌مدت به دنبال داشته باشد. اما فعالان بورسی از کاهش نرخ ارز در پی مذاکرات، به عنوان یک ریسک برای بازار سهام یاد می‌کنند. با این حال از چند ماه گذشته تا کنون شرایط به کلی تغییر کرده است و نمی‌توان با تصورات قبلی به نتایج مذاکرات وزن داد. به نظر می‌رسد اثرات مثبت برجام بر بورس تهران از ریسک‌های آن سبقت گرفته است.

معمای حذف ارز ۴۲۰۰

امروز آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد که تک نرخی شدن ارز از مهم‌ترین ویژگی‌های بودجه سال آینده است. این در حالی است که طی دو هفته اخیر به حدی اخبار متناقض از حذف یا باقی ماندن دلار ۴۲۰۰ تومانی به گوش رسیده است که این حس به جامعه تلقین می‌شود که سیاست‌گذار خود نیز بلاتکلیف است. اگرچه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ خبری از دلار ۴۲۰۰ تومانی نیست اما اظهارنظرها در این خصوص کاملا متناقض است. برای اطلاع از این گفته‌های ضد و نقیض ویدیوی «عاقبت ارز ۴۲۰۰ تومانی چه می‌شود؟ » را مشاهده کنید.

نرخ سود بانکی بالاتر از سقف یکساله

در شرایطی که نرخ بین بانکی سقف یکساله خود را شکسته، این ارقام نرخ سود چه تاثیری بر تورم و فروش اوراق بدهی دولتی خواهد گذاشت؟ واقعیت این است که رابطه نرخ سود با ارقام فوق در شرایط گذار فعلی (از چهارچوب سیاست‌گذاری مبتنی بر کل‌های پولی به چهارچوب هدف‌گذاری تورمی) اندکی محل ابهام قرار گرفته است. اما آنچه واضح است اینکه نه تقاضای پول اقتصاد (و به صورت مستتر تورم) ایران چندان از نرخ سود بین بانکی تبعیت می‌کند و نه حتی نرخ سود بین بانکی بر حجم مبادلات بین بانکی تاثیر زیادی دارد. در چنین شرایطی وابسته کردن فروش اوراق بدهی و در نتیجه تورم به یک پارامتر (نرخ سود) اساسا گونه‌ای بزرگنمایی است که این بزرگنمایی ممکن است برآورد ما از آینده کل‌های پولی که شدیدا از مناسبات غیر سودی (به عنوان قیمت کالایی به نام پول) تاثیر می‌پذیرد را دچار تورش کند.

پیش‌بینی فایننشال تایمز از وضعیت سیاسی جهان ۲۰۲۲

فایننشال تایمز به رسم هرساله در آستانه سال جدید میلادی به پیش‌بینی مهمترین موضوعات سال ۲۰۲۲ پرداخته است. در این گزارش احتمال قدرت گرفتن جمهور خواهان در کنگره آمریکا، از دست دادن قدرت بوریس جانسون در بریتانیا، باقی ماندن مکرون بر کرسی ریاست جمهوری در فرانسه، شیوع گونه جدید و قوی‌تر از دلتا و امیکرون و ... پیش‌بینی شده است. فایننشال تایمز همچنین انتظار دارد که امسال مذاکرات بین ایران و غرب به نتیجه برسد، هرچند که لزوما این توافق شبیه برجام نخواهد بود.

طعمه امارات برای ترکیه با هدف دور زدن ایران

وزیر خارجه ترکیه از دریافت پیشنهاد توافق‌نامه حمل و نقل زمینی از امارات خبر داد و گفت که ترکیه از این پروژه استقبال می‌کند. ترکیه و امارات برای این مسیر ملزم به بهره‌گیری از کشور واسط هستند. امارات، عراق را پیشنهاد داده، اما ترکیه موافق نیست و آن را دارای منطق اقتصادی نمی‌داند و گزینه ایران را روی میز گذاشته است. حضور ایران در این مسیر هرچند امتیاز طلایی محسوب نمی‌شود، اما سبب می‌شود در این میان از فرصت حضور در یک کریدور بین دو شریک اصلی تجاری ایران، استفاده شود. اما چرا امارات، عراق را به‌عنوان گزینه پیشنهادی مطرح کرده است؟ کارشناسان معتقدند که امارات به‌عنوان یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس به دنبال جذب عراق به این شورا به‌عنوان هفتمین کشور عرب است و بر همین اساس نیز با هدفی سیاسی، طعمه عراق را برای ترکیه مطرح کرده است. در اینجا به نظر می‌رسد هدفی برای کم‌رنگ کردن ایران در عراق نیز به‌عنوان هدفی فرعی دنبال می‌شود و پیشنهاد آن است که ایران با رویکرد ایجابی (بهره‌گیری از فرصت ترانزیت بین دو کشور ترکیه و امارات) و سلبی (جلوگیری از نفوذ بیشتر شورای همکاری خلیج فارس برای جذب عراق) زمینه را برای امضای این توافق‌نامه و گسترش همکاری با دو کشور فراهم کند.

اخباری که نباید از دست داد:

۵ عاملی که رشد قیمت بیت کوین را تعیین می‌کنند

نظر رئیسی درباره افزایش قیمت بنزین در سال آینده

پیشنهاد همتی به تیم اقتصادی دولت رئیسی

مقررات عجیب خرید ملک در ترکیه برای ایرانی‌ها

پیش بینی بورس فردا ۱۲ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر