صادرات به عراق رکورد زد

صادرات به عراق رکورد زد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
سید حمید حسینی خبر داد که صادرات ایران به عراق به ۷۵۰ میلیون دلار در ماه رسید.

سید حمید حسینی، عضو هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق: بسته بودن مرزهای عراق و کاهش فروش نفت عراق و در نتیجه کاهش درآمدهای ارزی عراق در آن دوران باعث شد که حجم تجارت بین دو کشور کاهش یابد و مبادلات تجاری با عراق به کمتر از ۸ میلیارد دلار رسید.

امسال چقدر فرآورده‌های نفتی به عراق صادر شد؟

امسال با وجود اینکه مشکلات داخلی و مشکلاتی که در زمینه صادرات گاز و برق وجود داشت، صادرات فرآورده‌های نفتی به عراق داشتیم و در ۸ ماه ابتدای امسال صادرات ایران به عراق به بیش از ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رسید و بر این اساس در هر ماه صادرات به عراق حدود ۷۵۰ میلیون دلار بوده است.

با ادامه این روند دوباره به رکورد قبلی یعنی صادرات بدون برق دست خواهیم یافت و اگر کالاهای قاچاق و کالاهایی که از طریق ترانزیت به عراق را هم به آمارهای صادراتی اضافه کنیم، حجم تبادلات ایران با عراق بسیار بیشتر از رقم فعلی می‌شود.

بیش از ۵ میلیون تن کالا از ایران به عراق ترانزیت شده است، اما در آمارهای گمرک محاسبه نمی‌شود. برخی کشورها از جمله امارات و ترکیه کالاهای ترانزیت شده را هم جزء آمار صادراتی خود به عراق محاسبه می‌کنند.

بسیاری از صنایع، مازاد تولید خود را به عراق صادر می‌کنند. سهم ایران در بازار عراق به لحاظ مصالح ساختمانی (کاشی، سنگ، سرامیک، شیشه)، مواد غذایی (میوه و تره بار، صیفی جات)، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، لوازم خانگی، لبنیات، پوشاک و مبلمان و کفش بسیار قابل توجه است.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر