حمایت رئیس سازمان بورس از پتروشیمی‌ها

حمایت رئیس سازمان بورس از پتروشیمی‌ها
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به ضرورت تغییر فرمول محاسبه نرخ سوخت پتروشیمی‌ها واکنش نشان داد و گفت: باید پیگیری کنیم فرمول توسط وزارت نفت به نحوی اصلاح شود که فاصله قیمتی زیادی با کشورهای رقیب تولید‌کننده گاز وجود نداشته باشد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: باید پیگیری کنیم فرمول محاسبه نرخ سوخت توسط وزارت نفت به نحوی اصلاح شود که فاصله قیمتی زیادی با کشورهای رقیب تولید‌کننده گاز وجود نداشته باشد، در این صورت می‌توانیم بگوییم قیمت‌گذاری منطقی انجام شده است.

ششمین میز صنعت سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع مشکلات صنعت پتروشیمی و با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاونان و مدیران سازمان بورس و تعدادی از مدیران و فعالان صنعت پتروشیمی برگزار شد. در این گردهمایی که به میزبانی و ابتکار سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شد، فعالان صنعت پتروشیمی ضمن بیان مشکلات خود در جریان آخرین پیگیری‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط سازمان بورس برای رفع مشکلاتشان قرار گرفتند.

وظیفه سازمان بورس نسبت به صنایع چیست؟

در ابتدا مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه هدف از برنامه‌های این چنینی آن است که چالش‌های صنایع شنیده و با همفکری طرفین تصمیماتی اتخاد شود که در نهایت به نفع سرمایه‌گذاری در کشور و مردم باشد، اظهارکرد: یکی از رسالت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار بحث شفاف‌سازی صنایع پذیرفته شده و حاضر در بورس است.

وی افزود: به طور معمول، ابهام در صنایع، مشکلاتی را پدید می‌آورد که منجر به زیان سهامداران می‌شود. بنابراین وظیفه خود می‌دانیم ابتدا مشکلات و چالش‌ها صنایع مختلف را شناسایی و گام به گام به سمت اصلاح آنها حرکت کنیم.

عشقی با بیان اینکه در چند ماه اخیر چندین مشکل در رابطه با پتروشیمی‌ها رخ داد اما جای هیچ نگرانی نیست، تشریح کرد: نخستین موضوع در رابطه با حواشی پیرامون بودجه سال ۱۴۰۱ و افزایش قیمت سوخت پتروشیمی‌ها بود که تغییر محسوسی لحاظ شده بود.

وی افزود: محاسبات ما حاکی از آن بود که در صورت اجرایی شدن متن لایحه بالغ بر ۳۵۰ هزار میلیارد تومان هزینه در سال آینده به صنعت تحمیل می‌شد که نسبت به هزینه ۸۵ هزار میلیارد تومانی کنونی بسیار بالاتر است.

عشقی اظهارکرد: با پیگیری‌های انجام شده در نهایت هزینه سوخت پتروشیمی‌ها تغییر اندکی پیدا کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: البته مشکل مهمی که در این رابطه وجود دارد مربوط به فرمول قیمت خوراک و سوخت پتروشیمی‌ها و صنایع است، این فرمول قریب به ۵ سال مشکلی نداشت اما هم اکنون به دلیل مسائل سیاسی و منطقه‌ای که بین روسیه و اتحادیه اروپا شکل گرفته و باعث افزایش ۶ برابری قیمت گاز در اتحادیه اروپا شده برای نخستین بار نرخ گاز کشورمان از کل دنیا به غیر از اروپا بیشتر شده است.

وی افزود: باید پیگیری کنیم فرمول توسط وزارت نفت به نحوی اصلاح شود که فاصله قیمتی زیادی با کشورهای رقیب تولید‌کننده گاز وجود نداشته باشد، در این صورت می‌توانیم بگوییم قیمت‌گذاری منطقی انجام شده است.

عشقی گفت: به هیچ وجه به دنبال رانت برای هیچ صنعتی نیستیم اما نمی‌توانیم شاهد آن باشیم که یک صنعت رقابتی با تصمیمات اشتباه از صحنه خارج شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش دیگری از اظهارات خود، گفت: مطرح می‌شود حاشیه سود پتروشیمی‌ها زیاد است، البته همین موضوع را درباره صنایع فلزی هم بیان می‌کنند؛ مسئله اینجاست که این سود در نهایت تبدیل به سرمایه‌گذاری در صنعت می‌شود؛ اگر سرمایه‌گذاری نکنیم صنعت مستهلک می‌شود.

وی در پایان افزود: دلیل کم بودن استهلاک صنایع ما سرمایه‌گذاری است که انجام شده است به همین دلیل حاشیه سود تعدیل شده است.

جای خالی سرمایه‌گذاری خارجی خالی است؟

در بخشی دیگر از این گردهمایی احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به ایراد نقطه نظرات خود پرداخت و اظهارکرد: ضمن تشکر از مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار و پیگیری‌های انجام شده برای حمایت از صنایع اما هم اکنون صنعت پتروشیمی درگیر مشکلات متعددی است.

وی افزود: نخستین موضوع در رابطه با جذب سرمایه‌گذار است، بررسی‌ها نشان می‌دهد برای توسعه ظرفیت این صنعت احتیاج به سرمایه‌گذاری خارجی داریم اما با وجود اینکه سرمایه‌گذار خارجی هم وجود دارد اما مشکل در تامین تضمین حاکمیتی است، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند این مشکل را حل کند.

مهدوی ابهری اظهارکرد: طبق قانون در عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا تضامینی داده می‌شود اما سال‌هاست پیشنهاد می‌دهیم پتروشیمی‌ها را اعتبار سنجی کنید؛ اینگونه نشود که بخواهیم محصولی در بورس عرضه کنیم اما ایراد گرفته شود که تضمین تا رقم معینی بوده و امکان عرضه وجود ندارد. این مشکل را می‌توان حل کرد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، افزود: انتقاد بعدی در رابطه با ابلاغ مالیات مواد خام و نیمه خام صادراتی است، به طور کلی صنعت پتروشیمی به صورت ماهوی مقابل خام فروشی قرار دارد اما به برخی از تولیدات نیمه خام اطلاق شده و معافیت‌های مالیاتی آن ملغی شده است.

وی افزود: ما تقاضا داریم یک محصول که امکان فنی و اقتصادی تولید آن در کشور وجود دارد اما پتروشیمی‌ها از آن دریغ می‌کنند را مشخص کنند، آن زمان به سمت برداشتن معافیت‌های مالیاتی بروند.

مهدوی ابهری گفت: در رابطه با قیمت‌گذاری گاز هم به عقیده من وزارت نفت به دلیل بخشی نگری منافع خودش را در نظر گرفته؛ در فرمول قیمت گاز، موضوع مرجع قرار گرفتن هاب کشورهای اروپایی اشتباه است.

جعفر ربیعی، مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس از دیگر سخنرانان این گردهمایی بود و اظهارکرد: با توجه به تصمیماتی که برای صنعت پتروشیمی گرفته می‌شود جمع بندی این است که با سودآوری ما مشکل دارند.

ماجرا مالیات از مواد خام و نیمه خام صادراتی چیست؟

وی افزود: بحث مالیات از مواد خام و نیمه خام صادراتی یک موضوع بی‌منطق است؛ به صراحت در قوانین بالادستی ما آمده است هرگونه مانع در مسیر صادرات ممنوع است. از یک طرف مسئولان دولتی از ارزآوری پتروشیمی‌ها تشکر می‌کنند از سوی دیگر چنین تصمیماتی می‌گیرند.

ربیعی تصریح کرد: هم اکنون هیچ تولید‌کننده واقعی داخلی نمی‌تواند بگوید شرکت‌های پتروشیمی کالاهایشان را عرضه نکرده‌اند.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، اظهارکرد: بحث بعدی در رابطه با پروژه‌هاست، حدود ۳۵ میلیارد دلار پروژه در صنعت پتروشیمی در دستور قرار گرفته است، پروژه اجرا کردن به معنای توسعه منطقه‌ای، اشتغال‌زایی و... است؛ چه کمکی در این زمینه به ما توسط دولت می‌شود؟ هیچ.

وی در پایان گفت: پتروشیمی‌ها به دنبال ورود به بالادست هستند، علت هم آن است که دولت منابع لازم را برای توسعه صنایع بالادست نفت و گاز ندارد. البته دلیل دیگر آن است که خودمان هم به دنبال خوراک هستیم، اگر پتروشیمی‌ها در صنایع بالادست نفت و گاز سرمایه‌گذاری نکنند تا چند سال دیگر با بحران مواجه می‌شویم؛ بی‌تردید با این تفاسیر احتیاج به حمایت همه جانبه داریم.

منبع: سنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر