تکرار نوسان در یک استیبل کوین دیگر

آیا فاجعه لونا در حال تکرار است؟

آیا فاجعه لونا در حال تکرار است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : چند هفته قبل با ریزش استیبل کوین ترا و همچنین لونا کل بازار کریپتوکارنسی دستخوش نوسان گشت و افت شدیدی را تجربه کرد. در حال حاضر استیبل کوین الگوریتمی بلاکچین ترون نیز پیوند خود را با یک دلار از دست داده است و باعث ایجاد ترس مجدد در این بازار شده است. در دو روز گذشته این استیبل کوین در حدود ۵ درصد افت داشته است که این برای یک استیبل کوین خطر جدی محسوب می‌شود. در پی ریزش USDD، رمزارز این اکوسیستم یعنی ترون نیز در حدود ۳۸ درصد افت را ثبت کرد.

پشتوانه ترون دائو متشکل از ارزهای دیجیتال و چندین استیبل کوین است که باید نسبت آنها در حدود ۱.۳ باشد. در گذشته بنیان‌گذاران این استیبل کوین ادعا کرده بودند که پشتوانه ترون دائو در حدود ۲.۵ برابر است.

استیبل کوین‌های الگوریتمی، بر خلاف برخی از استیبل کوین‌ها مانند ترون که پشتوانه دلاری دارند و متمرکز هستند، غیرمتمرکزند. در واقع آنها برای رفع این مشکل پا به عرصه ظهور نهادند.

اما با ریزش اخیر رمزارزها متعاقبا ارزش پشتوانه این رمزارز کاهش یافت و تعادل آن را تا حدی برهم‌زد.

به نقل از theblockcrypto، جاستین سان، بنیانگذار ترون در اظهار نظر اخیر خود تلاش کرده است به جامعه کریپتو اطمینان دهد که پشتوانه استیبل کوین الگوریتمی بلاکچین ترون (USDD) بیش از مقدار لازم است و خطری برابری آن با دلار را تهدید نمی‌کند.

ترون نسبت پشتوانه استیبل کوین USDD را تضمین‌شده توصیف کرد و اعلام کرد از ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) به صورت آنی به‌روزرسانی‌هایی را در رابطه با این پشتوانه‌ها در وب سایت خزانه ترون دائو منتشر خواهد کرد.

به گفته سخنگوی پروژه ترون، در حال حاضر پشتوانه استیبل کوین USDD شامل ۱۰۵۰۰ واحد بیت کوین، ۲۴۰ میلیون واحد تتر، ۱.۹ میلیارد واحد TRX و ۸.۲۹ میلیارد واحد دیگر TRX در یک قرارداد هوشمند برای توکن‌سوزی است. اما در حال حاضر این نسبت تغییر کرده و تعدادی استیبل کوین به این لیست اضافه شده‌اند.

همچنین در ریزش اخیر، بنیان‌گذار این اکوسیستم اعلام کرد که ۲ میلیارد دلار به شبکه ترون دائو تخصیص داده است تا از نرخ برابری آن با یک دلار محافظت کند. این اقدام سبب شد که قیمت این استیبل کوین اندکی بهبود یابد و در زمان نگارش این گزارش در حدود ۰.۹۷ دلار است.

USDD هم مانند UST الگوریتمی دارد که آربیتراژکارها را تشویق می‌کند برای کسب سود از مکانیزم صدور و سوزاندن USDD و TRX، به حفط برابری USDD با دلار کمک کنند. راهکار دوم ترون برای حفظ برابری USDD با دلار، مانند ترا، جمع‌آوری پشتوانه‌ای از میلیاردها دلار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای مقابله با نوسانات بازار است.

استیبل کوین USDD یک استیبل کوین الگوریتمی است که با سوزاندن توکن TRX به منظور حفظ ارزش معادل با دلار کار می‌کند.

با وجود اینکه ترکیب الگوریتم و پشتوانه‌ای از ارزهای دیجیتال، برای استیبل کوین ترا چندان کارآمد نبود؛ جاستین سان مدعی است در صورتی که پشتوانه USDD به اندازه کافی باشد، می‌توان به این استیبل کوین امید داشت.

یک کاربر تویتتری به نام FatMan که در مورد وقایع سقوط ترا و پشت پرده ترافرم‌لبز و اقدامات دوکوان روشنگری‌های زیادی کرد، در مورد USDD نوشت، در حال حاضر عرضه در گردش USDD برابر با ۷۲۳.۳ میلیون است و مقدار ترون سوزانده شده همین مقدار اعلام شده است، درحالی‌که ارزش ترون سوزانده شده کمتر از این مقدار و حدود ۶۲۴.۴ میلیون دلار است.

جاستین سان در پاسخ به این سوال که آیا فروپاشی استیبل کوین ترا باعث شده تا پروژه USDD را کنار بگذارد گفت که بنیاد محافظ لونا، سازمان غیرانتقاعی که میلیاردها دلار ارز دیجیتال برای حمایت از UST جمع آوری کرده بود، با تلاش برای فروش خزانه خود به سرمایه‌گذاران وحشت‌زده، وضعیت را به شکل نادرستی مدیریت کرد.

وی در این رابطه گفت:

ما باید یک قدم جلوتر از بازار باشیم. ما در وهله اول می‌خواهیم بازار را تثبیت کنیم و نوسانات را کاهش دهیم.

به گفته سان، در حال حاضر، بخش عمده‌ای از ذخایر این پروژه، مستقیما توسط ترون تامین مالی شده است، با این حال، این پروژه امیدوار است به زودی سرمایه‌گذاران نیز به تامین مالی ذخایر USDD جذب شوند.

در حال حاضر این پروژه نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است، اما بنیاد ترون موفق شده‌ است اندکی از این نوسانات را کنترل کنند و تا کنون نسبت به ترا شرایط را بهتر مدیریت کرده‌اند.

اما دو مشکل سر راه این استیبل کوین وجود دارد یک مربوط به اعتماد سرمایه‌گذاران می‌شود و دومی مربوط به شرایط بازار. با توجه به روند نزولی بیت کوین احتمالا پشتوانه این کوین نیز تضعیف شود و در صورتی که بنیاد ترون سرمایه لازم برای حفظ برابری را نداشته باشد ممکن است مشکلاتی در این زمینه ایجاد شود.

از طرف دیگر اگر اتفاق ترا برای این استیبل کوین تکرار شود، نه تنها میلیون‌ها دلار سرمایه از بین خواهد رفت، بلکه ناامیدی و نااطمینانی و درنتیجه افت چند برابری قیمت‌ها در بازار رمزارزها به وقوع خواهد پیوست.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر