جزئیات جلسه رئیس کل بانک مرکزی با صادرکنندگان پتروشیمی

جزئیات جلسه رئیس کل بانک مرکزی با صادرکنندگان پتروشیمی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس کل بانک مرکزی در جلسه ویژه ارزی با صادرکنندگان پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی به عنوان گروه پیشرو در بازار ارز و سامانه نیما نقش موثری در تعادل بازار داشته و قطعا حضور این صنعت در بازار می‌تواند به تعادل بیشتر بازار ارز کمک کند.

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در نشست مشترک با صادرکنندگان محصولات پتروشیمی با بیان اینکه همکاری‌های خوبی بین بانک مرکزی و صرافی‌ها و مجموعه‌های ارزی صورت گرفته است، اظهار کرد: دیروز تصمیمات خوبی هم گرفته شد که یکی از آنها این بود که اجازه دهیم تا صادرکنندگان ارز را براساس مکانیزم عرضه و تقاضا عرضه کنند که از امروز اجرایی شد. تمام فعالان ارزی که در جلسه دیروز هم حضور داشتند بر این تصمیم اتفاق نظر داشتند.

او افزود: خوشبختانه این تصمیم اثر خوبی در بازار داشته است؛ امروز خدمت شما هستیم به عنوان عزیزانی که جزء مهم‌ترین صادرکنندگان غیرنفتی کشور هستید؛ صادرات صنعت پتروشیمی بسیار قابل ملاحظه است و حجم فروش و ارزش صادرات در امسال به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: صنعت پتروشیمی به عنوان دارندگان ارز در بازار، عرضه‌های خوبی داشتند و همواره توانستند تعادل خوبی در بازار ایجاد کنند؛ این صنعت به عنوان گروه پیشرو در بازار ارز و سامانه نیما نقش موثری در تعادل بازار داشته که از آنها تشکر می‌کنیم.

تعادل بازار ارز با حضور صادرکنندگان پتروشیمی

او تأکید کرد: قطعا حضور پتروشیمی‌ها در بازار می‌تواند به تعادل بیشتر بازار ارز کمک کند.

نشست مشترک رئیس‌کل بانک مرکزی با صادرکنندگان محصولات پتروشیمی در حال برگزاری است.

بانک مرکزی دیروز پس از جلسه با صرافی‌ها برای به تعادل رساندن بازار ارز طی بخشنامه‌ای به آنان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بفروشند.

بر اساس مجوز جدید بانک مرکزی، صرافی‌ها ازین پس مجاز هستند تا ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بدون محدودیت بفروشند.

در بخشنامه ابلاغی به صرافی‌های مجاز آمده است که "در راستای درخواست‌های صادرکنندگان و به منظور تنظیم و مدیریت بازار ارز و تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس کلیه صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند نسبت به خرید ارز از صادرکنندگان به صورت اسکناس با نرخ توافقی اقدام و منابع تجهیز شده فوق را در سرفصل‌های مصارف ارزی خدماتی ( موضوع ابلاغیه شماره ۳۰۱۳۰۵ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴) و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر (کد۲۴) با احراز هویت متقاضی به فروش رسانند.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر