از عقب‌نشینی فاذر تا زیان غبشهر / زیر پوست کدال

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: امروز نیز در سامانه کدال شاهد انتشار گزارش‌های مختلفی به خصوص گزارش‌های شش ماهه شرکت‌های حاضر در بورس بودیم. در گزارش‌های شش ماهه شناسایی سود به واسطه افزایش نرخ تسعیر ارز ادامه دارد، هرچند که شرکت‌هایی مانند غبشهر نیز هستند که به دلیل بدهی ارزی از محل افزایش نرخ تسعیر زیان ثبت کرده‎اند. یکی دیگر از نکات مورد توجه در این گزارش‌ها نزدیک بودن سود محقق شده در نیم سال اول با سود پیش‌بینی شده در گزارش اجماع کیان از تحللیگران است. مهم این گزارش‌ها امروز توسط مجتبی کلهری در برنامه زنگ پایان بورسان معرفی شد. 

کاما منتظر تجدید ارزیابی فروی
این شرکت بالاخره به حاشیه‎ها در خصوص تجدید ارزیابی‌ خود پایان داد. بر اساس اطلاعیه‌ای که کاما روی سامانه کدال گذاشته است، 2700 درصد از تجدید ارزیابی افزایش سرمایه خواهد داد که بخش عمده‌ای از آن تحت تاثیر تجدید ارزیابی فروی است. بنابراین باید منتظر قرار گرفتن تجدید ارزیابی فروی روی کدال باشیم. اما نکته جالب این بود که گزارش تجدید ارزیابی دارایی‌ها متکی به تجهیزات ثابت بود، نه زمین و ملک. این موضوع خلاف رویه دیگر شرکت‌های حاضر در بورس است. از این رو باید ببینیم چنین اقدامی توسط ناظر بازار تایید می‌شود یا خیر.

2 برابر شدن رشد سود خالص کچاد
گزارش 6 ماهه خود را روی کدال قرار داد. رشد سود خالص این شرکت نسبت به نیمه اول 98 حدود 2 برابر شده که 16 درصد بیشتر از برآورد کارشناسان در گزارش اجماع است. البته حدود 8 درصد از این 16 درصد متعلق به تغییر نرخ تسعیر ارز و سود تعسر 40 میلیارد تومانی کچاد است. P/E پیش‌نگر این شرکت در گزارش اجماع حدود 9 اعلام شده که با توجه قیمت‌های جدید احتمالا حتی به رقم‌های پایین‌تری رسیده است. 

سود 35 تومانی تملت  
تامین سرمایه بانک ملت سود 35 تومانی به ازای هر سهم در نیمه اول سال ساخته است که مشابه رقم برآورد شده در گزارش اجماع بود. P/E پیش‌نگر این شرکت به 13 درصد رسیده است. 

پتانسیل رشد فخوز 
شرکت فولاد خوزستان اعلام کرده که 163 درصد از انباشته افزایش سرمایه خواهد داد. این اقدام در راستای جبران مخارج سرمایه‌ای گذشته این شرکت و اقدام خوبی است. P/E پیش‌نگر فخوز در گزارش اجماع 7.5 برآورد شده که با توجه به کاهش قیمت سهم این شرکت احتمالا این رقم در حال حاضر به 5.5 تا 6 کاهش یافته است. بر این اساس P/E فخوز نسبت به دیگر فولادی‎ها و شمش‌سازان رقم پایین‌تری است. 

سود 293 تومانی خوراسان
شرکت پتروشیمی خراسان در نیمه اول سال 293 تومان به ازای هر سهم سود ساخته که برابر با سود پیش‎بینی شده در گزارش اجماع است. بر اساس گزارش اجماع که در حال حاضر کمی قدیمی شده P/E پیش‌نگر این شرکت 9 است. 

تعدیل افزایش سرمایه فاذر
بیش از یک ماه است که نماد شرکت صنایع آذرآب در بورس تعلیق شده است. فاذر افزایش سرمایه بی‎سابقه 7600 درصدی خود را کاهش داده و به 2200 رسانده است. حال باید ببینیم این افزایش سرمایه تایید می‌شود و توقف 40 روزه این نماد پایان می‎یابد یا خیر؟

غبشهر زیان کرد اما
این شرکت که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان روغن خوراکی کشور است، در تابستان امسال زیان ساخته است. اما نکته قابل توجه این است که این زیان عملیاتی نبوده و حاشیه سود خالص شرکت رشد کرده که نشان از بهبود فرآیند و فروش در این شرکت دارد. در واقع به واسطه افزایش اخیر نرخ تسعیر ارز و وام ارزی بیش از 30 ساله‌ای که این شرکت دارد، غبشهر زیان 60 میلیارد تومانی شناسایی کرده است. با این حال مقایسه غبشهر با دیگر شرکت‌های این صنعت نشان می‌دهد که از سهم‌های خوب و پرپتانسیل بازار است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر