شکست سنگ‌آهن توسط زغال کک شو

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: به دنبال افزایش شدید قیمت ها در هفته های اخیر، زغال کک شو از سنگ آهن پیشی گرفت و به گران ترین ماده اولیه برای فولاسازان تبدیل شد.

هزینه تولید هر تن فولاد

کارخانه های فولاد جهان در شرق آسیا تا هند، اروپا و برزیل در تلاش برای تهیه زغال متالورژی در میان تقویت تاریخی ناشی از محدودیت عرضه جهانی و اختلال در جریان تجارت به دلیل همه گیری کرونا هستند.

برای تولید هر یک‌ تن فولاد مذاب نیاز به ۱.۶ تن سنگ آهن و ۷۰۰ کیلوگرم زغال کک شو می باشد. بدین ترتیب هزینه تمام شده برای تولید هر تن فولاد مذاب شامل ۱۶۰ دلار سنگ آهن در مقابل ۳۵۰ دلار زغال کک شو می شود. در این محاسبات از شاخص IODEX و Low Vol HCC فوب استرالیا استفاده شده است در حالی که در این برآوردها زمان تحویل مواد اولیه و سایر هزینه‌ها در نظر گرفته نشده است.

سبقت زغال کک شو از سنگ‌آهن

در حال حاضر زغال کک شو به لحاظ بودجه‌ای از سنگ آهن گران تر است و هزینه ورودی کلی مواد اولیه در ۲۰ سپتامبر بین ۵۰ و ۶۰ درصد نسبت به پایان ماه جولای با توجه به نرخ مصرف گندله و سینتر، افزایش یافته است.

یک مصرف‌کننده نهایی در هند گفته؛ زغال کک شو بیش از ۶۰ درصد از کل هزینه مواد اولیه مورد نیاز در تولید فولاد برای کارخانه‌های غرب هند را به خود اختصاص داده است. محدودیت عرضه جهانی زغال کک شو در نیمه دوم سال۲۰۱۱ منجر به کاهش حجم معاملات لحظه ای شده و بازار زغال را بالاتر برده است.

علیرغم کمبود عرضه، محموله های زغال کک شو لحظه‌ای در چند ماه گذشته از بازارهای بین المللی سنتی ازجمله ژاپن، هند، اروپا و آمریکای جنوبی جذابیت خرید بالاتری پیدا کرده است.

براساس اعلام پلتس افزایش هزینه های زغال کک شو برای چین بدتر است زیرا مواد اولیه بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از هزینه‌های ورودی تولید فولاد را تشکیل می‌دهد.

قیمت زغال کک شو بعد از افزایش‌های اخیر تثبیت شد.

پلتس پرمیوم زغال استرالیا را با ۵۰ سنت افزایش ۴۰۸.۵ دلار در هر تن فوب گزارش داد و زغال تحویل CFR چین را در ۲۳ سپتامبر بدون تغییر ۵۸۵ دلار اعلام کرد.

برخی فعالان تجاری معتقدند سطح قیمت ها خیلی سریع افزایش یافته و به مدتی زمان نیاز است تا در میان شرایط محدود عرضه بازار، سطح بالای قیمت ها جذب و هضم شود.

همچنین برخی روند کاهشی خریدها در میان کارخانه های چینی که با فشارهای ناشی از کاهش مداوم تولید فولاد مواجه هستند وجود دارد، هرچند محدودیت عرضه داخلی همچنان باقی مانده که آنها را مجبور به جستجو برای یافتن محموله‌های دریایی کرده است.

در همین حال، به دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا در مغولستان داخلی و به واسطه جریان کمتر زغال سنگ مغولستان به چین، شرایط محدود عرضه تشدید شده چرا که تعداد کامیون ها از ۲۰۰ کامیون در روز به ۱۰۰ کامیون در روز کاهش یافته است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر